Novozélandská vláda zveřejnila návrh nových školních osnov, který kromě jiného zahrnuje i dějiny Maorů na ostrovech. Slibuje si od toho nejen větší uznání, ale i poznání tradic a kultury původních polynéských obyvatel.
Zatím si každá škola mohla sama určit, jak se k danému předmětu postaví, nicméně nový návrh počítá se standardizovanou časovou osou britské kolonizace, více poznatků o jejích počátcích a také o základní smlouvě z Waitangi z roku 1840 mezi britskou korunou a maorskými náčelníky, která uznává maorské vlastnictví země a dává Maorům práva britských poddaných.
Novozélandská premiérka Jacina Adern si návrh pochvaluje. “Pojďme to učit a zapišme si to do paměti,” vyzývá. “Ať naši historii zná každé dítě v každé škole.”
S výukou by se mělo začít už příští rok, pochopitelně se však ozývají i kritiky předloženého návrhu, který se otevřeně staví i ke všem zvěrstvům páchaným britským Impériem. Není prý dostatečně vyvážený.

Dnes tvoří Maorové asi 15 % populace země a většina půdy jim byla v průběhu kolonizace zabavena.
A co z toho všeho budou mít návštěvníci Nového Zélandu? Spoustu věcí se o Maorech mohou dozvědět už dnes na významných kulturních a historických místech, jako jsou Hokianga Harbor, kde mohou shlédnout přes hodinu trvající zážitkový pořad Manea: Footprints of Kupe, který vypráví příběh maorského lidu, Waitangi, kde byla podepsána již zmiňovaná smlouva nebo institut maorského umění a řemesel v Rotorua.
K návštěvě Waitangi se hodí především 6. únor, na nějž připadá výroší podpisu smlouvy mezi Brity a Maory. V ten den se tu každoročně odehrává mnoho slavností, hraje hudba, konají se přehlídky a scházejí se tu lidé z celé země.
Pokud bude vzdělávací program fungovat, jak má, dosavadní nabídka se nejspíš významně rozšíří.