Finské babičky

Finsko je země, která se může chlubit lecčím. Nejenže se pravidelně umisťuje na prvních příčkách žebříčku nejšťastnějších zemí světa, ale také oplývá nádhernými lesy a jezery a poskytuje mnohé zimní radovánky.

Mezi nesčetné přírodní i kulturní divy se dnes dá už počítat i parta babiček, které se rozhodly něco udělat pro udržení klimatických změn v přijatelných mezích.

Jsou z Helsinek a říkají si Activisti Mummot, neboli aktivistické babičky. Je jich 12 a bojují za udržitelnější budoucnost svých vnoučat. Vytvořily kvůli tomu organizaci, k jejíchž facebookovým stránkám se zatím přidalo na 5000 členů.

Jejich aktivity mají několik rozměrů. Jednak organizují různé akce s odborníky na klima, přírodu a životní prostředí, spolupracují však také třeba s finskou větví organizace 4H na sázení stromů.

Rychle si získávají popularitu po celém Finsku a inspirují mnohé komunity lidí všeho věku k vlastním aktivitám na ochranu životního prostředí. Rozproudily celonárodní debatu, která je přivedla až k setkáním na vládní a parlamentní úrovni.

Pravá tradiční finská sauna

Skrze svouu facebookovou sránku se Aktivistické babičky snaží rozšířovat relevantní informace a rady o tom, jak se dá hezky žít zelenějším životem, mezi starší lidi po celém světě.

“Nemusíme vyčerpávat přírodní zdroje, abychom mohli žít hezky. Právě naopak, čím méně je vyčerpáváme, tím lépe si budeme žít. Je důležité to ukázat i našim vnoučatům,” vysvětluje babička zakladatelka Seija Kurunmäki.

Finsko je jedna z nejčistších zemí světa s lesy pokrývajícími téměř 75 % jeho plochy. Najdete v něm 40 národních parků, křišťálově čistá jezera a spousty turistických stezek. Zážitkem jsou i výpravy na daleký sever za polární září. Můžete se tam z ní těšit s vědoím, že je pořád na světě dost lidí, kteří se snaží bohatství a krásy Země zachovat.

Podobné články

Prozkoumejte

To nejlepší z Islandu: 16 mimořádných zážitků

Díky svému ledovému půvabu se Island objevuje na bucket listu mnoha cestovatelů....

Za poznáním Itálie: 15 božských kulinářských zážitků

Pokud jde o jídlo, Italové jsou skuteční odborníci. Tento srdečný národ podává...

To nejlepší z Malediv: 7 úniků na kouzelné ostrovy

Šarm a přitažlivost Malediv není třeba představovat. Když se řekne "ráj na...

Premiéra hotelu Rosewood na Sardinii v roce 2022

Rosewood Hotels & Resorts se chystají na italský ostrov Sardinie, kde...

To nejlepší z Řecka: 8 okouzlujících prohlídek ostrovů

Objevte mimořádnou krásu řeckých ostrovů při úžasných prohlídkách, které vám nabízí naši...

Za poznáním Maroka: 10 autentických zážitků s místními

Maroko přináší potěšení smyslů pro všechny, kteří jej navštíví. Unikátní kombinace pohledů,...

Populární kategorie

Zvolte měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro