Adventures

Lucie Farova
Luxusní africký zážitek, který si nesmíte nechat ujít
Luxusní africký zážitek, který si nesmíte nechat ujít
Lucie Farova

Představte si sami sebe v safari stanu. Dokážete si představit, že ráno vyjdete ze stanu a uvidíte zebru a najdete otisky leoparda, který v noci tiše prošel kolem? Dokážete si představit, jak v noci usínáte a v dálce slyšíte troubení sloního stáda?

Na safari kempech je skvělé, že v nich vnímáte všechno. Slyšíte všechny různé zvuky. A africká buš je v noci živější než kdy jindy. Mnoho zvířat, zejména těch větších, je nejaktivnějších právě za tmy. Ležíte tam a slyšíte lví řev. Nevíte, kde jsou. Je v tom kouzlo. A vy máte pocit, že prozkoumáváte jejich království.

[the_ad id='155679']

Cítíte vůni divočiny. A nemyslím tím, že byste cítili trus pakoní nebo buvolů. Myslím tím, že cítíte změny v atmosféře, volnost, svobodu a čerstvý vzduch.

To nejlepší na tom je, že na safari nemusíte nikam jezdit. V safari kempu se ocitnete v centru dění. Není to jako ubytování v hotelu, kde se ráno probudíte, nasnídáte se a teprve pak jdete ven a věnujete se svým aktivitám. Ne, probudíte se, otevřete stan a vidíte zvířata. Jste uprostřed nich, celý den, celou noc. Když se vydáte na projížďku, možná už za pár minut uvidíte lvy, které jste slyšeli. Jdete rovnou zjistit, kde jsou. A co ti sloni, jsou tam ještě? Jsou stále tak blízko, že slyšíme jejich troubení.

Safari kempy nejsou to, co si myslíte

Safari kempy jsou naprosto úchvatné. Ale jsou docela špatně chápány. Když vás totiž požádám, abyste si představili sami sebe v africkém safari stanu, co se vám vybaví?

Pravděpodobně si myslíte, že to je drsné. Je to nepohodlné, všude jsou brouci. Spousta lidí má špatný dojem, protože když slyší „kemp“, pomyslí si: „Já nejsem táborník“. Je snadné slyšet slovo „kemp“ a představit si nějakou amatérskou stavbu v dešti v severozápadní Anglii, kde jste kdysi kempovali. Je snadné myslet na stany jako na malé věci. V afrických safari kempech se však kempuje lépe než kdekoli jinde na světě. Ani bych to nenazýval glampingem – je to daleko za hranicí glampingu. Jedná se o vysoce kvalitní ubytování s plátěnými stěnami.

Proč je safari kemp lepší než ubytování v lodge?

Plátěné stěny jsou opravdu důležité, protože vám pomáhají udržovat spojení s okolím 24 hodin denně. Když bydlíte v lodge, jedná se o trvalé prvky v krajině. Zvířata si zvyknou, že tam ta velká lodge je, a často se k ní nedostanou tak blízko. Když jste v lodge, máte kolem sebe kamenné zdi, takže toho tolik neslyšíte a nevidíte. Je pravda, že lodge je obecně o něco pohodlnější, spíše jako hotel. Ale kempování je způsob, jak zažít africké safari.

Většina táborů je dočasná. Tábor se postaví a zůstane na daném místě devět měsíců v roce. V období dešťů ho zbourají, všechno umyjí a dají si pauzu. Pak ho znovu postaví na stejném místě.

Mobilní tábory se stěhují každý den, takže můžete být v táboře, který je postaven jen pro vás, na jednu nebo dvě noci. A to je vše. Tábor je pryč. Takové tábory jsou pro zvířata překvapivé. Průvodci v noci zapalují ohně, aby odháněli hyeny a nebezpečné kočky.

Další velkou výhodou tábora nebo jakéhokoli kempování je, že je malý. Velmi zřídka se v nich sejde více než 20 hostů. Většina kempů má kolem 10 hostů. Mají velmi omezenou rozlohu. Zvířata si neuvědomují, co to je, takže se jen tak potulují kolem. Poslouchal jsem gazely, kudu, zebry, jak žerou trávu doslova vedle mé hlavy, přímo za plátěnou stěnou stanu. Poslouchal jsem všechna ta zvířata a říkal si, můžu vůbec spát? Kdy už bude světlo, abych viděl, co je to za zvíře, které je tak blízko?

Jak safari kemp může být luxusním zážitkem

Většina afrických safari kempů je neuvěřitelně pohodlná. Jistě, možná nemají tak opulentní mramorové koupelny jako pětihvězdičkový hotel ve městě, ale mají služby a vybavení prvotřídního hotelu. Máte k dispozici pohodlnou postel, koupelnu a horké sprchy. Voda je ohřívána speciálně pro vás v době, kdy ji chcete. Máte skvělé jídlo. Je úžasné, jak se jim podařilo dostat všechny tyto vymoženosti doprostřed ničeho.

A to je něco, co dělá safari kemp tak drahým. Mnoho lidí je cenou překvapeno. Říkají si: „Jedu do Afriky. To musí být levné.“ Víte, jak drahé je zřídit luxusní kemp tisíc kilometrů od města, v zemi, kde se volně pohybují hyeny, lvi a sloni?

Představte si pětihvězdičkový hotel ve městě. Je pro ně snadné získat jídlo. Pokud potřebují teplou vodu, mají k dispozici vodovod. A teď si představte, že byste tento hotel přesunuli doprostřed Serengeti, mezi dva miliony pakoňů. Dá obrovskou práci, aby tyto tábory byly pro hosty opravdu pohodlné. A to je jeden z důvodů, proč jsou tak drahé. V safari kempech jsou samozřejmě různé úrovně luxusu. Pobýval jsem v kempech, kde se opravdu táboří – potřebujete baterku, abyste si v noci mohli dojít na venkovní toaletu, a dají vám bezpečnostní přednášku o tom, co dělat, když narazíte na různá zvířata, pokud musíte tuto procházku absolvovat.

Pobýval jsem také v opulentních táborech, které byly navrženy tak, aby připomínaly objevitelské tábory před sto lety, ale se všemi vymoženostmi.

Často je luxus, který si můžete dopřát dán destinací – a mluvím o luxusu ve smyslu klasických věcí jako je tekoucí voda. Některé destinace, zejména ty menší, jsou schopny nabídnout více vybavení. Ve velkých národních parcích, kde je to opravdu divoké, vám ani ty nejluxusnější kempy nebudou připadat tak luxusní. Stále budou působit spíše jako kempy – velmi pohodlné, ale ne jako hotelový pokoj. Luxus však spočívá v místě, kam se dostanete.

Pokud si to můžete dovolit, myslím, že všechna africká safari, na která se vydáte, by měla zahrnovat kemp. Pokud si tím nejste jisti, doporučuji to kombinovat. Nejdřív se ubytujte v lodži, abyste se cítili trochu pohodlněji, a pak jděte do tábora. Kempy obecně mohou jít do vzdálenějších míst a být hlouběji v národních parcích. Což znamená, že se dostanete dál od ostatních návštěvníků a budete prostě blíž zvířatům.

Jak je to v safari kempu s bezpečností?

Lidé se mě ptají, když jsou kolem hyeny, sloni, hroši a lvi – je v kempu bezpečno? Ano, je to velmi bezpečné. Musíte si uvědomit, že vaši průvodci a lidé pracující v kempu v takovém prostředí vyrostli. Vyrostli ve vesnicích a oblastech, které koexistují s divokými zvířaty po mnoho generací. Vaše ochranka v tomto táboře byla po mnoho let ochrankou pro jejich vesnici.

Často existuje mnoho pravidel. Mezi svým stanem a jídelním stanem se nebudete moci pohybovat sami. Budete mít malý zvonek, na který zazvoníte, a pak vyjde strážce a půjde s vámi – zejména za tmy. Protože tenhle strážce celý život chápe, co to znamená chodit potmě v zemi lvů. Celou noc naslouchá zvukům, které vám uniknou. Bude vědět, že v okolí jsou lvi, takže dnes v noci zavede vyšší bezpečnostní opatření.

Vzpomínám si, jak jsem byl v kempu v Ngorongoro a prošel tudy obrovský slon. Bylo to děsivé. Byl to jeden z největších slonů, jaké jsem kdy viděl. Ale všichni v táboře byli klidní. Říkali: „Toho slona známe. Prochází kolem nás skoro každou noc. A naučili jsme se respektovat jeden druhého. On si jde svou cestou, my dáváme pozor, aby se návštěvníci nedostali příliš blízko a nerozrušili ho. A prostě spolu koexistujeme.“

Táboření uprostřed světa zvířat je tak syrový, tak skutečný zážitek. Je to jedna z mých nejoblíbenějších činností. Jakmile to jednou zažijete, budete chtít jet na safari kemp znovu a znovu.

Autor Stephen Bailey. Editovala Beatrice Becker.

Podobné články

Resort Danai, unikátní rodinný a špičkový plážový hotel v Řecku
Manta Resort, Indický oceán v přímém přenosu
Skrytý autentický drahokam Jihoafrické republiky
Zvolte měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro
Top