K severnímu pólu a zpátky za tři dny?

Cesta tam a zpátky k severnímu pólu za tři dny
K severnímu pólu a zpátky za tři dny

Chtěli byste se podívat na Severní pól, ale nemáte volné dva týdny na expediční polární plavbu? Tak si tam zaleťte, vezme vás společnost Quark. Ale nepoletíte hned zpět. Jednu noc strávíte na výzkumné stanici, která se na 89. rovnoběžce zřizuje provizorně vždy každé polární léto.

Abychom však spravedlivě uvedli titulek na pravou míru, nebydlíte-li zrovna v Longyearbyenu, připočítejte si k těm třem dnům ještě cestu na Špicberky a zpátky. Jinak to ovšem celkem sedí. Aspoň podle plánu.

Funguje to asi takhle: Nejdřív si musí Ruská geografická společnost zřídit na místě expediční tábor. To už je pro letošek splněné. Pak si musíte vy se společností Quark domluvit vhodný termín, který závisí mimo jiné i na poptávce, načež se v daném termínu sami dopravíte na letiště v Longyearbyenu. Tam vás přivítá zástupce společnosti, odveze vás do hotelu, nechá vás, abyste se zabydleli, a pak absolvujete seminář o tom, co vás čeká.

Druhý den odletíte Antonovem AN-74 do tábora Barneo, kde vás po asi dvou a půl hodinách letu čeká dobrodružné přistání na sezónní ledové dráze. V táboře se seznámíte s posádkou tábora složenou z vědců, techniků a dobrodruhů z celého světa, dáte si oběd a vyrazíte vrtulníkem Mi8 k devadesátému stupni severní šířky. Trvá to ještě asi půl hodiny a není tam země, jen zamrzlé moře asi 4 kilometry hluboké. Podle možností přistanete, projdete se kolem, uděláte selfíčko, nadýcháte se superčerstvého vzduchu a zhruba po hodince vyrazíte zpátky do tábora. Následuje volný program v táboře, kde můžete dát plný průchod své zvědavosti mezi lidmi, kteří toho dost vědí, pak večeře. Spát budete ve vyhřívaném stanu pro 10-12 lidí.

Nazítří po snídani se vrátíte do Longyearbyenu a dál je to už zas jen na vás. Zní to jednoduše, ale zase tak úplně prosté to být nemusí. Záleží totiž na počasí. Nemusí všechno vyjít přesně podle plánu. Odlet do tábora se může při špatném počasí o den či více posunout. Může se stát, že budete čekat, abyste se o odletu dozvěděli jen chvíli před ním. Na druhou stranu chcete k severnímu pólu, tak je třeba s menšími obtížemi počítat. Amundsen by mohl vyprávět. Hrozně tam chtěl být první a nakonec ho dokázal jen přeletět ve vzducholodi. A pokud se tam při snaze o záchranu Nobileho nakonec přece jen dostal i po ledu, nevrátil se zpět. Koukněte na starý dobrý velkofilm Červený stan s Claudií Cardinal a Seanem Connerym. Hned vám bude jasnější, kam se to vlastně chystáte.

Plán expedice
Plán expedice Quark

Tip travel designera Exclusive Tours.

 

 

Related Stories

Prozkoumejte

Six Senses, Bhútán: 5 nových rezidencí Šesti smyslů ve...

Dlouho se na to čeká a postupně k tomu dochází. Z pěti nových rezidencí...

Instagramová architektura ve městě i v divočině

Výhled jako žádný jiný Současnou kulturu významně ovlivňují...

Potápěčský ráj pro začátečníky i pokročilé

Chcete partnerovi ukázat krásy potápění a přimět ho, aby se do hlubin spouštěl...

Perla v Dubaji

La Perle, Al Habtoor City Už skoro dva...

Sedm dní v Persii

Vstup do paláce Tabatabai v Kášánu. Ve stejném duchu fungují všechny...

Populární kategorie

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno