Na severní pól? Na palubě ruského atomového ledoborce Poběda!

Pokud vás tyhle končiny aspoň někdy lákaly, tohle je příležitost, kterou by bylo škoda nevyužít. Třináctého června vyráží první z pěti čtrnáctidenních výprav z Murmansku (poslední se na cestu vydá 31. července) k severnímu pólu a zpět.

Nejsilnější ledoborec světa Poběda
Nejsilnější ledoborec světa Poběda

Spolu s vámi poputuje i několik vědců a jeden inuitský průvodce, kteří vám cestou vysvětlí vše, co budete chtít vědět, a upozorní vás i na mnohé věci, na které byste se vůbec neuměli zeptat.

Proč zrovna na severní pól?  „Vyjdete na palubu a nevěříte vlastním očím,“ vypráví námořní bioložka a fotografka Cristina Mittermaier. „Vzduch je tam zvláštním způsobem svěží. Dodá vám to energii způsobem, který se vůbec nedá popsat. Zpátky se vrací úplně jiní lidé.“

Co se nicméně popsat dá, je itinerář.

Cesta k severnímu pólu den po dni

1. den: dobrodružství začíná jednodenním pobytem v Helsinkách.

2. den: přelet do Murmansku, nalodění a seznámení s největším a nejsilnějším ledoborcem na světě – Poběda.

3. – 6. den: plavba na sever. Podle počasí může plavba až k pólu trvat čtyři až šest dní. Záleží na mnoha faktorech. Cestou se ale určitě nebudete nudit. Můžete pozorovat ptáky, proletět se vrtulníkem a podívat se na okolí z jejich perspektivy, navštěvovat přednášky nebo si třeba zaplavat v bazénu na palubě.

7. den: severní pól. Lidé to často prožívají velmi emotivně, někteří dokonce pláčou. Každopádně se bude slavit se šampaňským, opékáním na ledu a pokud to situace dovolí, mohou si otužilci zaplavat v  otevřené vodě. Koupání na severním pólu? Tuhle historku vám nikdo ničím jen tak nepřebije. Další možnost je povznést se úplně nad všechno v horkovzdušném balónu.

V balónu nad severním pólem
V balónu nad severním pólem

8. den: plavba na jih (jinam to ani nejde). Budete odpočívat, vstřebávat zážitky a s trochou štěstí i pozorovat lední medvědy, jak loví tuleně.

9. – 10. den: Země Františka Josefa. Alespoň některé ze sto devadesáti dvou ostrovů nejopuštěnější země světa stojí za krátký průzkum. Podivuhodná flóra i fauna, zbytky polárních expedic a někdy dokonce i jeden pošťák.

11. – 12. den: cestou zpátky do Murmansku budete mít čas trávit a probírat všechny nové zážitky.

13. den: vylodění v Murmansku a přelet do Helsinek.

Šťastnou cestu!


Další nápady na cesty najdete v tištěném vydání časopisu Travel Design. K dostání pouze na předplatné.