7 skvělých málo známých evropských ostrovů

Porquerolles

l’île de Porquerolles
l’île de Porquerolles

Coby kamenem dohodil od St. Tropez, ale na veškerý ruch a shon tu spokojeně zapomenete. Dlouho míval soukromého vlastníka, v roce 1971 však koupil čtyři pětiny území stát a vytvořil tu národní park. Je to sice největší a nejrozvinutější ostrov ze souostroví  Îles d’Hyères, ale stejně tu vládne ospalý klid a mír. Nejezdí tu žádná auta, není tu letiště. Hodí se zvláště pro dlouhé procházky, plavání, cyklistiku , hodování a spaní pod fíkovníky. Dostanete se na něj trajektem z Port de la Tour Fondue.

Cavallo

Cavallo
Cavallo

Je skrytý mezi Korsikou a Sardinií, měří celkem asi tak dva kilometry na délku. Není tu o moc víc než kameny, písek, moře a Přístav. Přístav s velkým P, protože proč vymýšlet jméno pro něco, co je jen jedno. Kdysi se tu prý vdávala Catherine Deneuve, ale nikdy to nepřiznala, což je pro toto místo dost typické. Pobývá tu spousta známých lidí, ale nikdo se k tomu nechce znát. Proto je tu také dost draho. Zabydlet se tu dá ovšem snadno. Velmi exkluzivní záležitost.

Cíes

Soustroví Cíes
Soustroví Cíes

Soustroví tvoří tři ostrovy v Atlantiku na severu Španělska kousek od zátoky Ría de Vigo. Místní jim říkají „galicijský Karibik“ nebo také „galicijské Seychely“. Vedou je k tomu nejspíš zdejší pláže, které se táhnou do daleka a dost připomínají tropy. Od roku 1980 je celé souostroví národní park a pobyt tu podléhá zvláštnímu režimu. Dostat se sem dá trajektem z Viga, Baiony nebo Cangas, ale najdete tu jediný kemp, obchod, informační centrum a jinak nic. Povolení se utábořit si navíc musíte obstarat ve Vigu. Na ostrovech také nejsou žádné odpadkové koše, všechno si musíte odvézt s sebou zase pěkně zpátky na pevninu.

Kastellorizo

Kastellorizo
Kastellorizo

Nejmenší z obydlených ostrovů Dodekanés, které sice patří Řecku, ale od Athén je to pěkně daleko. Dá se sem dopravit lodí nebo letadlem z Rhodu. Zdejší Modrá jeskyně si nic nezadá s tou na Capri, stojí tu mimo jiné i starý křižácký hrad a žije tu umělecká komunita, kterou ostrov láká už od osmdesátých let minulého století. Nechal se tu inspirovat David Gilmour, natáčel se tu italský oskarový film Středozemí. Masová turistika se ostrovu zatím vyhýbá, takže tu najdete leccos, co už na většině řeckých ostrovů vzal čas.

Pantelleria

Pantelleria
Pantelleria

Černá perla přesně napůl cesty mezi Sicílií a Tuniskem. Venkovská sídla si tady pořizují bohatí Italové, dům tu má například Giorgio Armani, masová turistika sem zatím nedolehla. Dostanete se sem trajektem ze sicilského přístavu Trapani, létají sem ale i italské letecké společnosti. Slušnou střechu nad hlavou najdete například tady.

Colonsay

Colonsay
Colonsay

Prý je to nejmenší ostrov na světě s vlastním pivovarem. No dobře, vlastně se tomu dá klidně i věřit. Colonsay je součástí Vnitřních Hebrid, podle posledního sčítání lidu na něm žije 124 osob, patří jistému Donaldu Howardovi a kromě pivovaru je tu i jeden hotel. Pokud si potřebujete pořádně vyčistit hlavu a nepotřebujete k tomu vedro, tohle místo rozhodně zvažte.

Hiddensee

Hiddensee
Hiddensee

Protáhlý ostrůvek v Baltském moři na západ od Rujány. Jedna patnáctikilometrová pláž, tři vesnice, maják, žádná auta, doprava na kolech nebo koňským povozem. Lodě sem jezdí ze Stralsundu nebo ze Saprode. Více o něm v našem podzimním čísle tištěného magazínu Travel Design.