Discover

Jiří Zbořil
V Kodani vzniklo první světové muzeum štěstí
V Kodani vzniklo první světové muzeum štěstí
Jiří Zbořil

Štěstí. Všichni se za ním pídíme. Někdy jej bereme jako samozřejmost. Někdy netušíme, kam se podělo. A nedávno mu dokonce v Kodani otevřeli muzeum: The Happiness Museum.

Najdete ho v centru města kousek od někdejší burzy na adrese Admiralgade 19. Nová expozice je celá věnována nejrůznějším představám o štěstí v lidské společnosti a cestám, kterými se za ním lidé ubírají v různých dobách.

[the_ad id='155679']

Vytvořila jej organizace nazvaná Happiness Research Institute, která se zabývá zkoumáním štěstí na vědeckém základě. Otevřeno je od července loňského roku.

Vzhledem k tomu, že muzea patří k institucím, které světová karanténa postihuje velmi tvrdě, působí otevření malého centra radosti jako vítaný závan svěžího vzduchu.

Muzeum není velké, na 240 čterečních metrech nabízí několik interaktivních experimentů, výstavu a nechybí ani výzkumné dotazníky. Odpovědi a reakce návštěvníků se zaznamenávají a slouží dalšímu bádání Ústavu pro výzkum štěstí.

foto: @thehappinessmuseum

„Možná se k nám v současné době moc lidí nedostane, svět ale trochu štěstí potřebuje,“ prohlásil v rozhovoru pro CNN generální ředitel ústavu Meik Wiking.

„Takže proč nevytvořit místo, kde si lidé mohou štěstí zažít z různých perspektiv. Můžeme být Dánové, Mexičané, Američané nebo Číňané, v první řadě jsme však všichni lidé. A štěstí hledáme ve stejných věcech, ať jsme odkudkoli.“

Ústav pro výzkum štěstí se snaží postihnout, proč jsou některé společnosti šťastnější než jiné a přispět tak ke společenským i politickým tlakům, které by vlády přiměly postavit štěstí jako prvořadý cíl společnosti. 

Muzeum kromě jiného zkoumá štěstí geograficky a představuje jakýsi světový atlas štěstí.

Dále se tu seznámíte s historií emocí a vnímání štěstí, nahlédnete do budoucnosti a dozvíte se, jak by do tohoto konceptu mohla zapadnout umělá inteligence.

Představuje se zde také „severské štěstí“ a „hygge“ a vznáší se otázka, proč se zrovna skandinávské země často považují za nejšťastnější na světě.

„Doufáme, že návštěvníci od nás budou odcházet o něco chytřejší, o něco šťastnější a motivovanější přičinit se o to, aby se ze světa stávalo lelpší místo k žití.“

Podobné články

Istanbul, město, kde se východ setkává se západem
Gruzie: objevte horskou zemi, o které se moc nemluví
Objevte místa z válečných zón, která se stala turisticky atraktivními místy
Zvolte měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro
Top