Svart, Norsko: Energeticky pozitivní hotel

Svart, Norsko

Na úpatí Svartisenu, druhého největšího ledovce v pevninském Norsku, nedaleko Bodø a Lofot, úplně přesně tady, vyroste do tří let dost neobvyklý hotel. Jednak bude stát ve vodě, na čemž sice pravidelní návštěvníci Malediv žasnout nebudou, za polárním kruhem to však pro hotely zase úplně obvyklé není. Za druhé bude kruhový, což slibuje panoramatické výhledy, na druhou stranu je třeba přiznat, že z jednoho pokoje budete stejně vždy hledět jen jedním směrem. (A ano, představili jsme vám nedávno arktické lázně Bath, takže řekněme, že kruhové hotely nad vodou budou zanedlouho za polárním kruhem na světě dva.)

Další zvláštností hotelu Svart má být funkčnost. Architektonický ateliér Snøhetta jej staví tak, aby se nejen při stavbě, ale i nadále v plném provozu využívaly především energie a materiály z obnovitelných zdrojů. Celková spotřeba by měla dosahovat pouhých 15 % běžných potřeb moderních hotelů, takže by energie na místě získávaná pomocí solárních panelů a geotermálních vrtů měla ještě přebývat. Jinými slovy to bude první hotel energeticky pozitivní.

Nicméně to hlavní je tu pořád okolí. Svart znamená ve staré norštině modrý nebo černý, což v tomto případě odkazuje k temně modré až černé barvě ledovce Svartisen. Správně už tušíte, že tohle místo je především pro lidi aktivní, kteří rádi jezdí na kole, chodí po horách i po ledovcích, užijí si na kajaku a tak podobně.

Až se bude hotel otevírat, dáme vám vědět.

Svart, Norsko, ledovec Svartisen
Svart, Norsko, ledovec Svartisen
Svart, Norsko, ledovec Svartisen
Svart, Norsko, ledovec Svartisen, dá se zalézt i dovnitř
Svart, Norsko, kajak
Svart, Norsko, kajak
Svart, Norsko, hotel pod ledovcem
Svart, Norsko, hotel pod ledovcem

Tip travel designéra Exclusive Tours


Chcete víc? Právě vychází nové číslo čtvrtletníku Travel Design.