Kubánský Trinidad

Trinidad, malebné kubánské městečko, se pro svůj kolorit dozajista octne na seznamu mnohých turistů mířících do vnitrozemí. Lákadlem je nejen příjemná atmosféra, ale i velké množství památek z  koloniální éry. V dobách největšího rozkvětu Kuby zažívalo město doslova zlatý věk. Jako jedna z mála oblastí na celém ostrově byl Trinidad centrem těžby zlata. A právě kvůli těžbě se do zdejšího kraje dováželo velké množství otroků, osídlení rostlo a panstvo bohatlo. Díky vzrůstajícímu majetku radní neváhali zvelebovat svá sídla a stavět honosné paláce, a aby ukojili bezednou chtivost kněžích, tak i nezvykle velké množství kostelů a klášterů.

Labyrint uliček byl navrhnut záměrně, aby zmátl bukanýry a piráty, kteří by chtěli vyplenit město. V dnešních dobách tento půdorys už pozbývá významu a neznalce zavede do míst, kam zřejmě ani sami nechtěli. Barevné fasády s různě tvarovanými mřížemi na oknech, stará auta, která jsou v provozu snad už jen na Kubě, silnice z kamenů a povozy tažené koňmi působí však natolik malebně, že menší zacházka snad přijde i vhod.

Už od ranních hodin si na dlažbě hrají malí kluci. Pokřikují jeden na druhého, pobíhají a dovádí se svou jedinou hračkou, s pouličním psiskem. Jejich matky mezitím posedávají na zápraží a z pozorování pouličního ruchu vypadají znuděně. Jak hřadující kvočny lemují celou ulici. Naštěstí tu stejně není kam pospíchat.

Prostředkem cesty prochází snědá dívka s kalhoty zařízlými do silných boků. V rukou drží talíř s dortem. Nakupovat zákusky chodí jen s podnosem, nikoliv s taškou ani krabicí, protože takového materiálu není na Kubě nazbyt. Přes svou postavu ladně pohupuje boky ze strany na stranu, jakoby i chůze byla určitým druhem tance. Tak se pozná pravá Kubánka.

Na rohu už trošku nervózně přešlapuje osedlaná hnědka a čeká na projížďky chtivé turisty. Její pán zatím popíjí čerstvě namletou kávu a vtipkuje s hudebníky. Všichni se za procházející dívkou otočí a mezi sebou na sebe usmějí a souhlasně kývnou. Kvapně začnou hrát rytmickou salsu, to snad aby dívka ještě více zakroutila boky. Smysl pro rytmus koluje karibskou krví. Melodie v mžiku zaplaví celé náměstí a mladí Kubánci nemarní ani chvíli a vytáhnou okolní krásky do kola. Skrze tanec vzájemně flirtují. Po chvíli si však zase jdou každý po svém. Kdežto muzikanti dál pějí líbivé melodie plné vášně i hravosti, jen tak pro radost.

Usměvavé tváře a rytmy latinských songů doplňují malebnou atmosféru městečka. Trinidad patří bez pochyb mezi nejpůvabnější místa tropické Kuby. Koloniální architektura se tu snoubí se současnou kubánskou kulturou. Barvami a všudy přítomnou dobrou náladou si získá snad každého.

Špičkový design

Prakticky malebné

Není kam spěchat

Koloniální architektura

Ráj milovníků krásných aut

Vážně není kam spěchat

I když už trochu přituhuje

Related Stories

Prozkoumejte

Common Pass: Jak covid-19 změní leteckou přepravu?

Mezi New Yorkem a Londýnem na jedné straně zeměkoule a Singapure a Hongkongem na...

Etihad Airways: První lety mezi Tel Avivem a Abu...

Etihad Airways se staly první společností ze zemí Rady pro spolupráci zemí v oblasti...

Hurtigruten: Od příštího roku od pólu k pólu

"Pro druhé pololetí roku 2021, jsme svědky rostoucí poptávky na všech trzích a pro...

Dubai láká digitální nomády trávit karanténu v teple na...

Dubai představila nový roční program pro lidi, kteří se ke své obživě nepotřebují zdržovat...

Vietravel: Nový asijský letecký přepravce začíná 18. prosince 2020

Jedna z velkých asijských cestovních kanceláří, Vietravel, získala ofciální souhlas ke spuštění svých leteckých...

Po stopách britské královské rodiny

Máte rádi Karibik, ale nechce se vám moc daleko? Naplánujte si svátky nebo rovnou...

Populární kategorie

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno