Queen Elizabeth II Dubaj: Jak se z kultovní lodi stal nový hotel v kultovním městě

Queen Elizabeth II. vyplouvá na moře
Queen Elizabeth II. vyplouvá na moře

Když 20. září 1967 vplouval slavnostně zbrusu nový zaoceánský parník č. 736 do doku Johna Browna v Clydebanku, aby z něj později pokřtěný vyplul jako Queen Elizabeth II., začínala nenápadně nová éra cestování. Postavit v době, kdy osobní zaoceánské dopravě jasně začínala dominovat letadla, novou loď pro pravidelnou osobní přepravu nebyla žádná samozřejmost. Však také dobový reklamní slogan hlásal: „Queen Elizabeth II. má s jinými loděmi společného jen jedno – pluje.“

Pokřtila ji sama královna, jejímu vyplutí přihlíželo na 30 000 nadšených diváků. Byla to doba, kdy hitparádám vládli Beatles, Američané se chystali na Měsíc, západní kulturní svět jásal nad pop artem a LSD a Queen Elizabeth II. se stala symbolem moderní techniky i elegance. Dalších 39 let pak přepravovala cestující, kteří dávali přednost pomalé a elegantní cestě po moři, před rychlým přesunem po nebi. Dosahovala průměrné rychlosti 28,5 uzlu, na vzdálenost mezi Anglií a Amerikou potřebovala pět dní.

Queen Elizabeth II. jako symbol elegance šedesátých let
Queen Elizabeth II. jako symbol elegance šedesátých let

Rádi se s ní plavili například Liz Taylor, Buzz Aldrin nebo Nelson Mandela. David Bowie na ní dokonce napsal část písniček pro své album Aladdin Sane z roku 1973.

Za dobu svého provozu uskutečnila Queen Elizabeth II. 1400 plaveb, na nichž urazila okolo šesti milionů námořních mil. Pětadvacetkrát obeplula svět a v roce 1982 po jistých úpravách dokonce posloužila k přepravě anglických vojáků ve válce o Falklandy.

Dvacátého sedmého listopadu 2008 při své poslední plavbě zakotvila v Dubaji, rozloučila se s posledními cestujícími a několik měsíců zůstala opuštěně stát na místě. Z původních plánů udělat z ní exkluzivní hotel po krizi v roce 2007 sešlo. Skoro deset let šla z ruky do ruky a moc se nevědělo, co se sní děje ani co s ní bude. Dlouho to všechno vypadalo spíš bledě.

Nicméně 18. dubna 2018 se konečně naplní původní plán a loď bude po důkladné rekonstrukci a pod jménem Queen Elizabeth 2 Dubaj otevřena veřejnosti jako luxusní hotel s mnoha restauracemi, bary a velkým nákupním centrem. Nicméně v prví fázi bude k dispozici jen část celého projektu, v plné parádě a se vším všudy otevře až v říjnu tohoto roku.

Queen Elizabeth II. dnes
Queen Elizabeth II. dnes