Santo Stefanio di Sessanio, Abruzzo: Jak si nejlépe vychutnat půvab typické italské kamenné vesnice?

Santo Stefano di Sessanio, Abruzzo
Santo Stefano di Sessanio, Abruzzo

Nepotloukat se kolem jako návštěvník z jiné planety, ale rovnou se zabydlet v některém z domků. Jak na to? Vesničky v zapadlých částech Itálie  se totiž vyprazdňují a pomalu podléhají zkáze. Jednou z oblastí, kde k tomu dochází, je hornaté Abruzzo na půl cesty mezi Římem a Jadranem. Pod skoro třítisicovým vrcholem Corno Grande s nejjižnějším ledovcem Evropy se tam rozkládá národní park Gran Sasso, na jehož jihozápadním okraji najdete vesnici Santo Stefano di Sessanio. A zrovna tady se podařilo zkázu odvrátit.

Santo Stefano di Sessanio patří k typickým italským středověkým vesnicím: shluk kamenných domů, uliček a schodů okolo vršku, pod kopcem jezero. V okolí samé hory (Apeniny, vesnice leží ve výšce 1200 metrů nad mořem), žádný pořádný průmysl poblíž – krásné klidné romantické místo, jenže zkuste se tu uživit. A tak tu všechno zůstalo tak, jak po staletí bylo, a lidi začali odcházet pryč. Ze 1400 obyvatel na začátku 20. století zbylo na jeho konci jen 70. A pak tudy jednou na motorce projížděl milánský podnikatel Daniele Kihlgren a dostal nápad, jak vesnici vdechnout nový život.
Postupem času tu zřídil Albergo Diffuso, neboli rozptýlený hotel. Jinými slovy začal domy rekonstruovat a jednotlivé pokoje hotelu zřizovat v různých místech. S přibývajícími návštěvníky se pak vrátil do vesnice život i v podobě těch, kteří se poskytováním služeb teď už slušně uživí.

Santo Stefano di Sessanio, Abruzzo: rozptýlený hotel
Santo Stefano di Sessanio, Abruzzo: rozptýlený hotel

Narazíte tu na dokonalou směs středověku v podobě vnější architektury a střídmého luxusu se špičkovými technologiemi uvnitř. K dispozici jsou také všechny tradiční výdobytky pro náročné cestovatele jako je restaurace, kde se vaří podle starých místních receptů z čerstvých místních surovin, nebo spa, kde si dáte masáž provoněnou přípravky z místních bylin.

Kromě toho se v okolí dá podnikat spousta věcí od horské turistiky pro začátečníky i pokročilé, pěšky, na kole nebo na koni, až po létání na padáku. V zimě sice nejsou sjezdovky hned za domem, ale třeba velké lyžařské středisko pod Gran Sassem je jen půlhodinky jízdy autem. Lyžování v Abruzzu je ale úplně jiná historka.

Santo Stefano di Sessanio, Abruzzo: suit
Santo Stefano di Sessanio, Abruzzo: suit

Santo Stefano di Sessanio, Abruzzo: pokoj
Santo Stefano di Sessanio, Abruzzo: větší pokoj

Santo Stefano di Sessanio, Abruzzo: pokoj
Santo Stefano di Sessanio, Abruzzo: pokoj

 


Spousty dalších tipů, ale také recenze a přímé zážitky najdete v tištěném vydání čtvrtletníku Travel Design.

Related Stories

Prozkoumejte

Six Senses, Bhútán: 5 nových rezidencí Šesti smyslů ve...

Dlouho se na to čeká a postupně k tomu dochází. Z pěti nových rezidencí...

Instagramová architektura ve městě i v divočině

Výhled jako žádný jiný Současnou kulturu významně ovlivňují...

Potápěčský ráj pro začátečníky i pokročilé

Chcete partnerovi ukázat krásy potápění a přimět ho, aby se do hlubin spouštěl...

Perla v Dubaji

La Perle, Al Habtoor City Už skoro dva...

Sedm dní v Persii

Vstup do paláce Tabatabai v Kášánu. Ve stejném duchu fungují všechny...

Populární kategorie

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno