Očekáváme

Jiří Zbořil
Shaaran, Saúdská Arábie: otevírání nových světů
Shaaran, Saúdská Arábie: otevírání nových světů
Jiří Zbořil

Saúdská Arábie pro nás doposud byla spíš zdrojem různých obav a ropy. Saúdský královský program Vision 2030 nám ji chce představit jinak. Zatímco dnes turismus dělá 3% HDP země, cílem nové strategie je zvýšit toto číslo na deset. Což je hodně, pokud jim do té doby nedojde ropa. A nebude na to stačit náboženský turismus. Muslimské poutě do Mekky jsou sice pro zemi značným zdrojem příjmů a prestiže v určité části světa, Saúdové však chtějí víc a jak je pro ně typické, když už se k něčemu rozhodnou, jdou na to velkoryse, protože si to zkrátka mohou dovolit. Počítají tedy s celkovým rozvojem infrastruktury a zřejmě i s jistým nezbytným uvolněním některých dosavadních zvyklostí.

Zajímavé na tom je, že světovou pandemii pochopili jako obchodní příležitost. Předpokládají totiž, zřejmě zcela správně, že v době po covidu výrazně vzroste poptávka po místech odlehlých, s malou hustotou obyvatel. Počítají s turisty uvážlivějšími, kteří budou chtít zažít něco mimořádného. Jejích cílem je přivítat ročně na 25 milionů truristů, od kterých očekávají až 5,3 miliard GBP do státního rozpočtu.

Jednou z prvních otevřených destinací nové generace pro turisty z celého světa má být Sharaan, luxusní rezort v jednom z historicky a archeologicky nejcennějších míst království, mezi dramatickými skalisky nově vytvořené přírodní rezervace. Stavět ho bude Jean Nouvel, kterého vybrala mezinárodné komise složená z odborníků z různých oblastí.

Stavba bude převážně v podzemí nedaleko někdejšího skalního města Nabatejců, které je zaspáno na listině památek světového dědictví UNESCO. Celkem by mělo být k dispozici 40 pokojů a 3 vily, a to do konce roku 2023.

Podobné články

Berlín: jeden Bůh pro všechny
Greater Bay Airlines: nový dopravce plánuje spojení do 100 asijských měst
Zulal: lázně na rozhraní písku, moře a slunce
Zvolte měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro
Top