Featured

Jiří Zbořil
Finské babičky
Finské babičky
Jiří Zbořil

Finsko je země, která se může chlubit lecčím. Nejenže se pravidelně umisťuje na prvních příčkách žebříčku nejšťastnějších zemí světa, ale také oplývá nádhernými lesy a jezery a poskytuje mnohé zimní radovánky.

Mezi nesčetné přírodní i kulturní divy se dnes dá už počítat i parta babiček, které se rozhodly něco udělat pro udržení klimatických změn v přijatelných mezích.

[the_ad id='155679']

Jsou z Helsinek a říkají si Activisti Mummot, neboli aktivistické babičky. Je jich 12 a bojují za udržitelnější budoucnost svých vnoučat. Vytvořily kvůli tomu organizaci, k jejíchž facebookovým stránkám se zatím přidalo na 5000 členů.

Jejich aktivity mají několik rozměrů. Jednak organizují různé akce s odborníky na klima, přírodu a životní prostředí, spolupracují však také třeba s finskou větví organizace 4H na sázení stromů.

Rychle si získávají popularitu po celém Finsku a inspirují mnohé komunity lidí všeho věku k vlastním aktivitám na ochranu životního prostředí. Rozproudily celonárodní debatu, která je přivedla až k setkáním na vládní a parlamentní úrovni.

Pravá tradiční finská sauna

Skrze svouu facebookovou sránku se Aktivistické babičky snaží rozšířovat relevantní informace a rady o tom, jak se dá hezky žít zelenějším životem, mezi starší lidi po celém světě.

„Nemusíme vyčerpávat přírodní zdroje, abychom mohli žít hezky. Právě naopak, čím méně je vyčerpáváme, tím lépe si budeme žít. Je důležité to ukázat i našim vnoučatům,“ vysvětluje babička zakladatelka Seija Kurunmäki.

Finsko je jedna z nejčistších zemí světa s lesy pokrývajícími téměř 75 % jeho plochy. Najdete v něm 40 národních parků, křišťálově čistá jezera a spousty turistických stezek. Zážitkem jsou i výpravy na daleký sever za polární září. Můžete se tam z ní těšit s vědoím, že je pořád na světě dost lidí, kteří se snaží bohatství a krásy Země zachovat.

Podobné články

Nejvyhledávanější letenky pro konec roku 2020 a začátek 2021
Kwesi Dunes: Odpojte se od světa
Zvolte měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro
Top