Asie

Lucie Farova
Překročte hranice Dubaje a objevte ostatní Emiráty
Překročte hranice Dubaje a objevte ostatní Emiráty
Lucie Farova

Lidé si často myslí, že Dubaj je země. Ve skutečnosti je Dubaj jedním ze sedmi Spojených arabských emirátů – neboli SAE. Rozhodně to není největší emirát, je jen nejznámější a nejrozvinutější jako destinace. Tato země však nabízí více než jen Dubaj. Existuje dalších šest emirátů, které můžete navštívit.

Největším emirátem je Abú Dhabí. Město Abú Dhabí leží necelé dvě hodiny severně od Dubaje. Je to fascinující město, a pokud chcete poznat některé arabské tradice, historii a kulturu Spojených arabských emirátů, doporučuji vám vydat se právě do Abú Dhabí.

[the_ad id='155679']

Abú Dhabí: historie, architektura a pouštní kempy

V Dubaji sice trochu historie najdete, ale je to velmi málo ve srovnání s tím, co se zachovalo v Abú Dhabí. V Abú Dhabí je také fascinující současná arabská architektura, zejména Velká mešita šejka Zayeda. Tato mešita je neuvěřitelná a je přístupná návštěvníkům zcela zdarma. Dají vám správný oděv, který si musíte vzít na sebe, abyste uvnitř nepůsobili neuctivě. A je prostě nádherná – stejně působivá jako velkolepá katedrála v evropském městě.

Abú Dhabí nemá takové množství atrakcí jako Dubaj. Není tu tolik možností zajít si na pozdní snídaně, večírky a na pláže. Má však skvělé hotely, historické dědictví a zcela jinou atmosféru než Dubaj. Je příjemné zažít obojí.

Chcete-li poznat kontrast mezi zážitky z Dubaje a Abú Dhabí, dost pomůže, že jsou od sebe vzdáleny méně než dvě hodiny. Pokud navíc letíte se společností Etihad, která je hlavním dopravcem pro Abú Dhabí, můžete zdarma využít kyvadlovou dopravu do Dubaje a zpět. Pokud tedy letíte se společností Etihad, můžete zůstat v Abú Dhabí, pak se ubytovat v Dubaji a už máte zajištěný transfer přímo na letiště, odkud poletíte zpět. Pokud letíte se společností Emirates přes Dubaj, můžete to udělat stejně, jen v obráceném pořadí.

Abú Dhabí je velký emirát, kde se nachází většina emirátské pouště. Mají tam několik velmi dobrých pouštních kempů. Je pravda, že v Dubaji také, ale do pouštních kempů v Dubaji se dostanete mnohem snáze – můžete tam jet jen na den nebo na noc – zatímco pouštní kempy v Abú Dhabí jsou odlehlejší, a proto je to větší zážitek z divočiny. Musíte jet na delší dobu, ale výhodou je, že si můžete váš únik z civilizace více užít.

Ostrov Sir Bani Yas: safari v poušti

Součástí Abú Dhabí je ostrov Sir Bani Yas. Cestovat na něj můžete lodí nebo hydroplánem. Doporučuji hydroplán, který je velkolepý – při odletu letíte nad Dubají, pak nad Arabským mořem a pak přilétáte nad ostrov. Můžete se tam vydat na safari, kde se podařilo znovu vrátit do přírody mnoho druhů, které v Arabské poušti vyhynuly. V Arabské poušti nyní zvířata hodně bojují o přežití kvůli podmínkám, které tu panují – je tam stále větší horko a méně vody.

Na ostrově Sir Bani Yas se však podařilo udržet tyto zvířecí populace naživu. Je to zvěří poměrně hustě osídlený ostrov, takže zde můžete zažít opravdu zajímavé safari. Známým zvířetem, které můžete vidět – a nesmíte si ho nechat ujít – je přímorožec arabský. Dříve byl kriticky ohrožený, ale nyní jeho počty rostou, takže se posunul do kategorie ohrožených. Vidět můžete také antilopy a další krásná drobná zvířata.

Šardžá: emirát pro rodiny s dětmi

Když pojedete z Abú Dhabí po pobřeží asi dvě hodiny, dostanete se do Dubaje. Pokud pojedete dál po pobřeží, jen půl hodiny od Dubaje se nachází emirát Šardžá.

Šardžá je jediným emirátem v zemi, který je skutečně suchý. A nemyslím tím suchý ve smyslu, že tam není voda. Voda tam je – ale není tam žádný alkohol. Pro mnoho lidí je to odrazující. Pro jiné je to vlastně vrchol. Emirát Šardžá je méně známý a méně oblíbený, ale i tak má skvělé hotely a letoviska podél pobřeží. Je velmi přátelský k rodinám a je oblíbenou destinací arabských rodin. Ve skutečnosti jsem tam nebydlel – pouze jsem tudy projížděl – ale myslím, že je to pěkná možnost, kterou je třeba zvážit.

Ras al Khaimah: útěk na pláž

Jeden z emirátů, o kterém vám chci povědět, se nachází při pobřeží. Jmenuje se Ras al Khaimah a má takovou plážovou atmosféru, jakou je v Dubaji stále těžší najít.

V Dubaji můžete strávit dovolenou na pláži ve městě, to je pravda, ale hlavní výhodou Dubaje je, že můžete dělat spoustu dalších věcí. Ras al Khaimah je naproti tomu destinací, kde můžete být jen na pláži, v letovisku a kromě vodních sportů a několika dalších věcí toho moc dělat nelze. Mají vynikající letoviska za skvělou cenu, protože to není tak známá destinace jako Dubaj. Mám pocit, že Ras al Khaimah je destinací, která bude v příštích letech růst. Protože Dubaj se už o moc zvětšit nemůže. Snaží se ji zvětšit a všude kolem probíhá obrovská výstavba, ale pobřeží už moc nezbývá. Kdežto v Ras al Khaimah se toho nechá ještě hodně rozvíjet.

Do Ománu, pak do Fujairah

Pokud budete pokračovat z Ras al Khaimah, vstoupíte do Ománu. Je zde malý poloostrov, který patří Ománu, ale je zcela obklopen SAE. Právě zde se nachází nejkrásnější resort od Six Senses. Neleží v SAE, ale v Ománu – to musím zdůraznit.

Resort se jmenuje Six Senses Zighy Bay. Celý poloostrov jsou jen velké, červené, spálené hory s výhledem na Arabské moře. Jsou to samé útesy a skály, zcela přírodní – úplně jiný zážitek, než když jste v Dubaji, což je v podstatě rovná pouštní pláň pokrytá mrakodrapy.

Pokud se vydáte podél poloostrova, dostanete se na druhou stranu do Fujairah. Tam jsem nebyl. Je to další z Emirátů, který se snaží rozvíjet cestovní ruch, ale co vím, pobřeží prostě není tak působivé. Navíc je to dál od Dubaje a Abú Dhabí, takže se jim nepodařilo rozvinout cestovní ruch tak, jako na druhém pobřeží.

Letíte přes SAE? Udělejte si výlet do dvou destinací.

Toto byl jen přehled SAE, ale tady je důvod, proč byste ho měli mít na paměti: v SAE sídlí dva z největších světových dopravců – Emirates a Etihad. A pokud cestujete transkontinentálně, je velká pravděpodobnost, že poletíte přes jeden z těchto emiratů. Obvykle se nabízí možnost udělat si v něm mezipřistání a další emiráty máte na dosah ruky. Můžete si tedy prodloužit mezipřistání a zůstat dva dny v Abú Dhabí nebo Dubaji.

Pokud tedy letíte s těmito leteckými společnostmi, můžete si snadno udělat výlet do dvou destinací. Může to být týden v jihovýchodní Asii a pak týden v Dubaji nebo Abú Dhabí. Stejné to může být, pokud cestujete do Afriky na safari, můžete spojit jeden z emirátů se safari.

A nezapomeňte, že Spojené arabské emiráty nejsou jen Dubaj – je to celá země s příjemnými lidmi a spoustou aktivit. Jsou zde také poměrně odlehlá místa, kde můžete najít klid, kterého se vám při cestě do Dubaje pravděpodobně nedostane.

Autor Stephen Bailey. Editovala Beatrice Becker.

Podobné články

Resort Danai, unikátní rodinný a špičkový plážový hotel v Řecku
Manta Resort, Indický oceán v přímém přenosu
Skrytý autentický drahokam Jihoafrické republiky
Zvolte měnu
EUR Euro
Top