5 španělských paradorů, které stojí za to

Obecně vzato je parador španělsky jakákoli větší historická budova, která se proměnila v luxusní hotel. Většinou je to buď  bývalý hrad, nebo klášter.  Výlety na hrady a zámky jsou v českých zemích tak oblíbenou víkendovou disciplínou, že jí jako malé dítě prošel prakticky každý dnešní dospělý. Jenže když už člověk jednou vyroste z dětských střevíčků, je přece jen lepší v hradech a zámcích bydlet. Po celé Evropě je k tomu stále více příležitostí. Tentokrát jsme vybrali pět zajímavých míst ve Španělsku a nechali jsme v titulku i jejich originální označení. Je tak trochu parádní. Při výběru nám nešlo o absolutní luxus, ale hlavně o charakter místa.

Parador de Sigüenza

Dokonale zachovalá arabská tvrz ze dvanáctého století původně postavená na základech ještě starší římské pevnosti. Středověk tu na vás dýchne v každém koutě, nicméně pkoje jsou útulné, některé postele s nebesy. Kdysi tu žili biskupové, kardinálové i králové. Ideální místo pro výlety po kastilské oblasti La Mancha. Pokud si k tomu vezmete ke čtení dona Quijota, prožijete tu nezapomenutelné chvíle.

Parador de Sigüenza
Parador de Sigüenza

Parador de Cuenca

Stále ještě zůstáváme v oblasti La Mancha, tahle první dvě místa se dají skvěle kombinovat stále s donem Quijotem v ruce. Cuenca je ultra romatnické městečko se „zavěšenými“ domy zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. V bývalém klášteře vám ani uprostřed španělského léta zaručeně nebude horko. Navíc tu oproti minulosti přibyl bazén.

Parador de Cuenca
Parador de Cuenca

Parador de Santo Estevo

Benediktinský klášter v srdci Galicie pochází původně zřejmě už ze šestého století, většina staveb je však o tisíc let mladší. Už jen procházka místními kamennými ambity samovolně zklidní mysl, ačkoli mniši už jsou dávno pryč. Nicméně tichá krása zahrad, klid a mír tu zůstaly. Přibylo sedmasedmdesát pohodlně zařízených pokojů a bezvadná restaurace s terasou.

Parador de Santo Estevo
Parador de Santo Estevo

Parador de Carmona

Andalusie, země zaslíbená všem zapřisáhlým romantikům. Carmonský parador najdete asi půl  hodiny jízdy na východ od Sevilly. Ve čtrnáctém století to bývala arabská pevnost, dnes je to parádní hotel s tradiční maurskou výzdobou a senzační andaluskou kuchyní.

Parador de Carmona
Parador de Carmona

Parador de Cardona

V katalánské Cardoně na vrcholu kopce, který kolem dokola obtéká řeka, zažijete pravý pocit středověkého pána. Většina hradu pochází z devátého století, věž je však ještě o sedm set let starší! Postele tu mají nebesa, kuchyně je čistě katalánská. Cardona je asi devadesát kilometrů na západ od Barcelony, takže se tu můžete stavit třeba jen na skok. Pro ten pocit.

Parador de Cardona
Parador de Cardona


Mnohá další podnětná místa najdete v tištěném vydání časopisu Travel Design. Hlavní materiál letního čísla věnujeme Portugalsku.

 

 

Uložit

Related Stories

Prozkoumejte

Six Senses, Bhútán: 5 nových rezidencí Šesti smyslů ve...

Dlouho se na to čeká a postupně k tomu dochází. Z pěti nových rezidencí...

Instagramová architektura ve městě i v divočině

Výhled jako žádný jiný Současnou kulturu významně ovlivňují...

Potápěčský ráj pro začátečníky i pokročilé

Chcete partnerovi ukázat krásy potápění a přimět ho, aby se do hlubin spouštěl...

Perla v Dubaji

La Perle, Al Habtoor City Už skoro dva...

Sedm dní v Persii

Vstup do paláce Tabatabai v Kášánu. Ve stejném duchu fungují všechny...

Populární kategorie

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno