CovidInfo

Jiří Zbořil
Evropská komise zvažuje "digitální zelený pas"
Evropská komise zvažuje "digitální zelený pas"
Jiří Zbořil

Pandemie covidu-19 prakticky zastavila cestovní ruch, což je situace vpravdě nebývalá. Evropská komise se proto snaží přijít s řešením a zdá se, že se na obzoru rýsuje určitá naděje. Jmenuje se „digitální zelený pas“.

Mělo by to být jakési zdravotní osvědčení v digitální podobě, které by občanům Evropské unie umožnilo cestovat po svém kontinentu. Člověk by jím prokazoval, že je očkovaný nebo že alespoň není nosičem viru.

[the_ad id='155679']

Zahrnuty by měly být i celkové informace o pandemické situaci. Podrobnosti budou zveřejněny 17. března.

Evropské osvědčení by mělo nejen pomoct znovu oživit cestovní ruch a podpořit místní ekonomiky, ale mohlo by také sloužit jako vstupenka do různých společnenských prostor.

Zatím se neuvažuje o tom, že by se mělo stát povinností pro každého cestovatele, na druhou stranu určité obavy ohledně soukromí a různých typů diskriminace už s sebou přirozeně nese.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen nicméně i přesto tento program intenzivně podporuje a ujišťuje přitom členské země, že rozhodně bude dodržovat všechna opatření na ochranu dat, bezpečnosti a soukromí.

„Digitální zelený pas Evropanům usnadní život,“ tvrdí. „Umožní postupně opět cestovat do zahraničí, ať už za prací či zábavou.“

Podobné plány se objevují ve Velké Británii a Spojených státech. Zabývají se jimi jak americký prezident Biden, tak britský premiér Johnson.

Digitální očkovací průkazy by měly konečně vyřešit problémy s neustále se měnícími pravidly, což by ve výsledku usnadnilo život lidem a podpořilo mnohé skomírající podniky.

Podobné články

Srí Lanka: podmínky ke vstupu do znovuotevřené země
Kam smí jen soukromý tryskáč
Common Pass: Jak covid-19 změní leteckou přepravu?
Zvolte měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro
Top