Astana, Kazachstán: Cesta do možných blízkých budoucností

Moc se o tom u nás nemluví, ale v Astaně se letos koná jedna z menších specializovaných světových výstav – Expo 2017. Je zaměřená na energetiku, což je samo o sobě mnoho různých oken do budoucnosti v jednom. Neméně zajímavé je v tomto ohledu i město samo.

Astana, Kazachstán
Astana, Kazachstán

Možná jste o Astaně ještě ani nikdy neslyšeli. Nejrychlejší přibližnou představu si uděláte s těmito fakty: roste posledních dvacet let víceméně na zelené louce v zemi, která má obrovské zásoby ropy a prezidenta – diktátora s prakticky neomezenou mocí. Jmenuje se Nursultan Nazarbajev a z Astany udělal hlavní město země. Ten „Ještěd“, který vidíte v pozadí na fotce za monumentální stavbou s neklamnými stopami stalinské gotiky, stavěl Norman Foster (ano, ten Foster, který svým postmoderním jazykem dovršil proměnu Říšského sněmu v Berlíně ve sněm Spolkový). Je to zábavní centrum Chan Šatyry, v němž mimo jiné po celý rok panuje v tropické přírodě tropické počasí i přesto, že v Kazachstánu v zimě padají teploty až pod minus 35°C.

Astana, Kazachstán
Astana, Kazachstán: Bajterek, symbol města

Jak by si představoval symbol města, prý původně nakreslil prezident Nazarbajev kazašskému architektovi Akmurzovi Rustembekovi na ubrousek v restauraci. Je vysoký 105 metrů a představuje strom života, na němž snesl vejce mytický pták Samuruk. Nahoru se dá vyjet výtahem. Hlavní plánovač města Vladimír Laptěv tvrdí, že z Astany vybuduje nový Berlín v eurasijském stylu.

Letos v létě tu brány otevírají dva luxusní hotelové řetězce:

St. Regis Astana

Otevírá 12. srpna 2017, rezervace už přijímá. K dispozici je 120 pokojů včetně 14 ambasadorských suitů, 6 suitů St. Regis, 2 královských suitů a jednoho prezidentského (všimněte si té hierarchie a vzpomeňte na Nazarbajeva). Každý host dostane k dispozici svého butlera.

Astana, Kazachstán: hotel St. Regis
Astana, Kazachstán: hotel St. Regis
Astana, Kazachstán: hotel St. Regis
Astana, Kazachstán: hotel St. Regis, budete se tu cítit jako doma
Astana, Kazachstán: hotel St. Regis
Astana, Kazachstán: hotel St. Regis, jako ve staré dobré Evropě

Ritz-Carlton Astana

Ritz-Carlton už v Astaně dokonce otevřel. K dispozici je 157 pokojů včetně 32 suitů a pochopitelně všechny běžné vymoženosti řetězce jako restaurace, lázně, klubové prostory a podobně.

Astana, Kazachstán: hotel Ritz-Carlton
Astana, Kazachstán: hotel Ritz-Carlton
Astana, Kazachstán: hotel Ritz-Carlton
Astana, Kazachstán: hotel Ritz-Carlton, ani tady nebudete strádat
Astana, Kazachstán: hotel Ritz-Carlton
Astana, Kazachstán: hotel Ritz-Carlton

Otázka samozřejmě zní, co se stane, až prezident Nazarbajev umře. Dnes je mu 77 let. Má tři dcery. Muže té nejstarší už vyloučil z rodiny, protože chtěl před pár lety kandidovat na prezidenta. Muže té prostřední odstavil z pozice ředitele ropné firmy. Nejmladší se rozvedla. Prezident má ale prý také ještě jednoho nemanželského syna. Je mu teprve sedm a jmenuje se… Sultančik.

Takže to může dopadnout všelijak. Pokud vás tyhle věci zajímají, jeďte se do Astany pro jistotu podívat co nejdřív. Zatím je Kazachstán zemí mnoha velkých příležitostí. Za určitých podmínek, pochopitelně.


Mnoho recenzí, zážitků a inspirace z oblasti luxusního cestování najdete v tištěném čtvrtletníku Travel Design.

Uložit

Uložit

Uložit