Bucket list

Lucie Farova
Verona, autentičnost a atmosféra města
Verona, autentičnost a atmosféra města
Lucie Farova

Ve Veroně je nejznámější atrakcí návštěva Juliina domu ze Shakespearovy hry Romeo a Julie. Jde o nádvoří, kde údajně stál Romeo, když mu Julie šeptala z balkonu, a kde začal jejich milostný příběh. Ale to je jen taková past na turisty. Nikdo netuší, jestli toto byl skutečně balkon, kde se příběh odehrál – nebo dokonce jaký je skutečný příběh. Protože Shakespearova hra, ačkoli vychází z již existujících materiálů, je dílem fiktivním.

Na tom malém nádvoří ve starém městě se tísní 200 lidí. Můžete si zaplatit 10 eur, vystoupat po schodech nahoru a stát na Juliině balkoně – a dívat se dolů na 200 turistů.

[the_ad id='155679']

Verona si zaslouží víc než jednodenní výlet

Vždy jsem si myslel, že Verona je jednodenní destinace, kde se člověk podívá na Juliin balkon a na jednu nebo dvě další věci a jede dál. Verona je totiž velmi dobře propojená se zbytkem Itálie. Můžete jet do Benátek, které jsou vzdálené necelou hodinu jízdy vlakem, nebo do Boloně, případně pokračovat do Florencie nebo Říma.

Tak jsem si říkal, pojedeš na jeden den – ale pak jsem byl tak rád, že jsem tam strávil noc. I když mě šílený nával fandovství Romea a Julie zklamal, samotné město Verona na mě udělalo opravdový dojem.

Toto město inspirovalo literární velikány již před 800 lety a svou historii si nese s hrdostí. Staré město je nádherně zachovalé a není to žádné malé staré město. Je rozlehlé, jsou tu různá nádvoří a náměstí, kde mají kavárny s terasami a kde si můžete sednout a vypít kávu nebo Aperol Spritz (Aperol Spritz je nápoj z této oblasti a upřímně řečeno mi moc nechutnal, ale v letních dnech ho pijí všichni).

Upozornění: většina teras ve Veroně je zpoplatněna. Proto raději nepřecházejte z terasy na terasu, z baru do baru, protože jen za to, že si sednete, si něco málo připlatíte. Ale ať už se zdržíte na jeden nebo na 10 drinků, bude vám účtován pouze jeden poplatek.

Sedíte tedy na náměstí a pozorujete lidi, jak procházejí kolem. A co je na Veroně skvělé, je to, že město žije po celý den i večer.

Verona není muzeum, ale živoucí historie

Po celé Evropě je spousta starých měst, která se stala muzejními exponáty. Klasickým příkladem jsou belgické Bruggy, krásné středověké město, ale lidé v něm nežijí. Žijí tam pouze turisté a cítíte se, jako byste vstoupili do muzea.

Zatímco staré město Verony bylo živou, dýchající součástí Verony. Na terasách bylo rušno. Kavárny měly energii. Bylo tu mnoho restaurací a ve čtvrtek nebo v pátek večer byly všechny plné, všechna místa obsazená. To staré město je i po tisíci letech místem, kam lidé z Verony chodí a kde se scházejí.

A vy chápete proč. Je to opravdu krásné. Jsou tam mosty, velké oblouky, obrovský římský amfiteátr, který se po setmění jemně rozsvítí – krásná fotka, pokud rádi fotíte. Při procházce zapomenete na to, že máte mapu. Vždycky jsem měl rád města, kde nemáte pocit, že musíte mít mapu.

Když jsem byl ve Veroně poprvé, měl jsem mapu, protože jsem hledal Juliin balkon. Hledal jsem tu věc číslo jedna a všechno ostatní, co se dělo, mi unikalo, protože jsem se soustředil na mapu a hledání toho jediného místa. Pak už jsem jen odložil mapu, bloudil a nasával památky, zvuky a vůně.

Místo, kde si můžete vychutnat autentickou Itálii

V Itálii jsou bezpochyby velkolepější města i lepší místa kam jet kvůli jídlu. Nebudu tvrdit, že Verona je nejúchvatnější, absolutní číslo jedna, kam musíte v Itálii jet. Ale co se mi líbilo, byla autentičnost místa a ten pocit, že jsem součástí tisícileté historie – dnes. Nebyl jsem v muzeu, byl jsem součástí místního každodenního života.

Moje doporučení tedy zní: nejezděte do Verony kvůli Juliině balkoně. Nejezděte na jednodenní výlet, abyste viděli pár míst. O tom ten zážitek není. Skutečným zážitkem je strávit pár dní bez mapy, ztratit se a užít si klid.

Verona je skvělé město, kam se můžete vydat v pauze mezi prohlídkami památek. Pokud jste na cestě po Itálii a chystáte se navštívit spoustu památek, atrakcí a rušných měst – Milán, Florencii, Řím, Benátky – Verona je skvělým místem, kde můžete načerpat síly, jen se pomalu procházet, vstřebávat dění, vnímat historii a nechat se ohromit tím, jak je vše zachovalé.

Verona je místem, kde můžete najít klid – příležitost odpočinout si a vychutnat si Itálii, jaká skutečně je.

Autor Stephen Bailey. Editovala Beatrice Becker.

Podobné články

Resort Danai, unikátní rodinný a špičkový plážový hotel v Řecku
Manta Resort, Indický oceán v přímém přenosu
Skrytý autentický drahokam Jihoafrické republiky
Zvolte měnu
EUR Euro
Top