Očekáváme

Jiří Zbořil
Instagramová architektura ve městě i v divočině
Instagramová architektura ve městě i v divočině
Jiří Zbořil
Výhled jako žádný jiný

Současnou kulturu významně ovlivňují dvě věci: neuvěřitelné množství energie, kterou máme k dispozici, a stále komplexnější propojení, které lidem v nebývalé míře umožňuje sdílet vizuální zážitky. To pak zpětně ovlivňuje naše chování v malém, ale i ve velkém.

Vznikají tak mimo jiné díla, nad kterými by o dvě generace dříve zůstával rozum stát. Možná by dokonce bylo i obtížné odpovědět na otázku, k čemu jsou vlastně takové věci potřeba. My ovšem dobře víme, že potřebujeme stále silnější podněty vizuální stimulace ideálně kombinované s tělesným prožitkem. Představujeme vám dva pozoruhodné projekty z poslední doby, za kterými bude mnohým stát za to se vypravit , i kdyby to mělo být jen pro mimořádné selfie.

Společnost Compass Pools plánuje vybudovat v Londýně první nekonečný bazén s kruhovým výhledem přes celé město. Bazén bude mít průhledné stěny i dno, takže bude poskytovat zajímavé pohledy i neplavajícím návštěvníkům budovy.

Zajímavé na tom je sledovat, co vlastně formuje vznikající objekt. Nekonečný bazén na střeše budovy jistě není dnes už nic výjimečného, zatím však taková věc vždy vznikala jako jakási nadstavba k plánované budově. Bazén firmy Compass Pools však přichází jako prvotní myšlenka, podle níž se teprve bude formovat budova pod ním. Pokud firma dokáže pro svou věc získat investory, měl by to být pětihvězdičkový hotel celý postavený tak, aby dal vyniknout své střeše. V ideálním případě by se s výstavbou mělo začít příští rok.

Podhled jako žádný jiný

Přesuňme se z města do divočiny. Konkrétně do Norska, kde si turecký architektonický ateliér Hayri Atak vyhlédl útes Preikstolen k neméně pozoruhodné stavbě butikového hotelu o pouhých devíti pokojích, zato však s bazénem nad propastí.

Hotel by měl vizuálně prakticky splynout s útesem, každý pokoj však bude mít balkón nad propastí a korunu všemu nasadí bazén s průhledným dnem, v němž si návštěvníci budou moct vyzkoušet, jaké to je plavat ve výšce 600 metrů nad hladinou fjordu. Celá věc je zatím ve fázi plánování.

Podobné články

Berlín: jeden Bůh pro všechny
Greater Bay Airlines: nový dopravce plánuje spojení do 100 asijských měst
Shaaran, Saúdská Arábie: otevírání nových světů
Zvolte měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro
Top