Bucket list

Jiří Zbořil
5 z nejméně navštěvovaných zemí světa
5 z nejméně navštěvovaných zemí světa
Jiří Zbořil

Pod nejméně navštěvovanými zeměmi si člověk obvykle představí místa, kam jezdí jen vojáci, novináři a šílení dobrovolníci. Nemusí to tak být. Vybrali jsme z nejméně navštěvovaných zemí světa podle WTO pět, do kterých by se člověk klidně mohl vydat, kdyby ho to napadlo. Důvody k tomu může mít různé, jeden však zřejmě bude společný: chce se vám někam, kde se nebudete tlačit s dalšími turisty. Schválně kolik z nich dokážete aspoň umístit na mapě.

Džibutsko

cca 71 000 návštěvníků ročně
Solné jezero v Džibuti
Solné jezero v Džibutsku

Leží na východě Afriky mezi Eritreou, Etiopií a Somálskem, takže člověk okamžitě čeká problém. Oproti všemu očekávání se ovšem v Džibutsku ani neválčí, ani nepovstává, dokonce tu nejsou uprchlíci a taky skoro žádní turisté. Kdysi se tu natáčela Planeta opic, ale třeba v hlavním městě Džibuti najdete čilý obchodní ruch a spousty tradičních zlatníků. Je to muslimská země, kde se v barech pije, na Evropany se hledí s pochopením a mluví se tu francouzsky. Na druhou stranu je to pořád muslimská země, takže opilí po ulici byste chodit neměli a ženy by se neměly příliš vystavovat. Je tu taky největší hustota vojenských základen mezinárodních ozbrojených sil, takže i hodně vojáků. Určitě si sem na focení neberte dron.

[the_ad id='155679']

Východní Timor

cca 60 000 návštěvníků ročně
Lodě u pobřeží Dili na Východním Timoru
Lodě u pobřeží Dili na Východním Timoru

Někdejší portugalská kolonie na ostrově Timor v sousostroví Malé Sundy si prošla nelehkými obdobími, je to jeden z nejmladších států světa. Obyvatelé se živí hlavně zemědělstvím, jsou to převážně Polynésané, mluví portugalsky a většinou jsou to katolíci. Žije tu taky spusta misionářů. Po vleklých občanských válkách je tu dnes už bezpečno, nicméně infrastruktura zatím strádá.  Nejraději to tu mají potápěči. Podrobnější zprávu z Východního Timoru vám přineseme v podzimním čísle tištěného Travel Designu. Cestou kolem světa se tam zastavila naše pravidelná přispěvatelka Ksenija Šoser Olmer.

Lichtenštejnsko

cca 54 000 návštěvníků ročně
Horské jezero kousek od vesnice Steg v Lichtenštejnsku
Horské jezero kousek od vesnice Steg v Lichtenštejnsku

Knížectví uprostřed Alp asi budete umět najít, turisté se sem ovšem překvapivě nijak nehrnou. Třeba za to může fakt, že tu nemají letiště. Na druhou stranu je to nejbezpečnější země světa – k poslední vraždě tu došlo v roce 1997. Dá se celá projet za den, ale když už tu člověk jednou je, byla by škoda spěchat. Jsou tu hory, jezera, hrady a dobré jídlo. Ve Vaduzu najdete i restauraci s michelinskou hvězdou – Torkel.

Tonga

cca  50 000 návštěvníků ročně
Tichomořské království Tonga
Tichomořské království Tonga

Polynéské království Tonga znají všichni fandové rugby a potom také posádky superluxusních jachet, které tu často kotví v době, kdy je jejich majitelé nevyužívají. Je to celá skupina ostrovů a ostrůvků v Tichém oceánu, která se trochu podobá Maledivám. Kapitán Cook je nazval Přátelské ostrovy, aniž by tušil, že přátelské přijetí, kterého se mu od domorodců dostalo, je vlastně rituál, kterým si ho chtějí připravit k snědku. Dnes už tu člověku nic takového nehrozí, navíc je tu všechno, co zná z Gauguinových obrazů. Jen je to dost z ruky.

Svatý Tomáš a Princův ostrov

cca 33 000 návštěvníků ročně
Pohled ze střechy pevnosti Sao Sebastio na ostrově Svatého Tomáše
Pohled ze střechy pevnosti Sao Sebastio na ostrově Svatého Tomáše

Další bývalá portugalská kolonie, tentokrát o hodně blíž. Možná si Ostrov Svatého Tomáše a Princův Ostrov vybavíte z nástupů jednotlivých zemí při letních olympijských hrách. Obvykle jde vlajka a za ní jeden, dva, maximálně tři lidé. Jinak skupina sopečných ostrovů v Guinejském zálivu splňuje vše, co si člověk obvykle představí pod pojmem „tropický ráj“. Pláže, kakao, káva, kokosy, slunce, průzračná voda. Ale pozor, hory na Svatém Tomáši sahají přes dva tisíce metrů nad moře! V roce 1931 tu  britský fyzik sir Arthur Stanley Eddington prokázal platnost Einsteinovy teorie relativity. Turistika se tu cíleně rozvíjí jen velmi zvolna. Jestli potřebujete někde přirozeně zklidnit tempo, tady vám nic jiného ani nezbyde. Jednou týdně sem létá letadlo z Lisabonu.

 

Podobné články

Skrytý autentický drahokam Jihoafrické republiky
Švýcarsko, země kontrastů
Angkor představuje více než jen Angkor Wat
Zvolte měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro
Top