V Kodani vzniklo první světové muzeum štěstí

Štěstí. Všichni se za ním pídíme. Někdy jej bereme jako samozřejmost. Někdy netušíme, kam se podělo. A nedávno mu dokonce v Kodani otevřeli muzeum: The Happiness Museum.

Najdete ho v centru města kousek od někdejší burzy na adrese Admiralgade 19. Nová expozice je celá věnována nejrůznějším představám o štěstí v lidské společnosti a cestám, kterými se za ním lidé ubírají v různých dobách.

Vytvořila jej organizace nazvaná Happiness Research Institute, která se zabývá zkoumáním štěstí na vědeckém základě. Otevřeno je od července loňského roku.

Vzhledem k tomu, že muzea patří k institucím, které světová karanténa postihuje velmi tvrdě, působí otevření malého centra radosti jako vítaný závan svěžího vzduchu.

Muzeum není velké, na 240 čterečních metrech nabízí několik interaktivních experimentů, výstavu a nechybí ani výzkumné dotazníky. Odpovědi a reakce návštěvníků se zaznamenávají a slouží dalšímu bádání Ústavu pro výzkum štěstí.

foto: @thehappinessmuseum

“Možná se k nám v současné době moc lidí nedostane, svět ale trochu štěstí potřebuje,” prohlásil v rozhovoru pro CNN generální ředitel ústavu Meik Wiking.

“Takže proč nevytvořit místo, kde si lidé mohou štěstí zažít z různých perspektiv. Můžeme být Dánové, Mexičané, Američané nebo Číňané, v první řadě jsme však všichni lidé. A štěstí hledáme ve stejných věcech, ať jsme odkudkoli.”

Ústav pro výzkum štěstí se snaží postihnout, proč jsou některé společnosti šťastnější než jiné a přispět tak ke společenským i politickým tlakům, které by vlády přiměly postavit štěstí jako prvořadý cíl společnosti. 

Muzeum kromě jiného zkoumá štěstí geograficky a představuje jakýsi světový atlas štěstí.

Dále se tu seznámíte s historií emocí a vnímání štěstí, nahlédnete do budoucnosti a dozvíte se, jak by do tohoto konceptu mohla zapadnout umělá inteligence.

Představuje se zde také “severské štěstí” a “hygge” a vznáší se otázka, proč se zrovna skandinávské země často považují za nejšťastnější na světě.

“Doufáme, že návštěvníci od nás budou odcházet o něco chytřejší, o něco šťastnější a motivovanější přičinit se o to, aby se ze světa stávalo lelpší místo k žití.”

Podobné články

Prozkoumejte

To nejlepší z Islandu: 16 mimořádných zážitků

Díky svému ledovému půvabu se Island objevuje na bucket listu mnoha cestovatelů....

Za poznáním Itálie: 15 božských kulinářských zážitků

Pokud jde o jídlo, Italové jsou skuteční odborníci. Tento srdečný národ podává...

To nejlepší z Malediv: 7 úniků na kouzelné ostrovy

Šarm a přitažlivost Malediv není třeba představovat. Když se řekne "ráj na...

Premiéra hotelu Rosewood na Sardinii v roce 2022

Rosewood Hotels & Resorts se chystají na italský ostrov Sardinie, kde...

To nejlepší z Řecka: 8 okouzlujících prohlídek ostrovů

Objevte mimořádnou krásu řeckých ostrovů při úžasných prohlídkách, které vám nabízí naši...

Za poznáním Maroka: 10 autentických zážitků s místními

Maroko přináší potěšení smyslů pro všechny, kteří jej navštíví. Unikátní kombinace pohledů,...

Populární kategorie

Zvolte měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro