Castello di Ugento, Apulie: Pětihvězdičkový hrad s normanskými kořeny

Castello di Ugento, Apulie
Castello di Ugento, Apulie: vchod do hradu

V Apulii, kraji olivám zaslíbenému na samém jihu Itálie, se historie začala psát ještě mnohem dřív, než Romulus s Remem brázdami označili budoucí hradby Říma. Pevnost na kopci uprostřed městečka Ugenta v jihozápadní části Apulie nicméně vystavěli Normané, kteří jih Itálie dobývali až po Řecích, Římanech, Byzantincích, Langobardech a Arabech. Od roku 1643 hrad patří rodině Massima d`Amoreho, bývalého generálního ředitele Pepsi Coly. Postupně za ta staletí přestal sloužit, uvadal, ale pořád tam nad ospalým městečkem stál, zavřený, předmět obdivu i zvědavosti místních kluků, kteří od malička toužili vědět, co se skrývá uvnitř. Letos to přestalo být tajemství.

Massimo d`Amore Castello di Ugento se svou partnerkou Dianou Bianchi nechal celý zrenovovat a zřídil v něm butikový hotel o devíti pokojích, muzeum, výstavní síň moderního výtvarného umění a kulinářské centrum s gurmánskou restaurací i kuchařskou školou, která má šířit slávu apulijské kuchyně. Trvalo mu to přes šest let a stálo ho to přes 15 milionů eur.

Pečlivě restaurovaná historie se tu potkává se špičkovým moderním vybavením, velkorysým myšlením i střízlivým vkusem. Pobyt v hradu je bezpochyby zážitek sám pro sebe, vyplatí se mít ovšem k dispozici auto. K moři je to z Ugenta asi 7 kilometrů, krajina v bezprostředním okolí žádné velké slasti ovšem neskýtá. Mnohem zajímavější je poznávat Apulii s jejími neuvěřitelně bohatými vrstvami historie. A právě k podnikání výpadů bylo vždycky nejlepší bydlet v hradu na kopci.

Castello di Ugento, Apulie: detail nádvoří
Castello di Ugento, Apulie: detail nádvoří
Castello di Ugento, Apulie: kuchyňská zahrada
Castello di Ugento, Apulie: kuchyňská zahrada
Castello di Ugento, Apulie: suit
Castello di Ugento, Apulie: suit
Castello di Ugento, Apulie: pokoj
Castello di Ugento, Apulie: suit

Tip travel designera Exclusive Tours