Aintree, Liverpool: Grand National Steeplechase. Budete přitom?

Nejsledovanější dostih světa se blíží. V televizi si jej obvykle naladí přes 600 milionů lidí po celém světě, na závodišti v Aintree, pár kilometrů severně od Liverpoolu, se sejde na 70 000 diváků. Aspoň jednou v životě by si měl člověk udělat tu radost a stát se jedním z nich. Není to totiž jen obyčejný dostih, ale, jak už to u dávných tradic bývá, také velká společenská událost.

Historie Velké liverpoolské

Velká liverpoolská se běhá už 188 let a možná dokonce 191
Velká liverpoolská se běhá už 188 let a možná dokonce 191

Slavný závod se poprvé běžel v roce 1839, některé prameny tvrdí, že dokonce už o tři roky dřív. Ono se tedy evidentně ty tři roky předtím už běhalo, spor se vede o to, jestli se to má počítat nebo ne. Zatím se to nepočítá. Dnešní dráha měří skoro tři a půl kilometru s šestnácti překážkami a běží se dvě kola, přičemž dvě nejtěžší překážky se skáčou jen poprvé. Dohromady tak závod měří 6,9 kilometru a jezdci absolvují celkem 30 překážek. Na odměny pro vítěze a další koně v pořadí je připraveno přes milion liber, což je zároveň odpověď všem, kdo by chtěli srovnávat s Velkou pardubickou. Jde to jen do určité míry.

Koná-li se něco pravidelně každý rok už skoro dvě stě let, nakupí se kolem toho řada podivných příběhů. Jako když například v roce 1928 zaslechl den před závodem žokej William Dutton hlas: „Vyhraješ, Bille, ale jen když všichni ostatní padnou.“ A kupodivu, tak se i stalo. Při závodě všichni ostatní popadali a William Dutton si docválal pro vítězství. Další podivné i hrdinské historky, stejně jako třeba výčet hrdinů najdete zde.

Třídenní slavnost

Grand National Steeplachase je nicméně jen vyvrcholením tří dnů, po které se v Aintree závodí, sází a v neposlední řadě se také ukazuje mezi lidmi.

První den, Grand Opening Day, je na rozehřátí a rozkoukání. Ve svižném tempu se odbude pár dostihů, člověk si najde své bookmakery i oblíbenou restauraci.

Druhý den, Ladies Day, je příležitost především pro dámy, aby se ukázaly. A dámy se velmi rády ukazují, tím spíš, že všude běhají fotografové a loví snímky nejelegantnějších outfitů. Tady ovšem pozor. Je to velmi bulvární záležitost a jakkoli mají Britové svůj bulvár rádi, konzervativnější povahy se mohou v Aintree cítit poněkud bizarně. Spousty bizarních fotek bývají pak k vidění také v tisku.

Teprve třetím dnem vše vrcholí, přichází Grand National Day a s ním i Velká liverpoolská.

Dress code

Není žádné předepsané oblečení, ve kterém byste měli přijít, nicméně například ve sportovním vás na závodiště vůbec nepustí. Ne, není nutné mít na hlavě klobouk. Nicméně většina lidí v klobouku přijde.

Grand National dress code: povinné není nic, ale leccos se očekává
Grand National dress code: povinné není nic, ale leccos se očekává

 

 

Kdy: 6. – 8. dubna

Kde: Aintree, Anglie

A mimochodem, víte proč se překážkovým dostihům říká steeplechase? „Steeple“ totiž anglicky neznamená „překážka pro koně“, jak by si snad někdo mohl myslet, ale „kostelní věž“! Takže?

Kdysi v 18. století se jistí gentlemani v Anglii bavili tím, že na koních závodili od kostela ke kostelu a brali to cestou necestou, což v tamním prostředí znamená, že hlavně museli přeskakovat hodně zídek. Tak proto.

V Liverpoolu doporučujeme tyto hotely:

Signature Living

V centru města, dokonale vybavený, v historické budově, noční bar, 24 hodin concierge, v době závodů podává ranní šampaňské.

Yellow Sub

Stylový luxusní hausbót na řece Mersey má kapacitu osm lidí a pronajímá se jako celek. Spíš pro mladé a veselé.

Titanic Hotel

Velmi stylový, v bývalých docích, pět minut od centra města, velmi „Liverpool“.


Další inspirace na cesty v luxusním balení hledejte v tištěném čísle časopisu Travel Design. K dostání pouze na předplatné, u stánků k mání není.