Pacai, Vilnius: Kde se scházel ruský car s litevskou kněžnou

PACAI, Vilnius: recepce
PACAI, Vilnius: recepce

První člen rodiny Design Hotels v baltských zemích otevírá letos na jaře v jednom z nejproslulejších paláců hlavního města Litvy Vilniusu. V druhé polovině 17. století si ho tu nechal postavit hejtman Mykolas Kazimieras Pacas, válečník, politik i milovník. Dokázal vzdorovat ruské armádě, z vlastního rozpočtu posílil obranyschopnost města a ještě do Vilniusu pozval italské architekty a umělce, kterým stavbu svého paláce svěřil. Jeho sídlo vzniklo v polsko-litevské unii a přežilo švédskou, francouzskou i ruskou okupaci. Teď barokní palác znovu ožívá jako butikový hotel Pacai.

Pokud se rozhodnete se v něm na pár dní zabydlet, budete chodit mezi stejnými zdmi jako ruský car Alexander I. při tajných schůzkách s litevskou kněžnou Sofijí Tyzenhauzaitė nebo Napoleon, který zde krátce pobýval během svého neúspěšného tažení na východ. Nocovali tu kdysi i Petr I. nebo polský král Jan Sobieski.

Historickou architekturu doplňuje moderní design, přibyla dvě patra pod rekonstruovanou barokní střechou. Hotel má k dispozici 104 pokojů, spa, dvě gurmánské restaurace postavené na tradiční litevské kuchyni a bar. Leží v srdci historického centra města na jedné z nejstarších ulic Didžioji, kterou dnes lemují především kavárny, restaurace, butikové obchody a sídlí tu i hodně velvyslanectví.

Pacai, Vilnius: barokní palác doplňuje moderní architektura
Pacai, Vilnius: barokní palác doplňuje moderní architektura

Vilnius jsme vám v krátkosti představili v zimním čísle tištěného časopisu Travel Design jako město obzvlášť vhodné pro krátký předvánoční výlet. To ovšem neznamená, že se tam nedá strávit bezvadný prodloužený víkend kdykoli během roku.

Pacai, Vilnius: suit
Pacai, Vilnius: suit
Pacai, Vilnius: pokoj
Pacai, Vilnius: pokoj
Pacai, Vilnius: koupelna
Pacai, Vilnius: koupelna