Design

Jiří Zbořil
Světová muzea vytvářejí trojrozměrné verze slavných obrazů pro zrakově postižené
Světová muzea vytvářejí trojrozměrné verze slavných obrazů pro zrakově postižené
Jiří Zbořil

Ve snaze zpřístupnit výtvarné umění zrakově postiženým lidem se muzea po celém světě pustila do přetváření slavných obrazů v trojrozměrné sochy.

Slepí nebo slabozrací návštěvníci tak dostanou příležitost k něčemu, co je obvykle v muzeích přísně zakázáno: potěšit se s výtvarným dílem dotykem, který jim zprostředkuje celkovou kompozici.

Autor myšlenky Marc Dillon nazval svůj projekt Unseen Art (Neviděné umění). Kromě kompozice je ve hře i celá řada různých povrchů, které dotýkajícího se člověka vtahují do vnímání světa, o němž by si jinak nemohl udělat žádnou představu.

Jedním z příkladů světově proslulého obrazu, který prodělal výše zmiňovanou transformaci do tří rozměrů je Botticelliho Zrození Venuše.

Reliéf dnes visí hned vedle originálu obrazu ve florencijské galerii Uffizi a předává svým obdivovatelům (evidentně se zde nehodí mluvit o divácích) informace o povahách Venuše, Zefíra i nymfy Chloé novými výrazovými prostředky.

Díla převyprávěná k dotýkání najdete i v muzeu Belvedere ve Vídni, stejně jako v madridském Pradu. V Madridu mají ve sbírkách dokonce trojrozměrnou Monu Lisu, kterou údajně vytvořil jeden z Lonardových žáků.

Podobný projekt rozjel pak také německý sochař Egbert Broerken, který se stejným záměrem umisťuje malé sochy před slavné budovy a památníky, takže si o architektuře mohou udělat svou vlastní představu i zrakově postižení.

Během posledních dvaceti let rozmístil po celé Evropě na 120 bronzových modelů.

Na zmiňovaných projektech však není zajímavé jen to, že zprostředkovávají určité znevýhodněné skupině lidí zážitky s výtvarným uměním a architekturou. Ony totiž zároveň rozšiřují obzory a nabízejí nové úhly pohledu (či doteku, chcete-li) i všem ostatním.

Podobné články

Borgo Santo Pietro, butiková rezidence toskánských snů
Zažijte skutečný Amsterdam
Pozorování velryb na nejlepších místech ve světě
Zvolte měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro
Top