Královský dar z Nového Zélandu a Austrálie

Člověku často unikají spousty podivuhodných souvislostí. Dokážete si třeba vychutnat, co všechno na sebe berete, když si oblékáte kousek z výjimečně kvalitní tkaniny? Nejlepší látky v sobě skrývají celé krajiny i s historií a příběhy jejích obyvatel.

Krajiny se zvláštní péčí
Krajiny se zvláštní péčí

Například merinové ovce znal a cenil si už španělský královský dvůr. Španělé je získali od Maurů, kteří je měli od Féničanů, a bedlivě si je střežili. Několik staletí hrozil ve Španělsku za prodej merinové ovce do zahraničí dokonce trest smrti. V 18. století ovšem španělští králové, dobře si vědomi jejich ceny, občas začali používat páry merinových ovcí jako královského daru, jímž pečetili nějakou tu smlouvu či spojenectví. A tak se merinové ovce začaly přece jen šířit.

Kapitán James Cook (1728-1779)

V roce 1775 přivezl pár merinových ovcí kapitán Cook až do Austrálie a na Nový Zéland., kde se časem z jejich kvalitní vlny stal jeden z důležitých exportních artiklů.

Důraz na kvantitu ovšem nepříznivě dopadá na kvalitu, protože masová produkce vylučuje péči o detaily, a tak potenciál starého plemene nemohl dojít plného využití. Až si na královský dar vzpomněli ve firmě Loro Piana, která se specializuje na oblečení ze superkvalitních látek. Před více než třiceti lety spustili na Novém Zélandu a v Austrálii zvláštní projekt s celkem čtyřmi pečlivě vybranými farmami, kde se chovu a šlechtění merinových ovcí věnují s nasazením a péčí, jaká v masové produkci není možná. A nebyla by ani možná bez investic a zaručeného výkupu. Za několik generací šlechtění se tato superkvalitní vlna stala jemnější než kašmír, stejně lehká jako vikuňa.

Její vlákna jsou jemnější než 12 mikrometrů, což pro vaši představu znamená, že kdyby se z jednoho kilogramu vlny utvořilo jediné vlákno, natáhlo by se na vzdálenost 130 kilometrů. Takový materiál je obtížné nejen vyšlechtit, ale taky zpracovat. Jen pro srovnání: v Austrálii chovají asi 75 milionů ovcí, z nichž pouhých 18 milionů se může pochlubit vláknem tenčím než 19 mikrometrů. Na Novém Zélanduje je to něco přes 2 miliony ovcí z celkového počtu přes 32 milionu kusů. A z těch celkem dvaceti milionů ovcí se superjemným vláknem jich jen několik tisíc poskytuje vlnu s vláknem pod 12 mikrometrů.

Nejjemnější vlna na světě
Nejjemnější vlna na světě

Za rok se jí vyprodukuje pouhých 2000 kilogramů, zatímco vlny z běžné produkce se v regionu vyrobí ročně kolem 500 milionů kil. Látka z ní je neuvěřitelně jemná a měkká a funguje jako druhá kůže. Přizpůsobuje se teplotě těla, při vnějším ochlazení drží teplo u těla, při oteplení je zase dokonale prodyšná.

Loro Piana je pojmenoval Gift of Kings®. Královský dar se tak vrací zpátky ke kořenům. Příběhy některých látek jsou fascinující.

Královský dar
Královský dar

 

Related Stories

Prozkoumejte

Six Senses, Bhútán: 5 nových rezidencí Šesti smyslů ve...

Dlouho se na to čeká a postupně k tomu dochází. Z pěti nových rezidencí...

Instagramová architektura ve městě i v divočině

Výhled jako žádný jiný Současnou kulturu významně ovlivňují...

Potápěčský ráj pro začátečníky i pokročilé

Chcete partnerovi ukázat krásy potápění a přimět ho, aby se do hlubin spouštěl...

Perla v Dubaji

La Perle, Al Habtoor City Už skoro dva...

Sedm dní v Persii

Vstup do paláce Tabatabai v Kášánu. Ve stejném duchu fungují všechny...

Populární kategorie

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno