Adventures

Lucie Farova
Pozorování velryb na nejlepších místech ve světě
Pozorování velryb na nejlepších místech ve světě
Lucie Farova

Na pozorování velryb jsem hrozný… Není to špatným zrakem, prostě mám smůlu. Byl jsem na populárních místech pro pozorování velryb i v té nejlepší sezóně – přesto jsem velryby neviděl.

Například v Hermanus v Jihoafrické republice říkají, že od června do listopadu jsou všude velryby a můžete od nich být pouhých 20 metrů. Jel jsem tam třikrát – v září, říjnu a listopadu. Vyjel jsem na kajaku a chystal jsem se přiblížit ke keporkakům a velrybám jižním, ale nikdy jsem žádné neviděl.

Stejné to bylo v australském Byron Bay. Jel jsem tam pozorovat velryby a neviděl jsem nic. Ale řekl jsem si, že musím vydržet. Protože když jsem byl na safari, vždy jsem nakonec viděl zvířata, která jsem vidět chtěl. Totéž se žraloky. Takže jsem zkoušel dál…

Bylo to děsivé – ale fascinující

Nakonec jsem měl pozoruhodný zážitek s velrybou na východním pobřeží Jižní Afriky. Vyrazil jsem na výlet, abych viděl to, čemu se říká „sardine run“, jde o tah miliard a miliard sardinek uvězněných v proudu na sever kolem pobřeží Jižní Afriky. Tehdy nastává „krmící šílenství“, jak by řekl David Attenborough.

Připlouvají žraloci. Připlouvají velryby. Všichni se tu setkávají, aby se společně krmili na kilometry se táhnoucím hejnu sardinek. Sardinky jsem sice neviděl, ale viděl jsem velryby.

Nejprve jsme sledovali pár keporkaků a lidé na lodi chtěli skočit do vody za nimi. Průvodce nám řekl, abychom do toho šli, tak jsme šli – a bylo to děsivé. Upřímně si nejsem jistý, jestli to byl dobrý nápad, cítil jsem, že se dostávám do jejich prostoru. Myslím ale, že jsem byl pouze tak nadšený, že jsem tak blízko. Když jste 20 metrů od keporkaka a jste ve vodě – ta velikost velryby je prostě ohromující. Plaval jsem opačným směrem, protože jsem se rozhodně nechtěl dostat ještě blíž.

Vylezli jsme zpátky na loď a po chvíli jsme spatřili další velrybu. Sledovali jsme ji ze vzdálenosti, kterou jsem považoval za dostatečně bezpečnou, asi 20 minut.

Velryba vyskakovala z vody – zmizela asi na pět sekund, vystřelila z vody a s velkým šplouchnutím dopadla na bok, pak znovu na pět sekund zmizela a tak pořád dokola. Dozvěděl jsem se, že existuje několik možných důvodů, proč to keporkaci dělají.

Je možné, že to dělají kvůli dýchání, když je na vodní hladině spousta postřiku. Je také možné, že šplouchnutí používají jako způsob komunikace, nebo je součástí rituálu páření, a nebo to dělají, aby odstranili parazity nebo korýše. Ať už pro to mají jakýkoli důvod, bylo to fascinujících 20 minut, během nichž vyskočila snad čtyřicetkrát nebo padesátkrát a pak náhle zmizela.

Byli jsme v malém motorovém člunu pro osm osob a ptali jsme se sami sebe, kam se poděla? Ani kapitán neměl tušení. Potom jsme to vzdali. A najednou byla přímo pod člunem, připlula si nás pořádně prohlédnout. Vzpomínám si, jak jsem viděl její ocas a myslel si: „jedno švihnutí ocasem a všichni zemřeme. Ta velryba je tak blízko, že se určitě převrhneme.“ Naštěstí odplavala…

Bylo neuvěřitelné vidět velrybu tak blízko a vidět, jak inteligentní je toto zvíře. Sledovali jsme velrybu a mysleli jsme si, že my jsme ti chytří. Pak zmizela a my jsme si uvědomili, že nevíme nic. A najednou byla přímo u nás. Byl to fascinující zážitek.

A stejně jako se mi to stalo na safari, i tento zážitek jen zvýšil mou touhu po pozorování velryb.

Kam vyrazit za pozorováním velryb

Hermanus v Jižní Africe je skvělá lokace. Jel jsem tam znovu a konečně, velryby jsem viděl. Mají tu i pozorovatele, který zatroubí na roh, když spatří velrybu. Můžete se tedy procházet po útesech a najednou je v zátoce velryba. Velryby připlouvají do Hermanusu přibližně od června do listopadu. Ale jak jsem řekl, když jsem tu byl poprvé, tak jsem je neviděl. Dopřejte si tedy několik dní, a jistě se vám to podaří.

Můj bratranec na Novém Zélandu mi hodně vyprávěl o Kaikouře, která je na východním pobřeží Jižního ostrova. Mělo by to být skvělé místo pro pozorování různých druhů velryb a také místo, kde je možné spatřit plejtváky obrovské. 

Skvělou destinací pro pozorování velryb je také Island

Rovněž Azory, po dlouhou dobu byly velrybářským hlavním městem, ale nyní přešly od lovu k jejich ochraně.

Dalším úžasným místem pro pozorování velryb je Patagonie. Sám jsem tam nebyl, ale bylo mi řečeno, že v Punta Arenas a kolem celého jihu Patagonie, jsou pro sledování velryb skvělé podmínky.

Pak je tu Kanada, kde můžete pozorovat běluhy severní u ostrova Somerset.

Existují desítky různých druhů velryb a na různých místech je můžete pozorovat, poznávat a dozvědět se mnoho o jejich chování. 

A na to se v budoucnu těším. Mám zájem o šnorchlování s velrybami v St. John’s v Kanadě a pozorování velryb v Tofinu. Rád bych viděl velryby v Monterey Bay ve Spojených státech. A chtěl bych znovu jet do Byron Bay a zjistit, jestli budu mít podruhé štěstí.

Udržitelnost

Po celém světě je velmi populární plavání se žraloky obrovskými (Whale sharks). Žralok obrovský je ryba – ne savec. Ve skutečnosti to nejsou velryby, ale žraloci – pomalí a krotcí žraloci.

Jsou sice tou největší rybou ve vodě, ale je velmi bezpečné být v jejich blízkosti.

Co bych však doporučil – pokud se rozhodnete plavat se žraloky obrovskými, udělejte si průzkum a ujistěte se, že je to v místě, kde se žraloci obrovští přirozeně pohybují. Vyvarujte se míst, kde lidé uvěznili žraloky v zátokách, aby neunikli a průvodci tak mohli každý den poskytovat potvrzená pozorování. Protože, je to pak přirozený zážitek? Je to udržitelné? Je to ochrana? Čím se to pak liší od návštěvy ZOO? 

Chcete-li plavat se zvířetem, které bylo uvězněno, můžete jít do akvária, ale pokud opravdu chcete být v jeho přirozeném prostředí, musíte přijmout fakt, že ho možná vůbec neuvidíte. Přesně to se mi poprvé také stalo. A nakonec bylo dobře, že jsem je několikrát vůbec neviděl, protože, když se to konečně podařilo, ten zážitek byl mnohem silnější. 

Až se příště vydám pozorovat velryby, dám vám včas vědět termín, abyste se mu mohli vyhnout – mohlo by se stát, že opět nebudu mít štěstí a velryby se vůbec neukážou. Takže se mnou pozorovat velryby nejezděte – ale cestujte, objevujte svět, staňte se součástí ochrany těchto úžasných tvorů, a pochopte, jak velký je tento svět.

Tváří v tvář stvoření, které je mnohonásobně silnější než vy, budete mít pocit, že jste nepatrní…

Autor Stephen Bailey. Editovala Beatrice Becker.

Podobné články

Intimní gastronomický zážitek v Beratu
Památka ve stylu Art Deco, zbrusu nový hotel Pendry Chicago
Borgo Santo Pietro, butiková rezidence toskánských snů
Zvolte měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro
Top