Best of Travel Design

Lucie Farova
Víte, proč je Baskicko tak jedinečné?
Víte, proč je Baskicko tak jedinečné?
Lucie Farova

Baskicko je oblast krásy, změn a také tradice. Zde se i nadále hrdě mluví baskickým jazykem. Zpočátku je to pro turisty mírně matoucí, ale je to součástí toho, co dělá tento region tak odlišným od zbytku Španělska.

Španělsko je složeno z mnoha velmi různorodých provincií. Každá z nich se cítí být svou vlastní zemí, a o to víc Baskicko. Jazyk je jiný, jídlo je jiné, lidé jsou trochu odlišní. A destinace je to přímo velkolepá.

[the_ad id='155679']

Středisko, které je i po 130 letech stále elegantní

Začněme San Sebastianem, velkou dámou španělského cestovního ruchu a také jednou z velkých dam evropského cestovního ruchu. Lidé jezdili do San Sebastianu již v 19. století, a i tehdy to bylo místo pro dovolenou.

Majestátní San Sebastian je jedním z nejhezčích španělských plážových měst. Mnoho z měst na pobřeží bylo postaveno v sedmdesátých letech, ale San Sebastian byl postaven před více než sto lety. Na celé pláži jsou fantastické budovy ve stylu art deco, které jsou jen čtyři nebo pět podlaží vysoké.

V San Sebastianu také narazíte na skvělé jídlo. V tomto regionu je na jednoho obyvatele více restaurací s Michelinskou hvězdou než kdekoli jinde na světě a kvalita jídla je neuvěřitelná. Procházet se mezi bary „pincho“ je přesně to, co chcete dělat po dni stráveném na pláži – jít do baru, ochutnat malé kousky tapas, užít si sousto, vychutnat si drink a jít na další místo.

San Sebastian je slavná plážová lokalita a stále je elegantní, čímž jsem byl opravdu ohromen. Když jsem byl v jiných destinacích, které byly slavné před sto lety – například St. Tropez na jihu Francie – jakékoli lákadlo, které toto místo muselo mít, pravděpodobně zmizelo ve 20. letech 20. století. Přišlo mi to tak neuvěřitelně odbyté… San Sebastian je však stále šik, což je pozoruhodné, vzhledem k tomu, že tam lidé jezdí po celých 130 let.

Tři éry v jednom městě

Dále podél pobřeží asi hodinu jízdy od San Sebastianu je hlavní město Baskicka a jmenuje se Bilbao.

Bilbao mi přišlo fascinující, protože je to město se třemi odlišnými částmi. Má samozřejmě historické centrum – dlážděné ulice, budovy opírající se o sebe, ozvěny a drnčení linoucí se mezi ulicemi a z teras. Zdá se být zachovaným místem beze změny.

Vykročíte-li dále, ocitnete se v další části Bilbaa – bílé bulváry, budovy z konce 19. století, velké nákupní pasáže. Zdá se, že toto místo je blíže Milánu než jiným místům, která jsou ve Španělsku k vidění.

Na břehu řeky potom přicházíte do budoucnosti – budoucnost jako ve velmi futuristické čtvrti, jejímž ústředním prvkem je Guggenheimovo muzeum. Umění není ve skutečnosti můj šálek kávy, ale tato budova je pozoruhodná.

Když jsem byl v Bilbau, cítil jsem se jako bych každý den zkoumal tři různé světy. A všechno bylo v dochozí vzdálenosti. Překvapilo mě, jak je snadné pohybovat se po tomto městě.

Praktická věc při návštěvě Baskicka

Baskicko není tak velký region. Podél pobřeží mezi Bilbaem a San Sebastianem je spousta měst, vesnic a destinací. Můžete také pokračovat po silnici na sever a jet do francouzského Baskicka. I zde je ukryto spousta drahokamů. Viděl jsem jen malou část, takže nemohu mluvit z vlastní zkušenosti, ale bylo mi toho hodně řečeno. Vypadá to jako místo stvořené pro únik a tento pocit jsem měl z této oblasti také. 

A myslím si, že je to proto, že si zachovalo svůj vlastní styl. V Baskicku jsem viděl zdravou dávku nacionalismu, což znamená chránit kulturu, chránit jazyk a mít svůj vlastní způsob, jak dělat věci. A samotný region tím byl tak odlišný od zbytku Španělska.

Navzdory pocitu odlišnosti je snadné spojit výlet do Baskicka s výletem do okolních regionů.

La Rioja, slavná vinařská oblast, je méně než hodinu od Bilbaa, můžete se vydat na celodenní ochutnávku vína v Logroño nebo kamkoliv v rámci tohoto regionu.

Také ze San Sebastianu trvá cesta do Pamplony asi jen hodinu – opět úplně jiná atmosféra a úplně jiný styl města. Pamplona je známá pro San Fermin, což je běh býků – kdy jsou běžci pronásledováni po ulici býky. Nebyl jsem tam během této slavnosti, ale je to fantastické místo, které si můžete užít kdykoli během roku. Pamplona totiž není malé středověké město. Byl jsem ohromen tím, jak velké a zajímavé místo to je s nekonečnými ulicemi k prozkoumání.

Pokud chcete cestovat do Baskicka, musíte letět do Bilbaa. Je to dobře propojené letiště, a to jak na domácí, tak i na mezinárodní úrovni. Odtud už to není nikam příliš daleko, takže můžete pohodlně jezdit všude kolem například autem z půjčovny, ale můžete cestovat i jinými způsoby.

Na Baskicku se mi líbí, že v relativně kompaktní oblasti je toho hodně co vidět a co dělat. Tím se zcela liší od ostatních regionů Španělska. Baskicko je mnohem menší než Andalusie, kde jsou vzdálenosti mezi jednotlivými cíli mnohem větší a potřebujete tak mnohem více času.

Pokud máte v Baskicku tři dny, je to skvělé – v Bilbau a San Sebastianu můžete podniknout jednodenní výlety. Pokud máte týden, můžete region prozkoumat do hloubky. A nezapomeňte na vynikající místní jídlo!

Autor Stephen Bailey. Editovala Beatrice Becker.

Podobné články

Resort Danai, unikátní rodinný a špičkový plážový hotel v Řecku
Manta Resort, Indický oceán v přímém přenosu
Skrytý autentický drahokam Jihoafrické republiky
Zvolte měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro
Top