Dům života od Johna Pawsona, Wales: Kdy jste naposledy byli ve vlastní mysli?

Až si někdy budete chtít udělat čas jen sami na sebe a nebudete k tomu potřebovat zástupy služebnictva, budete si chtít něco rozmyslet, zklidnit se a podívat se dovnitř, zajeďte si do Walesu a najměte si dům, který tam pro lidi v právě takové situaci postavil John Pawson. Stojí uprostřed syrové krajiny, která není ani výjimečně působivá, ani ničím neruší. Je to jen krajina se svými rytmy, jak to tvůrci domu chtěli.

The Life House: syrová krajina je záměr; foto: Gilbert McCarragher
The Life House: syrová krajina je záměr; foto: Gilbert McCarragher

Naopak dům je černobílý. Záměrně, doslova i v přeneseném smyslu. Je velmi jednoduchý a také velmi extrémní. Černé cihly zvenku, bílé cihly uvnitř. Před prahem se zouvá, což má jen podtrhnout úctu k vnitřku – domu i člověka.

The Life House: zvenčí černý; foto: Gilbert McCarragher
The Life House: zvenčí černý; foto: Gilbert McCarragher

Na začátku pobytu dostanou návštěvníci knihu o základních každodenních rituálech, které pobyt v Domě života umocní. Jsou v ní i kapitoly o rozmlouvání nebo očistě, vaření i hudbě. Součástí domu je knihovna s vybranými díly světové literatury západní i východní, a také hudební salon s podobně pečlivým výběrem nahrávek a dokonalou zvukovou aparaturou. Najdete tu ovšem i celu se dvěma kamennými lůžky, která ze všeho nejvíc připomíná hrobku. Je celá černá, u stropu má světlík a na zemi do kamene vytesaný citát z Pascalových Myšlenek: „Veškerá lidská bída pramení z toho, že člověk není schopen sám chvíli sedět v tiché místnosti.“

The Life House: zevnitř bílý; foto: Gilbert McCarragher
The Life House: zevnitř bílý; foto: Gilbert McCarragher

Kapacita domu je šest osob, pronajímá jej společnost Living Architecture.

Co je Living Architecture

Společnost zadává předním světovým architektům stavbu domů, které poté pronajímá lidem na přechodné pobyty. Smyslem je zpřístupnit lidem myšlenky a postupy té nejlepší moderní architektury. Princip vymyslel a spolu s dalšími uskutečňuje švýcarský filosof a spisovatel Alain de Botton.

Kdo je John Pawson

Dnes už téměř sedmdesátiletý architekt, který se začátkem osmdesátých let proslavil designem obchodu Calvina Kleina v New Yorku. U nás je známý díky rekonstrukci kláštera cisterciáků v Nových Dvorech. Jeho minimalistické práce hodně staví na japonské inspiraci.


Další zajímavé tipy na cesty najdete v tištěném vydání časopisu Travel Design. K dostání pouze na předplatné.