Nechcete si koupit dům se střechou z mořských řas?

Læsø, Andrines Hus
Læsø, Andrines Hus

Najdete ho na Læsø, což je ostrov v Severním moři mezi Dánskem a Švédskem. Podle Eddy se na něm kdysi pořádně porval severský bůh Thor s obryněmi, dnes je tam ale boží klid. Na 144 kilometrech čtverečních žije jen necelých 2000 obyvatel, kteří se sice co do počtu vždy v sezoně trochu rozrostou o letní hosty, žádný nával tam ale není. Zato je tam hodně ptáků, dlouhé pláže a poslední dobou i dost teplo. Je to ideální místo pro jistý druh poklidné dovolené, kdy nechcete nic jiného než projet se na kole, poválet se po pláži, vykoupat se v chladném moři a dobře se najíst. A svůj nezpochybnitelný půvab má i v zimě.

Navíc je to zřejmě jediné místo na světě, kde mají domy střechy z mořských řas. Dřív jich tu stálo přes dvě stovky, do dnešních dnů jich přežilo něco přes dvacet. Jsou to unikátní pozůstatky z časů, kdy se na ostrově ještě těžila mořská sůl.

A jeden takový je tu zrovna na prodej. Střechu má čerstvě zrekonstruovanou, takže by měla vydržet další aspoň dvě stovky let. Stojí přesně 2 668 000 dánských korun a rovnou byste asi měli vědět, že přestavět na něco jiného ho smět nebudete. Nenabízí se tu pozemek, ale kus útulné historie.

Læsø, Andrines Hus
Læsø, Andrines Hus
Læsø, Andrines Hus
Læsø, Andrines Hus

Za týden vyjde nové číslo Travel Designu, které se v hlavním materiálu zabývá jiným ostrovem v Severním moři – Syltem