Adventures

Lucie Farova
Chcete se více přiblížit zvířatům? Zkuste cyklistické safari
Chcete se více přiblížit zvířatům? Zkuste cyklistické safari
Lucie Farova

Jednou z nejlepších a nejdivočejších věcí, které jsem kdy udělal, bylo projet se národním parkem plným afrických zvířat na kole. Představte si, jak šlapete a získáváte pocit svobody a spojení. A právě o tom je cyklistické safari.

Možná si říkáte, co to dělám? Chystám se nechat se sežrat lvy nebo ušlapat slony? Odpověď zní ne. V místech, kde jsou velká a nebezpečná zvířata, se nemůžete vydat na cyklistické safari. Jsou tedy možná pouze v destinacích, kde na tato zvířata nenarazíte.

Co je zvláštního na safari na kole?
Pokud jste poprvé na safari, snadno se necháte unést touhou vidět lvy, leopardy, slony – všechna ta slavná, velká zvířata. Ale pozorovat tato zvířata je bezpečné pouze z vozidla. Abyste se k nim dostali blíž, potřebujete ochranu a bezpečí. Navíc, když jste ve vozidle, jste pro zvířata hluční a velcí. Představte si, že jste zebra a blíží se k vám čtyř tunový Land Rover. Existuje velká šance, že byste se raději vzdálili. A teď si představte, že jste zebra a kolem vás projíždí někdo na kole, je stejně velký a je velmi tichý. V tom spočívá krása cyklistického safari – je to příležitost přiblížit se menším, plašším zvířatům. A je to skvělý způsob, jak se s nimi také spojit.

Vzpomínám si, jak jsem jel na kole vedle zebry…

Také jsem projel kolem buvola. Důvod, proč mi to bylo umožněno, je ten, že to byla stáda mladých samic. Mladí buvolí býci se spoustou testosteronu mohou být nebezpeční. Avšak v tomto parku jsou většinou samice a bylo působivé se k nim dostat tak blízko. Nebylo to jen o tom, co jsem viděl, ale spíše o tom, co jsem slyšel a cítil. Mohl jsem vnímat všechny zvuky a pachy.

Pomalá jízda
Jízda na kole v Africe je poměrně náročná – je totiž dost horko… Navíc, nejste na cyklostezce, ale spíše na drsné stezce. Není to tedy fyzicky snadné. Je to ale rozhodně zážitek, na který si musíte udělat čas – nemůžete se jít jen tak na hodinku projet… A to je ve skutečnosti dobře, protože když jedete pomalu, více vidíte a vnímáte své okolí. Dokázal jsem se přiblížit ke zvířatům bez toho, aniž bych musel neustále zastavovat, fotit, přesunout se k dalšímu zvířeti, zastavit, fotit… To není cyklistické safari, rozhodně ne pro mě.

Cyklistické safari je příležitost spojit se s úžasnými zvířaty. Zebra, oryx, pakůň, buvol, gazela – zvířata, na která byste mohli zapomenout, když projíždíte parkem v Land Roveru a jste zcela zaměřeni na lvy nebo slony. V tomto parku jsem dokonce viděl žirafu v těsné blízkosti. Je úžasné sledovat, jak velká ta zvířata skutečně jsou, a to dokážete ocenit právě na kole.

Moje cyklistické safari se konalo v národním parku Hell’s Gate v Keni. Můžete ho ale podniknout i v Jihoafrické republice v částech Krugerova národního parku, v Zimbabwe a v Botswaně a v dalších zemích.

Pokud se chystáte do Afriky na safari, doporučuji vám kombinaci aktivit. Vydejte se na game drive, ale přidejte alespoň jednu další aktivitu – ať už jde o safari procházky, safari na kole nebo dokonce safari na koni. Tímto způsobem můžete prozkoumat stejný ekosystém z různých úhlů. Zažijete něco úplně jiného a získáte důvěrnější spojení s méně známými zvířaty.

Autor Stephen Bailey, editovala Beatrice Becker.

Podobné články

Intimní gastronomický zážitek v Beratu
Památka ve stylu Art Deco, zbrusu nový hotel Pendry Chicago
Borgo Santo Pietro, butiková rezidence toskánských snů
Zvolte měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro
Top