Top 9 newyorské architektury

Nákupy, restaurace, pouliční život, muzea už máte za sebou, tak co se trochu pokochat newyorskou architekturou?

Většina lidí má pocit, že mrakodrapy v New Yorku vypadají všechny stejně. Mnozí si dokonce myslí, že jsou všechny nové a moderní, jenže pravda je taková, že mnohé slavné stavby v New Yorku vznikly už před rokem 1900 a rozhodně stojí za bližší prohlídku.

Brooklynský most

Začínáme u novogotického Brooklynského mostu navrženého Augustem Roeblingem. Je to vůbec první visutý most na ocelových lanech na světě, ve výšce 84 metrů se nad East River klene od roku 1883.

New York, Brooklynský most
New York, Brooklynský most

Woolworth Building na Broadwayi

Další novogotickou stavbou je Woolworth Building na Broadwayi. Je to jeden z prvních newyorských mrakodrapů, měří 241 metr a až do roku 1930 býval nejvyšší budovou světa. Navrhl jej architekt Cass Gilbert a stavěl se pouhé tři roky. Dokončen byl v roce 1913.

New York, Woolworth Building
New York, Woolworth Building

Flatiron Building

K prvním mrakodrapům ve městě patří i secesní Flatiron Building. Má dosti neobvyklý tvar, který si architekt nevymyslel, aby šokoval, ale aby maximálně využil celý pozemek, který měl pro stavbu k dispozici. Dvaadvacetiposchoďová budova tu stojí od roku 1902.

New York, Flatiron Building
New York, Flatiron Building

Empire State Building

Další světoznámé art-deco představuje slavná Empire State Building z roku 1931, nejvyšší dům světa až do dostavění Světového obchodního centra. Z vyhlídky na střeše se vám otevře skvělý pohled na celé město.

New York, Empire State Building
New York, Empire State Building

Grand Central Terminal

Nádraží Grand Central Terminal vyhledává tisíce lidí nejen proto, že někam potřebují jet, ale také proto, aby se pokochali secesní stavbou s klasicistními prvky z roku 1913.

New York, nádraží Grand Central
New York, nádraží Grand Central

Chrysler Building

Jednou z prvních newyorských staveb ve stylu art-deco je Chrysler Building v Lexington Avenue s prvky připomínajícími automobilismus, terasovitou korunou a chrliči. K nejvyšším mrakodrapům ve městě patří dodnes.

New York, Chrysler Building
New York, Chrysler Building

Chrám sv. Patricka

Chrám sv. Patricka na Madison Avenue je největší americká novogotická katedrála. Stavěla se dvacet let, první bohoslužby se v ní konaly v roce 1878 a od té doby je veřejnosti přístupná v kteroukoli denní či noční dobu.

New York, St.Patrick Cathedral
New York, St.Patrick Cathedral

Hearst Tower

Jednou z nejnovější staveb je Hearst Tower, mrakodrap, který mezi lety 2003 – 2006 doslova vyrostl z obvodového zdiva bývalé šestipatrové budovy z roku 1929.

New York, Hearst Tower
New York, Hearst Tower

Guggenheimovo muzeum

Guggenheimovo muzeum navrhl jeden z nejvýznamnějších amerických architektů Frank Lloyd Wright. Otevřeno je od roku 1959 a sama jeho budova je pro mnohé zajímavější než sbírky moderního umění uvnitř. A že jsou uvnitř krásné věci!

Všech těchto devět staveb se dá v tomto pořadí obejít asi tříhodinovou procházkou, která vás s malými odbočkami povede většinou po 5. avenue; od Hearst Tower ke Guggenheimovu muzeu se projdete přes Central Park.

New York, Guggenheimovo muzeum
New York, Guggenheimovo muzeum

 

Related Stories

Prozkoumejte

Six Senses, Bhútán: 5 nových rezidencí Šesti smyslů ve...

Dlouho se na to čeká a postupně k tomu dochází. Z pěti nových rezidencí...

Instagramová architektura ve městě i v divočině

Výhled jako žádný jiný Současnou kulturu významně ovlivňují...

Potápěčský ráj pro začátečníky i pokročilé

Chcete partnerovi ukázat krásy potápění a přimět ho, aby se do hlubin spouštěl...

Perla v Dubaji

La Perle, Al Habtoor City Už skoro dva...

Sedm dní v Persii

Vstup do paláce Tabatabai v Kášánu. Ve stejném duchu fungují všechny...

Populární kategorie

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno