Očekáváme

Jiří Zbořil
Space Perspective: nový úhel pohledu
Space Perspective: nový úhel pohledu
Jiří Zbořil

Projektů vesmírné turistiky je víc a my je všechny pečlivě sledujeme. Zatím se toho zase tak moc nestalo. Nicméně je třeba vidět, že čtyři lidé už se za posledních dvacet let do vesmíru jako turisté dostali. Některé projekty se nedaří dotáhnout, některé byli zrušeny, pořád ale nějaké běží. Cílem už není dostat do vesmíru jednu osobu, která si za cestu může dovolit zaplatit miliony dolarů, ale dát do něj aspoň nahlédnout pokud možná co nejvíce lidem za přijatelnou cenu. Ono totiž čím víc nás získá poněkud vyšší perspektivu a náhled na to, kde žijeme, tím snadněji se nejspíš shodneme na některých životně důležitých věcech.

Velmi realistickým projektem tohoto typu se jeví být Space Perspective. Stojí za ním průkopníci vesmírného cestování Jane Poynter a Taber MacCallum, kteří se už v devadesátých letech účastnili projektu Biosphere 2, konkrétně patřili k oněm osmi původním odvážlivcům, kteří na vlastní kůži vyzkoušeli žít dva roky v uzavřeném prostředí uměle vytvořené biosféry. Podíleli se tak na základním výzkumu možností kolonizace jiných planet člověkem.

Jen málo podniků je podle nich tak důležitých, jako umožnit cestu na hranici zemské atmosféry milionům lidí všeho druhu. Mají za to, že vesmír je pro každého a chtějí jej také každému nabídnout.

Rozhodli se proto vytvořit balón s kabinou, v níž bude k dispozici bar i toaleta, celý let bude trvat šest hodin, bude na cestující klást minimální fyzické a zdravotní nároky a ještě nevytvoří skoro žádné emise. Kdy se přesně začne létat není ještě dané, ale let si můžete rezervovat už dnes.

Cestovní plán: vzlet ze země, dvě hodiny strávené ve výšce 30 kilometrů,další dvě hodiny sestup nad mořem, kde cestující vyzvedne loď. Foto: Space Perspective.

Podobné články

Berlín: jeden Bůh pro všechny
Greater Bay Airlines: nový dopravce plánuje spojení do 100 asijských měst
Shaaran, Saúdská Arábie: otevírání nových světů
Zvolte měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro
Top