Bucket list

Lucie Farova
Švýcarsko, země kontrastů
Švýcarsko, země kontrastů
Lucie Farova

První věcí, která mě učarovala, když jsem cestoval do Švýcarska, byla jeho krása. Švýcarsko je známé jako země bank a při cestě do Curychu jsem očekával, že to bude moderní finanční centrum. Čekal jsem, že to bude jako Frankfurt, možná jako Brusel. Ale nebylo.

Curych má staré středověké centrum, kde nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo jednat o silné finanční centrum. Není to město s velkými, lesklými, skleněnými mrakodrapy. Je to město historie a kultury. Říkal jsem si, když je takový Curych, co zbytek Švýcarska?

[the_ad id='155679']

Když se řekne Švýcarsko, předpokládáte bohatství, a že to bude země, kde každý řídí Mercedes a má chytrou domácnost. Potom ale vyjedete do hor a život na venkově se zdá být docela jednoduchý. A navíce je tu tolik prostoru. To bylo další překvapení. Švýcarsko je malá země, a tak očekáváte, že bude přeplněné. Ale všude jsou hory. A nemluvím jen o Matterhornu a dalších slavných švýcarských horách – mluvím o tom, že jakmile opustíte město, o půl hodiny později jste daleko od všech ostatních.

Je to turistický ráj. Ve Švýcarsku můžete dokonce volně tábořit. Můžete zemi procházet pouze se stanem, nemusíte si nic rezervovat. Můžete jen strávit noc pod širým nebem a další den pokračovat v turistice. Je zde mnoho úžasných stezek, včetně těch, které vedou napříč celými švýcarskými Alpami. Miluji město Montreux u Ženevského jezera. Je mírumilovné, a přesto živé. A jen 50 minut od Montreux jste v horách mezi kravami, kráčíte výš a výš a nacházíte oblasti, kde se v zimě lyžuje a v létě jsou to rozlehlé otevřené pastviny.

Také se mi líbil Luzern. Jedno z těch slavných turistických míst, kde očekáváte trochu něco jiného, než na co ve skutečnosti narazíte. A pokud máte rádi čokoládu, můžete si v Luzernu udělat skvělý čokoládový workshop.

Ve Švýcarsku se nechá dělat mnoho aktivit, zejména v okolí Matterhornu. Můžete se dokonce proletět nad švýcarskými Alpami. Zatím jsem to nevyzkoušel, ale myslím si, že to musí být ohromující zážitek – proletět se nad švýcarskými Alpami a přistát na ledovci.

Můžete si vybrat ze široké nabídky zážitků na vodě, například výlety lodí po Ženevském a Curyšském jezeře. V nabídce je také spousta lázeňských pobytů, takže můžete vystoupat vysoko do hor a strávit den nebo dva v lázních a rozhlížet se po ohromující krajině tvořené ostrými a neuvěřitelně vysokými štíty hor.

Švýcarsko je tedy víc než banky, čokoláda a hory. Než jsem se tam vydal, nevěděl jsem, že produkují i víno. V oblasti Lavaux na svazích nad Ženevským jezerem se vinice táhnou dál a dál – a vyrábějí tam víno již od dob starého Říma. Je to skvělé víno, ale pravděpodobně jste ho ještě neochutnali, protože se jen málo vyváží. Výrobní proces je tak drahý, že nemá smysl prodávat víno do zahraničí – prostě není konkurenceschopné. Většina švýcarského vína se tedy pije v zemi. Lavaux je krásná oblast s působivým výhledem na jezero a francouzské Alpy na odvrácené straně. Na podzim, když jsou révy zlaté, je krajina ještě krásnější. Můžete si tam zastavit, vystoupit z auta a projít se vinicemi.

Pamatuji si vinici, u které stála malá dřevěná bouda na okraji silnice, hned vedle vinné révy. Místní vinař nás uvítal a nechal nás ochutnat víno – byl to malý producent, který prodával víno ze svého stánku na silnici. Je to tento nenápadný styl, který jsem od Švýcarska nečekal. Čekal jsem, že vše bude efektivní a velmi moderní, ale moje zkušenost byla nakonec jiná.

Poslední věcí, kterou chci zmínit, je vynikající infrastruktura. Jízda vlakem ve Švýcarsku představuje pohodlnou cestu úžasnou scénérií, sedíte v čistém kupé a proplétáte se mezi Alpami a kolem jezer.

Švýcarsko je země kontrastů. Na jedné straně je to velmi malá země, takže je snadné pohybovat se mezi destinacemi. Všechno je blízko. Můžete se ubytovat na jednom místě a prohlédnout si velkou část země. Na stranu druhou je to obrovská země sahající do výšin. Jakmile opustíte města a dostanete se do hor, cítíte svobodu, obrovský prostor a uvědomíte si, že nikdy nemůžete vidět celé Švýcarsko.

Autor Stephen Bailey. Editovala Beatrice Becker.

Podobné články

Resort Danai, unikátní rodinný a špičkový plážový hotel v Řecku
Manta Resort, Indický oceán v přímém přenosu
Skrytý autentický drahokam Jihoafrické republiky
Zvolte měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro
Top