Bucket list

Lucie Farova
Andalusie: země v zemi
Andalusie: země v zemi
Lucie Farova

Andalusie na samém jihu Španělska je region, který v nás zanechává mnoho živých dojmů, kvůli nimž milujeme Španělsko. Je domovem tapas, flamenca, býčích zápasů a živých večerů na parných letních terasách.

Léto je tu horké, 40 stupňů po dobu tří až čtyř měsíců. V létě není vhodné jezdit na samý jih Španělska, zejména ne na pobřeží. Ale po zbytek roku je tu nádherně…

[the_ad id='155679']

Flamenco a conquistadoři

Sevilla, ohnivé město. Okamžitě se mi vybaví červená barva. Podél řeky je čtvrť, kde vzniklo flamenco, kde jsou stále malé taverny, kde každý večer 30 lidí sleduje flamenco show a rodiny tu vystupují společně. Ze Sevilly vyplouvali conquistadoři. Právě sem se vracelo veškeré bohatství Nového světa a v sevillské katedrále najdete Kolumbovu hrobku spolu s hrobkami dalších španělských objevitelů z tohoto města. Najdete zde zlato a stříbro, drahé kovy a kameny, které byly uloupeny z Nového světa. Sevillské staré město působí dojmem dávných časů, bohatství a objevování nových světů.

Na jih od Sevilly se nachází Jerez, který možná znáte jako město, odkud pochází sherry.

Když se z Jerezu vydáte na východ, projíždíte starosvětskou Andalusií. Celá trasa vede přes tzv. Pueblos Blancos, „bílé vesnice“. To jsou staré maurské vesnice postavené na nepřístupných místech na vrcholcích hor. Byly tam postaveny proto, aby byly chráněny v dobách banditů a pirátů – vesnice byly navrženy tak, aby byly nepřístupné a loupeživá vojska na ně mohla jen velmi obtížně zaútočit. Nyní jsou zamrzlé v čase, vysoko nad pláněmi. Takových vesnic je mnoho, některé jsou slavnější než jiné. Všechny jsou však krásné a všechny mají podobnou atmosféru. Je to úžasná pouť, na kterou se můžete vydat, po cestě, která spojuje jednu vesnici s druhou.

Maurské památky a tapas

Severně od Sevilly se nachází město Córdoba. Bylo to významné maurské město v době, kdy Maurové ovládali Pyrenejský poloostrov – dnešní Španělsko a Portugalsko. V Córdobě se nachází pozoruhodná stavba zvaná Mezquita. Nejprve to byla velkolepá mešita v centru maurské civilizace. A když se Španělsko po náboženských válkách obrátilo ke katolicismu, budovu zachovalo, ale kolem mešity postavilo katedrálu. Nyní je to neuvěřitelná kombinace obou. Uvnitř je to mešita – vidíte zde arabskou kaligrafii a maurské umění – a zvenku je to katedrála. Cordoba je krásné město, které stojí za návštěvu. Stačí však zůstat jen jeden den a můžete si prohlédnout to nejzajímavější z města.

Cestou na východ od Córdoby kolem Pueblos Blancos se dostanete do Granady. Granada je pohádkové město v horách, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Byla druhým významným maurským městem a její hlavní atrakcí je Alhambra: největší maurský palác, který se ve Španělsku dochoval.

Granada je také srdcem tapas, místem, kde je tapas nejpůvodnější – tapas se zde podává jako pokrm zdarma k nápoji. A nejde o to, že dostanete jen pár oliv nebo patatas bravas – jde o skvělé jídlo, které dostanete k nápoji. Je opravdu zajímavé přesouvat se z jedné tapas taverny do druhé a ochutnávat všechna ta úžasná jídla.

Moje doporučení pro Andalusii

Po celé Andalusii najdete další památky světového dědictví, příklady maurské minulosti, kde se stále zachovalo mnoho z jejího kouzla a historie. Ukazují vývoj Andalusie. Nejprve zde žili Maurové, a když se pak stala katolickým regionem, měli lidé na výběr – mohli konvertovat ke křesťanství, nebo odejít. Někteří konvertovali ke křesťanství, ale ponechali si své umění. Takže to skvělé maurské umění se zachovalo a nyní je hlavním pilířem katedrál a kostelů v Andalusii.

V Andalusii je mnoho míst a zážitků, o kterých bych vám mohl vyprávět… Je tu čokoláda, víno, vynikající turistika. Jsou tu odlehlé pláže, nádherné pásy pobřeží, které jsou mnohem méně přeplněné než v Portugalsku, v Algarve.

Mým hlavním doporučením je však brát Andalusii jako samostatnou zemi. Mnoho lidí, kteří jedou do Španělska, si myslí, že pojedou do Madridu, Barcelony, zažijí spoustu věcí – a pak pojedou na dva dny do Andalusie. Ale Andalusii si musíte představit jako samostatnou zemi, protože je to velký region a je tam toho hodně k vidění. Může to být minimálně dvoutýdenní výlet.

Andalusie vás vybízí k tomu, abyste zpomalili a nasáli pomalý životní styl. Je v pořádku dát si pivo v deset hodin dopoledne. Nechte den plynout. A užívejte si krásné teplé večery na terasách.

Autor Stephen Bailey. Editovala Beatrice Becker.

Podobné články

Resort Danai, unikátní rodinný a špičkový plážový hotel v Řecku
Manta Resort, Indický oceán v přímém přenosu
Skrytý autentický drahokam Jihoafrické republiky
Zvolte měnu
EUR Euro
Top