Palácio Fenizia, Porto: Stylový útulek pro toulky městem

Portugalsko se pomalu stává jednou z nejžádanějších evropských destinací. Až vás jednou vítr zavane do Porta a budete si chtít ducha města vychutnat v jeho někdejším lesku, vykašlete se na všechny nepřetržité služby a wellnessy velkých hotelů a ubytujte se v domě, který ve čtvrti Bonfim, kousek od barokní katedrály a nejživější městské třídy Rua Santa Catarina, pečlivě zrekonstruoval italský architekt Gianfranco Fenizia.

Proč navštívit Porto

Porto rozhodně stojí za návštěvu každému, kdo má rád starobylá města. Pochopitelně se to týká jenom centra, to je tady ovšem podobně velké a rozmanité jako třeba Praha a stejně tak je od roku 1996 zapsané na seznamu světových památek UNESCO. Na rozdíl od Lisabonu ho v roce 1755 nesrovnalo se zemí zemětřesení, takže tu najdete úzké uličky i slepence nejrůznějších historických stylů, romantická zákoutí i velké chrámy. Není to sice město nejčistší, zato je velmi bezpečné stejně jako celé Portugalsko, má obrovského ducha a nikam se tu nespěchá. Navíc je tu doma portské. A také knihovna Lello, podle UNESCO prý třetí nejkrásnější na světě. Své romány tu zpočátku psala jistá Joanne Rowlingová a fanoušci Harry Pottera při návštěvě knihovny neomylně rozeznají rysy Bradavické školy kouzel.

Proč bydlet zrovna v Palácio Fenizia

Palácio Fenizia je butikový hotýlek s pěti velkými suity a malou prodejní galerií starožitností, které na svých cestách posbíral a stále ještě sbírá majitel domu. Vystavuje a prodává ale  i díla současných portugalských uměleců a produkty milánského Studia Fenizia.

Zabydlet se tu znamená zapadnout do města prakticky jako místní. Ovšem ne jen tak nějaký obyčejný místní. Dům pochází z počátku dvacátého století a Gianfranco Fenizia při jeho rekonstrukci věrně zachoval veškerou velkolepost té doby – modrobílé azulejos na fasádě, dřevěné podlahy, schodiště i prosklenou kopuli nad ním. Interiéry vybavil pečlivě vybíranými kusy nábytku, vzácnými textiliemi, tapetami a starožitnostmi.  Prostě tu aspoň pár dní normálně žijte, zapomeňte, že jste cizí, a nechte na sebe působit kouzla domu i města. Bude se vám to líbit.

Palácio Fenizia: schodiště se skleněnou kopulí
Palácio Fenizia: schodiště se skleněnou kopulí

Palácio Fenizia: společný prostor, kde se podává snídaně
Palácio Fenizia: společný prostor, kde se podává snídaně

Palácio Fenizia: galerie
Palácio Fenizia: galerie

Palácio Fenizia: apartmá
Palácio Fenizia: jedno z pěti apartmá

Palácio Fenizia: koupelna; aby bylo jasno, do čeho jdete
Palácio Fenizia: koupelna; aby bylo jasno, do čeho jdete

 


Kouzlům Portugalska věnujeme hlavní materiál letního čísla tištěného časopisu Travel Design. K dostání pouze na předplatné.

Related Stories

Prozkoumejte

Six Senses, Bhútán: 5 nových rezidencí Šesti smyslů ve...

Dlouho se na to čeká a postupně k tomu dochází. Z pěti nových rezidencí...

Instagramová architektura ve městě i v divočině

Výhled jako žádný jiný Současnou kulturu významně ovlivňují...

Potápěčský ráj pro začátečníky i pokročilé

Chcete partnerovi ukázat krásy potápění a přimět ho, aby se do hlubin spouštěl...

Perla v Dubaji

La Perle, Al Habtoor City Už skoro dva...

Sedm dní v Persii

Vstup do paláce Tabatabai v Kášánu. Ve stejném duchu fungují všechny...

Populární kategorie

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno