Bucket list

Lucie Farova
Istanbul, město, kde se východ setkává se západem
Istanbul, město, kde se východ setkává se západem
Lucie Farova

Harmonické volání k modlitbě zvoní nad střechami starověkého města.

Pojďme se společně projít úzkou dlážděnou ulicí vedle chrámu Hagia Sofia – mamutí budovy, která byla ve své 1500 let dlouhé historii kostelem, mešitou i muzeem. Na druhé straně se nacházejí barevné dřevěné domy z 19. století, zhmotňující styl „střet východu se západem“. Níže nacházíme kavárnu, nenápadné místo, kde na nás z děr v kamenné zdi blikají svíčky jemně osvětlující stánek s polštářovými sedáky. Vzduchem se nese sladký tabákový kouř z dýmek shisha. 

[the_ad id='155679']

V královském paláci obdivujeme 4,5 tunové lustry. Sedíme v parku obklopeném architekturou z 15. století. Užíváme si privilegia být uvnitř některých velkých městských mešit, zírat do stropu a přemýšlet, jak vytvořili takové kaligrafické vzory. Stoupáme na střešní terasy a sledujeme svět s koktejlem nebo pivem v ruce.

Toto město opravdu buší do našich smyslů a vezme nás na audiovizuální prohlídku, kterou mohu jen shrnout několika slovy. V Istanbulu se totiž procvičí i vaše nosní dírky. Například uvnitř starodávného bazaru s kořením, kde se pod velkými klenbami a vysokými stropy vznáší směsi vanilky, šafránu, čaje a chilli. Existuje tzv. sultánovo koření, údajné afrodiziakum, které pomohlo sultánovi setkat se s 20 jeho hareem za jedinou noc – nebo to nám alespoň tvrdil majitel stánku.

Na druhé straně ulice jsou na nekrytých grilech připraveny rybí sendviče, které voní nezaměnitelnou vůni a lákají nás. Muži lemují most přes Bospor – úžinu, která rozděluje Asii a Evropu – nahodí své rybářské pruty do vody a tráví celý den tlacháním s šálky chai. Při západu slunce tito rybáři posílají své úlovky přímo do restaurace na gril a my je pak jíme na ulici.

Na okamžik se zde zastaví každodenní rytmus života. V některých městech na Blízkém východě to vypadá, jako by mešity mezi sebou soupeřily, když volají k modlitbě a navzájem se překřikují. V Istanbulu je výzva k modlitbě poetická. První se rozezní Modrá mešita – sama o sobě má harmonický hlas. Poté další mešity opětují volání Modré mešity, vytváří přirozenou kadenci a městské zdi působí jako hypnotický sbor. Poslouchat výzvu k modlitbě v Istanbulu je dojemný zážitek. Je to příležitost zastavit se na dvě nebo tři minuty a přemýšlet o životě, přemýšlet o dni, být vděční a děkovat za to, kde jsme a co děláme, bez ohledu na náboženství, ve které věříme. A po těchto dvou nebo třech minutách jde život zase dál. Zakousneme se do našeho rybího sendviče, milenci pokračují ve svých rozhovorech na lavičkách, rackové odlétají do dálky…

Po čase modlitby můžeme vstoupit do Modré mešity – a zjistit, že není modrá. Zvenku, jak slunce během dne pluje po obloze, se tato budova mění ze stříbrné na červenou. Uvnitř najdeme okouzlující nuance, protože odstíny modré pokrývají každou zeď, sloupy a trhliny. Modrá mešita se nachází v srdci starého města, Sultán Ahmet, a je postavena tváří v tvář další evokující dominantě, chrámu Hagia Sofia. Oba je odděluje park – místo, kde mohou lidé sedět na dřevěných lavicích a obdivovat své okolí. Zde starý muž podává čaj v plastových kelímcích a monotónně křičí po celý den. Když ho slyšíme, víme, že si můžeme dát šálek chai, kofeinu a cukru k popíjení, zatímco sledujeme, jak svět plyne.

Když se rozhlédneme kolem sebe, zjišťujeme, že se jedná o místo setkání těch, kteří cestovali na východ a těch, kteří přišli ze západu. Místo setkání žen v šatech od návrhářů a mužů v sandálech a ponožkách. Místo setkání lidí z celého světa, všichni v míru ve městě, které nás všechny povzbuzuje k odpočinku. Sultan Ahmet je pěší zóna. Je to místo, kde se lidé nemusí cítit ve stresu, mohou se jen procházet a obdivovat. V okolí najdeme pozůstatky byzantské minulosti města, kdy byl Istanbul jedním ze dvou hlavních měst římské říše. V chrámu Hagia Sophia hledí mozaiky Panny Marie a Ježíše na obrovské zlaté a černé arabské nápisy pod obří kupolí.

Istanbul je skvělé město, velké město, a jeho prohlídka vyžaduje několik dní. Potřebuje více času. Vyžaduje, abyste přijali vše, co jsou vaše smysly schopny pojmout.

Autor Stephen Bailey. Editovala Beatrice Becker.

Podobné články

Resort Danai, unikátní rodinný a špičkový plážový hotel v Řecku
Manta Resort, Indický oceán v přímém přenosu
Skrytý autentický drahokam Jihoafrické republiky
Zvolte měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro
Top