Royal Clipper: Nejrychlejší plachetnice na světě

Royal Clipper
Royal Clipper

Sezona na moři nikdy nekončí, moře je široké, mění se jen přístavy. V podzimním vydání tištěného Travel Designu, které právě vyšlo, najdete tipy na deset skvělých plaveb po mořích i řekách, tady vám jako jedenáctý chceme stručně představit nejrychlejší plachetnici na světě, na níž se před zahájením sezóny v Karibiku můžete v říjnu nechat přeplavit i přes Atlantický oceán (vyplouvá 25. 10. z Lisabonu a 16 dní později přistává na Barbadosu).

Royal Clipper je pětistěžňová, 134 metrů dlouhá plachetnice.  Celkem 44 plachet o celkové ploše přes 5 000 metrů čtverečních jí umožňuje vyvinout rychlost přes 20 uzlů. Pojme 227 hostů a 106 členů posádky, z níž se většina věnuje cestujícím, protože plachtoví se ovládá převážně hydraulikou, takže k navigaci stačí 20 lidí.

Royal Clipper je atrakcí sama o sobě, takže během plavby nečekejte žádné velké animace. Rádi se na ni vozí lidé, kteří sami nějakou tu loď vlastní a chtějí si užít sílu větru v neobyčejně velkém plachtoví.

Nicméně bydlení i restaurace jsou starosvětsky elegantní a bar s pianem by se taky našel. Pro malé děti je to loď dost nevhodná, starší si ji většinou oblíbí.

Royal Clipper
Royal Clipper: mahagon a teakové dřevo
Royal Clipper
Royal Clipper: knihovna
Royal Clipper
Royal Clipper: dá se vyrazit i na kajak nebo výlet člunem