Očekáváme

Jiří Zbořil
Svart, Norsko: Energeticky pozitivní hotel
Svart, Norsko: Energeticky pozitivní hotel
Jiří Zbořil
Svart, Norsko

Hotel Svart na úpatí Svartisenu, druhého největšího ledovce v pevninském Norsku, nedaleko Bodø a Lofot, úplně přesně tady, otevře až za dva roky. Už v únoru letošního roku se jej nicméně ujali dva legendární hoteliéři, kvůli nimž samotným má smysl zahrnout Svartisen do svých dlouhodobějších plánů. Jedním z nich je Adrian Zecha, tvůrce kultovního řetězce Aman, který své dítě před šesti lety opustil, aby mohl tvořit dál, tím druhým Jonathan Breene, zakladatel Setai Resorts.

Hotel Svart staví architektonický ateliér Snøhetta tak, aby se nejen při stavbě, ale i nadále v plném provozu využívaly především energie a materiály z obnovitelných zdrojů. Celková spotřeba by měla dosahovat pouhých 15 % běžných potřeb moderních hotelů, takže by energie na místě získávaná pomocí solárních panelů a geotermálních vrtů měla ještě přebývat.

Svart znamená ve staré norštině modrý nebo černý, což v tomto případě odkazuje k temně modré až černé barvě ledovce Svartisen. Správně už tušíte, že tohle místo je především pro lidi aktivní, kteří rádi jezdí na kole, chodí po horách i po ledovcích, užijí si na kajaku a tak podobně.

Svart, Norsko, ledovec Svartisen
Svart, Norsko, ledovec Svartisen
Svart, Norsko, ledovec Svartisen
Svart, Norsko, ledovec Svartisen, dá se zalézt i dovnitř
Svart, Norsko, kajak
Svart, Norsko, kajak
Svart, Norsko, hotel pod ledovcem
Svart, Norsko, hotel pod ledovcem

Chcete víc? Právě vyšlo nové číslo čtvrtletníku Travel Design.

 
 

Podobné články

Berlín: jeden Bůh pro všechny
Greater Bay Airlines: nový dopravce plánuje spojení do 100 asijských měst
Shaaran, Saúdská Arábie: otevírání nových světů
Zvolte měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro
Top