Afrika

Lucie Farova
Skrytý autentický drahokam Jihoafrické republiky
Skrytý autentický drahokam Jihoafrické republiky
Lucie Farova

Na celém světě je jen sedm vodopádů, které padají přímo do oceánu. Tři z nich jsou v Jihoafrické republice. V tomto regionu můžete celé dny jezdit na koních podél pobřeží, pobývat ve vesnicích, být svědky tradic a ponořit se do venkovského způsobu života. Tou oblastí je Wild Coast – Divoké pobřeží. A toto jméno je naprosto vhodné, protože krajina je opravdu divoká – obrovské útesy stoupají z Indického oceánu, prázdné zvlněné kopce a zakřivené cesty, které jako by pokračovaly donekonečna. Nejsou tam žádná velkoměsta, jen několik malých měst a vesnic.

Tradiční způsob života

[the_ad id='155679']

Lidé žijí na vesnicích a zachovávají si svůj původní způsob života. Mají pozemek, chýši a starají se o svá zvířata. Žijí opravdu v udržitelném duchu. Pak mají děti, a když jejich syn vyroste a chce se oženit, jde k veliteli a požádá o kus země, kde by mohl mít svůj vlastní dobytek. Toto je země, která také praktikuje zvyk loboly – to je cena za nevěstu. Když se chce muž oženit, otec nevěsty k tomu musí dát souhlas, ale požaduje zaplatit lobolu. Možná 10 krav, možná 15, možná i více, pokud je nevěsta vzdělaná. Na Divokém pobřeží jsou tyto tradice a zvyky do značné míry součástí každodenního života.

Pěší turistika, koně a surfování

Divoké pobřeží je jednou z mých nejoblíbenějších destinací. A vím, že to říkám o mnoha místech – ale byl jsem tady více než pětkrát. Je totiž velkolepé.

Divoké pobřeží se nachází na východě Jihoafrické republiky. Pokud nemáte dost času na cestu, těžko se tam dostanete – šest hodin z Durbanu a přibližně stejnou dobu i z Port Elizabeth nebo Johannesburgu. Na cesty po této zemi potřebujete více času.

Moje oblíbená destinace je Coffee Bay, malá vesnice se dvěma krásnými plážemi v zátokách, obklopená zvlněnými kopci. Můžete vystoupat na kopec a hledět na Indický oceán. Podíváte se dolů a uvidíte krávy na pláži a sangomy. Můžete si myslet, že jsou to čarodějnice, ale není tomu tak – jsou to tradiční léčitelé a provádějí obřady na pláži se zpěvem a tancem. V Coffee Bay jsem se naučil surfovat. Mnohokrát jsem spadl z prkna, vylezl na něj zpět, vzhlédl – a viděl jsem sangomy, jak na pláži mezi kravami provádějí obřad. Byla to bizarní věc na pohled. Jeden z mých oblíbených zážitků na Divokém pobřeží byla 3denní jízda na koni. Byli jsme tři lidé na koních plus tři koně, které jsme vedli z Coffee Bay zpět k jejich majitelům dále na sever. 

Jiný druh turistiky

Po celém Divokém pobřeží byla vytvořena síť homestays a turistických tras, takže se můžete procházet od vesnice k vesnici. Můžete takto jít podél pobřeží až dva týdny. A je skvělé, že tu nejsou žádné silnice. Neexistuje mnoho způsobů, jak se na tato místa dostat autem. Pouze pokud máte terénní vůz a hodně času. Odměnou pak bude pohled na vodopády padající do Indického oceánu.

Další destinace, kterou miluji, se jmenuje Port St. John’s. Je to větší město, ale je to skvělá základna, protože v této oblasti můžete zkusit spoustu věcí. Dochází tu k podobnému spojení s místní kulturou. Také tu bylo natočeno mnoho filmů, protože se zde nachází neuvěřitelný, 400 metrů vysoký útes, tyčící se nad Indickým oceánem. Pokud jste viděli film Krvavý diamant vězte, že scéna na konci – kde Leonardo DiCaprio jde na horu a snaží se utéct – byla natočena v Port St. John’s.

Na Divokém pobřeží přibývá vesnic, které se přiklání k turismu. Místa jako Bulungula vytvořila ubytovací kapacity a zvou cestovatele, aby si přijeli užít přírodu a objevit místní zvyky. Na Divokém pobřeží miluji to, že nevidíte turismus založený na myšlence „pojďte se podívat na místní a slitujte se nad nimi“. Místo toho se tam jedete nechat inspirovat jejich způsobem života – jak žijí v souladu s přírodou, jak jsou šťastní a jak svobodný je jejich život. Starají se o svá hospodářská zvířata a žijí prostým způsobem. Připadá mi osvobozující tam být.

Místa, kde vznikla historie

Na Divokém pobřeží najdete také vesnici Nelsona Mandely, Qunu, kde měl svoji usedlost. Sám Nelson Mandela, stejně jako mnoho členů strany ANC, která bojovala proti apartheidu, a nakonec se ujala moci, když v 90. letech v Jihoafrické republice proběhly svobodné volby – mají své kořeny na Divokém pobřeží.

Region Transkei, kde se nachází Divoké pobřeží, byl 18 let nezávislým státem. Také částečně proto, že je to velmi nedostupná oblast. Není tu moc vybudovaná infrastruktura a potřebujete mnoho času, abyste se tam dostali.

Představuji si, že v dobách apartheidu by se vládci snažili ovládnout tuto populaci represivním způsobem, jakým to dokázali na místech jako je Soweto. A to je pravděpodobně důvod, proč na Divokém pobřeží dodržují tradice, které vidíte napříč Afrikou, ale které už často nevidíte v jiných částech Jihoafrické republiky a rozhodně ne na místě, jako je Kapské Město.

Na Divoké pobřeží jsem se vždy rád vracel. Poprvé jsem tam jel jen na několik dní. Podruhé jsem zůstal dva týdny, ráno jsem se učil surfovat a odpoledne pracoval. Potřetí jsem podnikl výlet. Vzal jsem si velký stan a dva týdny jsem chodil podél pobřeží nahoru a dolů a zastavoval se na všech přístupných místech. Počtvrté jsem se dozvěděl o dalším způsobu pěší turistiky a jízdě na koni. Chtěl jsem na koni projet celé pobřeží nebo ho alespoň projít pěšky. Takže to byl jen batoh, zastávky na mnoha místech a pocit klidu a míru venkovského způsobu života. 

Věřím, že Divoké pobřeží je destinace, kterou budete chtít přidat do svého bucket listu. Možná se tam teď ani za pár let nedostanete, ale nezapomínejte na něj. Až pojedete do Jihoafrické republiky, zeptejte se sami sebe – mohu k pobytu přidat týden navíc, abych se podíval na Divoké pobřeží?

Autor Stephen Bailey. Editovala Beatrice Becker.

Podobné články

Resort Danai, unikátní rodinný a špičkový plážový hotel v Řecku
Manta Resort, Indický oceán v přímém přenosu
Překročte hranice Dubaje a objevte ostatní Emiráty
Zvolte měnu
EUR Euro
Top