Bucket list

Jiří Zbořil
7 skvělých míst k pozorování hvězd
7 skvělých míst k pozorování hvězd
Jiří Zbořil

Život ve městě dává člověku úplně zapomenout na to, jaké místo mu ve vesmíru patří.  „Hvězdná obloha nade mnou a morální zákon ve mně,“ říkával nebožtík Kant. To druhé si musí každý nějak vyřídit sám, s tím prvním se dá leccos podnikat. Stojí to za to. Hvězdy jsou fascinující. Proto také poslední dobou vznikají po celém světě rezervace tmy. Vybíráme sedm nejúchvatnějších, a to nejen noční oblohou, ale i krajinou kolem.

1 Westhavelland, Německo

Nejbližší mezinárodně uznávaný park tmy za našimi hranicemi najdete na 750 kilometrech čtverečních mokřadů asi 70 kilometrů na západ od Berlína. Je to plochá krajina plná vody, zelených luk a občasných lesíků kolem řeky Havoly. Úplně nejlépe její půvab oceníte a pozorování hvězd si vychutnáte z paluby hausbótu.

2 Galloway Forest Park, Skotsko

Prostým okem se tu dá pozorovat na sedm tisíc hvězd, polární záře i meteory. K dispozici jsou tři informační centra, která vám pomohou s identifikací souhvězdí, hvězd i planet. Na kopci na kraji rezervace najdete observatoř se dvěma teleskopy, které vám přiblíží hlubší krásy noční oblohy. K ubytování doporučujeme Cally Palace Hotel.

3  Kerry International Dark Sky Reserve, Irsko

Rezervace se táhne po celém poloostrově Iveragh na jihu Irska. Z jedné strany ji před světelným smogem chrání Atlantik, z druhé pohoří Kerry. Zvláštní krajinu si sem během roku přijede vyfotit přes milion turistů, málokdo však zůstává na noc. Během jasných nocí je odsud prostým okem vidět nejen Mléčná dráha, ale i její nejbližší galaktická sousedka Andromeda vzdálená asi 2,5 milionu světelných let.  Zdejší megalitické stavby sledující pohyby slunce i měsíce svědčí o tom, že se tu lidé obloze věnují už pěkně dlouho. Všechna skvělá místa k pozorování jsou snadno dostupná autem, jedno z nejlepších je záliv svatého Finiana (St. Finian‘s Bay). K ubytování doporučujeme Killarney Park Hotel.

4 Atacama, Chile

Nejsušší místo na zeměkouli (průměrně 1 mm dešťových srážek ročně) je pro pozorování hvězd ideální. Je to vysoko, takže vzduch je řídký, prakticky žádné mraky, nulové světelné znečištění. Však tu také stojí několik zařízení Evropské jižní observatoře, která rozhodně stojí za návštěvu. Výpravu bude ovšem potřeba dobře naplánovat.

5 Haleakala, Havaj

Jedním z nejoblíbenějších cílů milovníků hvězd jsou sopečné štíty uprostřed Tichého oceánu – Havajské ostrovy. Prostým okem se tu dají rozeznat pruhy na Jupiteru. Nejlepší místa pro pozorování najdete v národním parku Haleakala na ostrově Maui, kde si v informačním centru můžete dokonce koupit mapu hvězdné oblohy a půjčit dalekohled.

6 Aoraki Mackenzie Dark Sky Reserve, Nový Zéland

První rezervace tmy na jižní polokouli se rozkládá na 4,5 tisíci kilometrech čtverečních náhorní plošiny Mackenzie Basin a je zcela obklopená prstencem rozeklaných hor Jižního ostrova. Jsou tu dvě observatoře – Mt. John a Cowan‘s a kromě toho si můžete najmout průvodce, který vás naučí noční nebe ocenit pouhýma očima. Dá se odtud pozorovat například Velký Magellanův oblak, který je vidět pouze z jižní polokoule.

7 Namibrand, Namibie

Přírodní rezervace v poušti Namib je v noci jedním z nejtemnějších míst na zeměkouli. Hvězdy si tu po svém můžete pozorovat, kde chcete, ale pokud si k tomu vyberete Sossusvlei Desert Lodge, budete mít k dispozici nejen slušné ubytování, ale také observatoř a místního astronoma, který zodpoví všechny vaše nebeské otázky.

 

Chcete-li se o hvězdářské turistice dozvědět víc, koukněte se sem: http://darksky.org/

Podobné články

Írán – země, která by neměla chybět na vašem bucket listu
Návštěva Milford Sound na maximum
Zažijte skutečný Amsterdam
Zvolte měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro
Top