Genius loci

Jiří Zbořil
Berlín: jeden Bůh pro všechny
Berlín: jeden Bůh pro všechny
Jiří Zbořil

Letos na jaře se v Berlíně začne stavět unikátní svatostánek. Na své si přijdete zvlášť v případě, že patříte k vyznavačům jednoho z Abrahamovských náboženství nebo se aspoň se zájmem dozvídáte nové věci o různých vírách.

Prostor nazvaný House of One bude kostelem, mešitou i synagogou v jednom, pod jednou střechou se tu budou setkávat křesťané, muslimové i židé. A ano, ten název je opravdu anglicky, což také něco znamená. Angličtina se tu bere jako nový dorozumívací jazyk pro všechny.

[the_ad id='155679']

Stavba sdružující všechna tři největší světová monoteistická náboženství bude vůbec první svého druhu v dějinách. Hned do kolébky dostala také poněkud obtížně vyslovitelnou přezdívku: ‘churmosquagogue’. Česky něco jako ‘kosmešgoga’.

Architektonický návrh vytvořil berlínský ateliér Kuehn Malvezzi, v rozpočtu se počítá s celkovou částkou 47 milionů eur. Budova poskytne jak oddělená místa pro obřady a modlitby, tak společné prostory pro setkávání, diskuze a oslavy.

Zvaní jsou pochopitelně i lidé jiných vyznání či zcela bez vyznání, stejně jako místní či zahraniční zvědavci.  

Základní kámen bude slavnostně položen v květnu v centru města tam, kde kdysi stával vůbec první berlínský kostel. Náměstí se jmenuje Petriplatz, protože někdejší kostel býval zasvěcen svatému Petrovi. Ten nový by se měl stavět čtyři roky.

„Je to víc než pouhý symbol,“ tvrdí rabín Andreas Nachama. „Je to začátek nové éry, v níž se ukáže, že mezi námi nepanuje žádná nenávist.“

Unikátní svatostánek je výsledkem společného úsilí, vizí a dlouhodobé spolupráce všech tří náboženských komunit.

„Chtěli jsme postavit nový chrám, který by odrážel realitu současného Berlína,“ vysvětluje teolog Roland Stolte.

Dům Jednoho je skvělá příležitost k připomenutí demografické rozmanitosti, která z Berlína dělá rozkvétající hlavní město multikulturalismu.

V centru, které zdůrazňuje společný základ nás všech, si bude moct každý najít něco pro sebe. Určitě nemusíte být členem žádné náboženské obce, aby se vám tam líbilo.

Každý, kdo chce dílo a jeho smysl podpořit, může přispět zakoupením cihly a nemusí být ani věřící, ani z Berlína. Nepochybujeme, že se z nového svatostánku stane místo, které bude patřit na přední místa seznamu nezbytných zastávek každého budoucího návštěvníka města.

Podobné články

Greater Bay Airlines: nový dopravce plánuje spojení do 100 asijských měst
Shaaran, Saúdská Arábie: otevírání nových světů
Castello di Reschio: život aristokratů
Zvolte měnu
EUR Euro
Top