7 nejlepších míst pro heliskiing v Evropě

Devadesát procent veškerého světového lyžování z vrtulníku se odehrává v kanadské provincii Britská Kolumbie. Je tam nejvíc příhodných svahů, nejvíc prašanu a nejvíc vrtulníků. Aby člověku stálo za to se tam vypravit a náležitě si to vychutnat, chce to jisté zkušenosti. V Evropě je příhodných hor, prašanu i vrtulníků sice méně, přičemž ve Francii je heliskiing dokonce zakázaný, přesto tu zajímavá místa jsou. Vybrali jsme 7 míst, která považujeme za svého druhu nejlepší.

Grandvalira, Andorra

Grandvalira, Andorra
Grandvalira, Andorra

Pokud jste nikdy nezkoušeli sjíždět hory mimo sjezdovky, tady s tím počítají. Společnost Experiencia e Muntanya nabízí balíčky letů/sjezdů i pro začátečníky.

Gressoney, Alagna nebo Champoluc, Itálie

Monte Rosa, Itálie
Monte Rosa, Itálie

Spousta terénů pro zkušenější jezdce v horském masivu Monte Rosa. Konkrétní sjezdy je třeba vybírat podle momentálních podmínek. Na čtyřtisícové vrcholky vás dopraví Monterosa.

Tignes, Val d’Isère, Francie

Tignes/Val d'Isère, Francie
Tignes/Val d’Isère, Francie

Ne, není to omyl. Ve Francii je opravdu zakázané nechat se vrtulníkem dopravit na jinak nepřístupný vrchol. Společnost Val Heliski proto musela celý koncept obrátit vzhůru nohama. Průvodce vás z konce  lanovky odvede ke svahu na odvrácené straně hory, odkud sjedete volným terénem do údolí, tam pro vás přiletí helikoptéra (protože jinak byste se tam odtud nedostali) a odveze vás zpátky do civilizace. To se ve Francii smí.

Lech, Zürs, Rakousko

Vorarlberg, Rakousko
Vorarlberg, Rakousko

Přísná pravidla, která heliskiing dost omezují, mají také v Rakousku. Nicméně třeba v oblasti Arlbergu to možné je a zařizuje to jediný místní operátor Lech Skischule. Terény jsou tu vhodné pro středně pokročilé lyžaře.

Riksgrandsen, Švédsko

Voitasriita, Švédsko
Voitasriita, Švédsko

Tři sta kilometrů za polárním kruhem čeká na středně pokročilé i zkušené lyžaře kolem stovky vrcholků. Tady se pořádně vyřádíte zvlášť v pozdním jaře, kdy už slunce téměř nezapadá, sněhu je však pořád dost. Lyžařské výpravy tu až do konce května organizuje společnost Mountain Guide Travel.

Zermatt, Svatý Mořic, Švýcarsko

Ze Svatého Mořice létá Swiss Helicopter
Ze Svatého Mořice létá Swiss Helicopter

Ve Švýcarsku žádná velká omezení pro heliskiing zatím nezavedli, takže v luxusních lyžařských centrech tato služba pochopitelně nechybí. V Zermattu můžete využít nabídky společnosti Alpin Center, ve Svatém Mořici zase Swiss Helicopter.

Chalet Pelerin, Le Miroir, Francie

Chalet Pelerin, Le Miroir, Francie
Chalet Pelerin, Le Miroir, Francie

Kus nad Ženevským jezerem, kousek od italských hranic leží luxusní horský chalet jako dělaný pro pořádné lyžaře. V nabídce je i vlastní vrtulník, který vás přenese přes hranice do Itálie, kde se z vrtulníku lyžovat může.