Žebříček

Jiří Zbořil
Global Peace Index: Deset nejbezpečnějších zemí světa
Global Peace Index: Deset nejbezpečnějších zemí světa
Jiří Zbořil

Institut pro ekonomiku a mír zveřejnil svůj pravidelný každoroční Global Peace Index pro rok 2020, v ěmž hodnotí bezpečnostní situaci ve 163 zemích světa. Posuzuje se několik faktorů, mezi nejdůležitější patří: konflikty doma i v nejbližším okolí, počet vražd, počet teroristické útoky, počty uvězněných lidí, pravděpodobnost vnitřních nepokojů, výroba a distribuce zbraní, politická stabilita.

Zajímavé je, že přes globální domácí vězení, které po velkou část roku způsobil covid-19 ve většině zemí, celkový index světové bezpečnosti podle agnetury v roce 2020 poklesl o 0,34 procenta. Což je mimochodem za posledních dvanáct let devátý pokles z roku na rok.

[the_ad id='155679']

Ke zhoršení došlo v 80 zemích, zatímco 81 zemí si polepšilo.

Nejnebezpečnějími oblastmi zůstávají Střední východ a severní Afrika.

Nejbezpečněji je stále v Evropě, kde se nachází 13 ze prvních dvaceti nejbezpečnějších zemí a jen dvě evropské země nepatří do první poloviny celosvětového žebříčku.

Z celkových 23 sledovaných ukazatelů jich 8 zaznamenává zlepšení oproti minulému roku, 12 se zhoršilo a 3 se nezměnily. Mezi zlepšení patří pokles celkového počtu vražd a na nejnižším bodě za posledních deset let se ocitl počet obětí teroristických útoků.

Deset nejbezpečnějších zemí podle žebříčku:

10. Švýcarsko

Upřímně nechápeme, co zrovna Švýcarsko odsouvá na desáté místo. Musí za tím být nějaká věda, protože pocitově to tak nějak nevychází.

9. Japonsko

Bavíme se o bezpečnosti mezi lidmi, nikoli o zemětřeseních. Ostrovní státy mají vždy výhodu v tom, že jim hrozí menší třenice se sousedy. Pak už je jen jejich věc, jak si věci zorganizují. A v organizaci jsou Japonci mistři.

8. Česká republika

Přestože si pořád na něco (na všechno) stěžujeme, pořád se tu máme dost dobře. Alespoň agentura GPI si to myslí.

7. Singapur

Superčistý městský stát s tuhým řádem. Čím větší hustota obyvatel, tím větší cena za relativní bezpečí. Pro mnohé ráj, pro některé zajímavost na pár dní.

6. Kanada

Druhá nejrozlehlejší země světa s neklidným sousedem (USA v tomto žebříčku najdete na pěkném 121. místě) si tradičně zachovává klid a rozvahu. Docela jistě jí v tom pomáhá spousta neporušené či málo porušené přírody.

5. Dánsko

Země, která se často umisťuje na první příčce v žebříčku nejšťastnějších zemí světa. Vlastně není ani moc jasné, co ji odsunulo na pátou příčku. Kdysi si mi jedna známá, která tam pracovala, stěžovala, že to musí ukončit, protože je tam takový klid a bezpečí, až je to nudné a člověku zakrňují základní životní instinkty.

4. Rakousko

U naši sousedů byl vždycky klid a upravené zahrádky. Poslední dobou se to trochu pokazilo ve Vídni, ale zatím to Rakušáci zvládají s nadhledem a sebevědomím.

3. Portugalsko

Portugalci jsou jiní než všechny jihoevropské národy hned na první pohled. Působí jako takoví jižanští introverti. Země je to krásná, občas se o tom můžete přesvědčit i v našich tištěných vydáních.

2. Nový Zéland

Na druhém místě se udržel i přes neslavný útok na mešitu v Christchurchi. Klidu je tam dost a zcela jistě za to může i vzdálenost.

1. Island

Na špici se drží už dvanáct let: Nejméně vražd, nejméně vězňů, žádné terotistické útoky a pochopitelně ani žádní neklidní sousedé. Takové klidné termální lázně. Pokud se tedy neprobudí nějaká neklidná sopka.

Podobné články

World Spa Awards: Nejlepší spa roku 2020
7 nejlepších lyžařských míst na světě
10 nejnavštěvovanějších měst podle společnosti Mastercard
Zvolte měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro
Top