Nebezpečný kokos v Thajsku

U města Krabi jsou krásné pláže
Pláž Railay u města Krabi

Pokud se chcete vydat na thajské ostrovy za relaxem či mořem, které je opravdu průzračné a tyrkysové, tahouny jsou samozřejmě večírkové Koh Phi Phi a Phuket, nebo Koh Samui jako oblíbená destinace pro luxusní klidné dovolené. Ostrůvků máte ale na výběr nesčetně. Mně se líbí, jak se mezi nimi lidé dopravují na dřevěných loďkách s barevnými ozdobami. Thajsko je velmi fotogenické a fotky pořízené z loďky jsou perfektní památkou.

Na Phi Phi ostrovy jsme se vydali lodí
Cesta lodí na Koh Phi Phi

Povídání předchozího článku končilo v Bangkoku. Dále jsme pokračovali na jih do města Krabi, ze kterého jsme se chtěli vydat na co nejopuštěnější ostrov. Nenechte se unést, většinou jsou ostrovy opuštěné, protože jim něco chybí. Postrádají ubytování, hezkou pláž nebo ještě nejsou zcela zotavené z nárazu tsunami z roku 2004. My jsme si vybrali ostrov Si Bo Ya. Si Bo Ya byla chráněna (ke svému štěstí) před prudkým nárazem Tsunami ostrovem ležícím (k jeho neštěstí) před ní. Nevýhodou byla pláž s příliž mělkým pobřežím a tmavý písek. Chtěli jsme ale vyzkoušet, jaké je žít alespoň na pár dní daleko od moderního světa a Si Bo Ya byla výbornou volbou.

Přímo z bungalovu pozorovat západ slunce nad mořem, či si celý užívat na dlouhé pláži, na které nikoho kromě svých přátel několik dní nepotkáte, jíst kokosové ořechy z palem, trhat v lese banány, to pro mne byl zážitek úplně jiné kategorie a je pro mne velmi cenný. Loučení s tímto ostrovem bylo jedno z nejtěžších na mých cestách po světě. Kromě romantiky jsme ale zažili i legraci. Na našem ostrůvku nefungovalo zásobování jako na těch turistických, takže když si můj kamarád objednal v místní jediné restauraci na druhém konci ostrova hamburger, donesli mu housku a v ní rajče se slovy, že maso nemají a dostal 10% slevu 🙂 Jeden večer jsme šli s naším thajským „průvodcem“ na procházku a potkali jsme obrovského fialového poustevníka, byl velký asi jako grapefruit a já se ho lekla. Thajec mě ale upozornil, že na ostrovech jsou největší zabijáci kokosy, jelikož padají lidem na hlavu. O pár dní později mi jeden padající kokos spadl na nohu a musím potvrdit, že zásah do hlavy by přinesl minimálně frakturu lebky.

Na Si Bo Yi žijí velcí fialoví poustevníci
Fialový krab poustevník

Vzhůru dalšímu objevování a dobrodružství! Vydali jsme se do Kambodži. Země, která se stále vzpamatovává z minulého režimu Rudých Khmérů je velmi chudá, nicméně v hlavním městě Phnom Penh, bývalém hlavním městě Siem Reap a v plážových destinacích jsou pětihvězdičkové hotely s vysokou úrovní služeb. My jsme měli první zastávku v Siem Reap, ze kterého jsme se každý den vydávali k prozkoumání přilehlých chrámů. Světoznámý Angkor Wat nás ohromil svou monumentálností, Bayon svou mystičností a Preah Khan svou tajuplnou atmosférou. Preah Khan či Ta Son jsou zajímavé i tím, že je prorůstají stromy a tvoří tak podívanou jako z pohádky. Tato místa je nejlepší prozkoumávat časně zrána či při západu slunce, kdy se rojí méně turistů.

Chrám Preah Khan
Chrám Preah Khan

Všechen noční život v Siem Reap je kumulován do slavné ulice Pub Street. Na této ulici nehledejte nic jiného než taneční zábavu, drinky, usměvavé Kambodžany a davy turistů. Ale kdo by, po celém dni pod žhavým sluncem, odolal točenému pivu za pětikorunu a neodreagoval se při tanci na ulici? Lidé totiž netancují v klubech či barech, ale před nimi. Hudba i hosté se na Pub Street mísí jako mléko a káva.

Zbytek kambodžského dobrodružství si přečtete zase příště. Mezitím se můžete inspirovat cestovatelskými zážitky z našeho tištěného časopisu

Strom rostoucí na ruinách chrámu Preah Khan
Strom rostoucí na ruinách chrámu Preah Khan