Neuvědomil jsem si, že pyramidy jsou obklopeny městem. Byl jsem v šoku, když jsem přijel do Káhiry a viděl je, protože na fotografiích pyramidy vždycky vypadaly, jako by stály opuštěné v poušti. Ale to je trik fotografie. Pyramidy se totiž nacházejí v Gíze, která je v Káhiře. A v průběhu staletí se město kolem pyramid rozrostlo. Takže je to jako v Aténách, kde je Akropole v podstatě uprostřed města, obklopená různými čtvrtěmi, které byly postaveny v průběhu staletí.
A v Gíze je neskutečným zážitkem spojení nejstarších a nejznámějších památek planety s ruchem hlavního města.
[the_ad id='155679']Pyramidy v Gíze a Egyptské muzeum
Jedno dopoledne u pyramid bohatě stačí. Ze tří hlavních pyramid je vždy alespoň jedna přístupná veřejnosti, a to střídavě, aby se ochránilo to, co je uvnitř. Průvodci vám zajistí vstupenky, abyste mohli jít dovnitř. Zjistil jsem, že jít dovnitř jedné z pyramid je zajímavější než být venku a vidět je. Být venku mi připadalo jako zážitek z pohlednice, jedna z těch věcí, které máte ve svém itineráři. Pokud jste vášnivý cestovatel, je to prostě jedna z těch věcí, které musíte udělat. Ale co mi přišlo opravdu zajímavé, bylo jít dovnitř pyramid a objevovat další věci.

V Káhiře je také Egyptské muzeum a je obrovské. Je tam toho tolik, že se to skoro nedá pochopit. V průběhu dějin toho bylo také hodně ukradeno a zničeno, ale i tak je tam nevyčíslitelné množství exponátů. Abyste si návštěvu Egyptského muzea co nejlépe užili, potřebujete průvodce. Informační tabule vám sice něco málo prozradí, ale není to nijak zasvěcené. Průvodce naproti tomu dokáže tyto příběhy oživit, takže skutečně oceníte to, co zažíváte, a dokážete si to spojit s tím, co vidíte u pyramid v Gíze. A také s tím, co uvidíte v Luxoru, pokud se tam vydáte. A věřte mi, že byste měli.
Neuvěřitelný rozsah starověkého Egypta
Skutečně působivou destinací v Egyptě je Luxor. Údolí králů a Údolí královen na druhé straně Nilu, chrámy Karnak a Luxor na obou stranách města Luxor. Jeho rozsah je neuvěřitelný. A to je rozdíl oproti Káhiře. Je pravda, že pyramidy jsou obrovské, a když vedle nich stojíte, cítíte to. Ale v Luxoru se areál rozkládá mnohem dál a město, které ho obklopuje, není tak velké. A když jste v těch chrámech, když jdete do některých z těch starých hrobek, pocítíte velikost té civilizace.

Srdcem starověkého Egypta nebyla Gíza, ale Luxor. Jenže Gíza byla modernější a také je tím, co obstálo ve zkoušce času – stále stojí. Přesto je Luxor nepochopitelný – rozloha tohoto místa, projít se pouští a obdivovat, jak to všechno dokázali tak přesně a tak dávno. Pak navštívit hrobky, vidět hieroglyfy na stěnách, procházet se kolem věcí starých tři nebo čtyři tisíce let.
Tři tipy pro návštěvu Luxoru
Luxor vyžaduje čas. Řekl bych, že minimálně dva celé dny a ideálně dvě noci, abyste měli odpoledne, pak den a pak dopoledne. Také jsem zjistil, že je tu opravdu horko. Jste přece jen na Sahaře. Jste sice vedle Nilu, kde je sladká voda, ale i tak je tam spalující horko. Takže nemůžete mít příliš akční itinerář.
Dalším tipem je najít si průvodce, který vás provede trasou autobusu proti směru hodinových ručiček. V Egyptě je totiž zvykem všechny posadit do autobusu, vzít je na jednu památku, dát jim 45 minut na procházku, posadit je zpět do autobusu, vzít je na další místo a tak dále po celý den. A co mě opravdu zaráží, je to, že všechny autobusy jezdí po stejné trase a jednotlivá místa jsou ve stejnou dobu velmi vytížená. Byl jsem na jednom z těchto míst a bohužel jsem si to špatně načasoval. Přijelo osm autobusů najednou a já jsem neslyšel sám sebe myslet. Byl jsem velmi zklamaný. Bylo to tak výjimečné místo, ale člověk nemůže získat vlastní dojmy, když slyší jen stovky klábosících lidí, kteří se perou o místo na focení.
Další oblasti Egypta, starověké i nové
Další destinací v Egyptě, kterou jsem nenavštívil, ale o které hodně lidí mluví, je Asuán. Leží také na Nilu, jižněji od Luxoru. Oblíbená je plavba lodí z Luxoru do Asuánu. Také jsem slyšel, že Asuán je příjemné místo k odpočinku, ale samozřejmě se k tomu nemohu vyjádřit, protože jsem tam nebyl.

Jedním z míst, kam jsem se vydal a kde jsem nakonec strávil týden, je malé pobřežní letovisko Dahab. Letovisko Šarm aš-Šajch je nyní velmi známé. Je zde mnoho pětihvězdičkových hotelů. Ale je to velká destinace, která byla vybudována velmi rychle. Projížděl jsem jím a nelíbilo se mi, jak vypadá. Připadalo mi to hodně podobné Cancúnu – to není můj typ dovolené.
Oproti tomu Dahab, který se nachází hodinu severně od Šarm aš-Šajchu, má také krásné pobřeží a je tu úžasné šnorchlování – je tam proud podél útesové stěny, takže jsem vyplaval 20 metrů do Rudého moře a jen jsem se nechal unášet asi dva kilometry podél stěny útesu. Byla to opravdu nádherná věc. Město Dahab je plné nízkých budov v arabském stylu. Je velmi nenápadné, pravý opak Šarm aš-Šajchu. Jsou zde příjemná místa, kam si můžete zajít vypít čaj. Já jsem v této oblasti chodil lézt po skalách. Absolvoval jsem tam také kurz potápění, který byl velmi působivý. Líbilo se mi tam, protože tam byla egyptská atmosféra, lokální zážitky a zároveň pobřeží a možnost lenošit u krásné vody, šnorchlovat a potápět se.
Zjistil jsem, že Egypt je na mnoha itinerářích díky své historii, ale někdy je trochu nepochopen. Návštěvníci nemají o Egypťanech vždy ten nejlepší dojem. Na svých cestách jsem ale zjistil, že pokud jim dáte čas a jste trochu trpěliví, jsou Egypťané vlastně úžasní. A jsou to lidé, kteří vám mohou poskytnout vhled do své historie – do generací a generací, které existovaly v zemi, jež dala vzniknout jedné z nejstarších civilizací vůbec.
Autor Stephen Bailey. Editovala Beatrice Becker.