Adventures

Lucie Farova
Guatemala vás bude překvapovat
Guatemala vás bude překvapovat
Lucie Farova

Mnozí vyprávějí o Kostarice, ale o Guatemale se tolik nemluví. Země je stále považována za destinaci batůžkářů, ovšem tato realita se mění, a to natolik, že jsem byl sám překvapen, co všechno jsem tam našel.

Dovolte mi, abych vás provedl několika nápady, které můžete sami zkusit, místy k vidění a jedinečnými cestovatelskými zážitky, díky nimž je Guatemala velmi autentickou destinací – pak se můžete rozhodnout sami, zda se touto destinací chcete nechat také překvapit.

Země plná skvělých věcí

Jednou ze zkušeností, která si zaslouží celý článek, je výstup na sopku Acatenango. Vylezete na sopku a v noci táboříte na jejím vrcholu, přitom po celou dobu sledujete další sopku, která je navíc stále aktivní. Je to pozoruhodný zážitek, být tam v noci, slyšet dunivý hrdelní zvuk vycházející z nitra Země a dívat se na proudy lávy tryskající z hory ven. Acatenango je snadno dostupné z města Antigua. Antigua je klenotem této exotické země, půvabné staré město s krásnými dlážděnými uličkami, architekturou, historií a kulturou, obklopené sopkami, které můžete slézat a prozkoumávat.

Antigua je velmi klidné místo, ale také velmi barevné. Je to cíl, který doporučuji neminout. Nemyslím, že by bylo příliš populární nebo turistické, přesto je Antigua skvělou základnou na začátek nebo na závěr každé cesty po Guatemale. Navíc pobřeží je nedaleko na západ.

Guatemala má dlouhé tichomořské pobřeží, drsné, neprozkoumané a neupravené. Je skutečně nedotčené a budete potřebovat někoho, kdo vás na tam vezme. Pro mě jsou nejlepší pláže v celé Střední Americe v této části Pacifiku. Od oblasti Michoacán a Oaxaca v Mexiku, přes Guatemalu až k Salvadoru. Jsou to ohromující pláže s velkými vlnami a rozbouřenými vodami, zcela odlišné od Karibiku na druhé straně, který je klidný a mírný.

Sopky, jezero, kaňon a mayské ruiny

Guatemala je doslova pokryta sopkami a existuje mnoho aktivit, které zde můžete zkusit. Krátká túra, let vrtulníkem nad krátery nebo vícedenní trek divokou přírodou.

Antigua je také blízko jezera Atitlan, alpského jezera obklopeného, jak jinak než sopkami. Je to velmi uvolněné místo a na jezeře je několik špičkových chat. Má pověst místa pro batůžkáře a jogíny, ale ta je založena spíše na dvou konkrétních vesnicích kolem jezera. Zajímavá místa, která mi však nepřipadala tak autentická. Pobývat v Guatemale, všude dosahovat autentického zážitku, následně se dostat do těchto dvou vesnic u jezera Atitlan a zjistit, že jsou plné turistů a všechno je zaměřeno na turistický ruch, to se mi moc nelíbilo.

Samotné jezero je ale velmi klidné. Miloval jsem projížďky na kajaku přes jezero a rád jsem se vydával na výlety v této oblasti. Takové prožité prostoje, aniž byste byli na pobřeží. Jezero Atitlan je skvělé v rámci dobrodružství, která můžete v Guatemale zažít.

Jeden cíl, který bych také rád doporučil, se jmenuje Semuc Champey. Je to řada skalních bazénů, kterými je tvořen kaňon procházející džunglí. Nachází se uprostřed ničeho a je dost obtížné se k němu dostat. Ačkoliv je to možné soukromou a dokonce i veřejnou dopravou. A pokud to vyhovuje vašemu rozpočtu, můžete se tam vydat i vrtulníkem.

Jakmile dorazíte do Semuc Champey, scházíte po řece dolů a objevujete skalní bazény, pak zůstaňte chvíli v džungli, odpočiňte si, pozorujte ptáky a užívejte si toto pohádkové místo.

Dalším cílem, a tím myslím, že Guatemala je nabitá skvělými věcmi, je Tikal. Tikal je starobylé mayské město. Zapůsobilo na mě mnohem víc než Chichén Itzá, které je nedaleko na sever, v Mexiku. Tikal je v džungli a stále se odhaluje, zatím bylo obnoveno pouze několik chrámů. Většinu tedy ještě vykopávají, a je fascinující vidět chrámy v nedotčené, neotesané verzi, evokující stav zkázy. Brzy zveřejním další článek výhradně o Tikalu, s několika tipy, jak tam co nejlépe zúročit vaši návštěvu.

Rozvíjející se destinace

Myslím, že Guatemala se bude v příštích 10 nebo 15 letech rozvíjet, protože se nyní zaměřuje na pohodlnější turistiku vyšší třídy. Podobný příběh, jako můžeme vidět na Kostarice. Před dvaceti lety nebyla Kostarika tak oblíbenou turistickou destinací. Poté rozvinuli svůj ekoturismus a vytvořili nabídky pro všechny typy návštěvníků – od bohatých cestovatelů hledající luxusní zážitky, přes rodiny až po batůžkáře, kteří tu vždy procházeli.

Guatemala právě teď dělá totéž. Máte místa jako Las Lagunas Hotel, La Lancha Lodge, Las Cruces, El Convento v Antigua, Casa Palopo – skvělé hotely a ubytování, které se právě rozvíjejí.

Zaměřují se na ekoturistiku, udržitelnost a na využívání cestovního ruchu k ochraně životního prostředí, ať už je to v přírodní rezervaci Atitlan, Volcan Pacaya nebo rozšiřující se cykloturistika.

Země má také hluboký kulturní aspekt, živoucí kulturu Mayů. Můžete se naučit jazyk, zapojit se do některých řemesel a naučit se vařit tradiční pokrmy, stejně jako navštívit ruiny starověké říše. Nejen v Tikalu, ale také v Yaxha.

K dispozici jsou místa, kde strávit hezké chvíle. Antigua, Atitlan, vstup na tichomořské pobřeží, ať už jen na pláže nebo na rybaření. To vše je v jedné zemi a já věřím, že rozvoj turistiky v Guatemale je skutečně v udržitelném duchu.

Guatemalu jsem navštívil počátkem roku 2019. Země mě ohromila a jsem tak nadšený, že se sem za pár let zase vrátím, abych zjistil, co se změnilo. V příštích 10 nebo 15 letech očekávám, že se stane jednou z dalších skvělých turistických destinací světa. Takže teď je čas, abyste se zeptali sami sebe – chci navštívit Guatemalu? Chci zažít tuto zemi na její cestě vzhůru, kdy mě ještě může okouzlit?

Doufám, že řeknete ano.

Autor Stephen Bailey. Editovala Beatrice Becker.

Podobné články

Intimní gastronomický zážitek v Beratu
Památka ve stylu Art Deco, zbrusu nový hotel Pendry Chicago
Borgo Santo Pietro, butiková rezidence toskánských snů
Zvolte měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro
Top