5 domů slavných architektů, které si můžete vyzkoušet

Bůh se skrývá v maličkostech. Zatraceně znát je to například v architektuře, kde žáci od mistrů kopírují velké koncepty, maličkosti přehlížejí a staví otravné domy. Jenže maličkosti člověk ocení, až když dům začne sám používat. Jestli chcete vědět, jak se žije v domech mistrů, vyjeďte si občas jen tak za architekturou.

Hargův dům, Pessac, Francie

Le Corbusier

harg-house
Zdroj: HomeAway

Jediný dům jednoho z největších architektů první poloviny 20. století, otce modernismu, Le Corbusiera, který si můžete pronajmout. Pokud se rozhodnete, že skutečně začnete sbírat zážitky s architekturou, tenhle vám nesmí nechybět. Dům je od července loňského roku zapsaný na seznamu památek světového dědictví UNESCO. A nudit se v Pessacu určitě nebudete. Leží kousek od Bordeaux, jihozápadním směrem, a je to dobrá základna k prozkoumání celé oblasti. Nedaleko je také golfové hřiště.

Vila Mallorca, Španělsko

John Pawson & Claudio Silvestrin

zdroj: BoutiqueHomes
zdroj: BoutiqueHomes

Mistr minimalismu vystavěl v mandlovníkovém háji na jihu ostrova Mallorca takřka zenový chrám. Na první pohled působí spíš jako umělecké dílo, než místo k žití, ale je tu všechno, co člověk potřebuje a mnohem víc. Nádherné výhledy na moře i hory, překvapivé prostory, harmonie. Prosté a zároveň maximálně luxusní, soukromí zaručeno. Z letiště je to sem tři čtvrtě hodiny autem.

Schwartzův dům, Two Rivers, Wisconsin, Spojené Státy

Frank Lloyd Wright

zdroj: Home Away
zdroj: HomeAway

Tento dům (zvnějšku ho vidíte na úvodní fotografii k článku) vznikl v roce 1938 na zakázku pro časopis Life jako příklad ideálního domu pro americkou rodinu. Stojí na břehu řeky kousek od starobylého rybářského městečka Two Rivers u Michiganského jezera. Čas jako by se tu zastavil. Ve městě i v domě.

Mořské chaty, Manshausen, Norsko

Snorre Stinessen

modern_vacation_rentals_island_of_manshausen_norway_007
zdroj: BoutiqueHomes

Současný severský minimalismus ve vší parádě. Tohle je jen pro otužilé a dobrodružné povahy. Čtyři kabiny balancující nad vodou si na ostrově Manshausen, který je součástí Lofot, nechal postavit polárník Børge Ousland. Zázemí k nim vytvořil v pečlivě zrestaurovaném severonorském statku z 18. století. V zimě je to ideální místo k pozorování polární záře, v létě tu slunce nezapadá a dá se tu rybařit, jezdit na kajaku, chodit po horách, šplhat po skalách, ale k dipozici jsou i kurzy jógy nebo vaření.

Balancing Barn, Thorington, Anglie

Studio MVRDV

zdroj: Living Architecture
zdroj: Living Architecture

Zajímavý projekt vznikl v Anglii, kde filosof Alain de Botton před lety založil neziskovou společnost Living Architecture. Jejím smyslem je šířit veřejné povědomí o moderní architektuře a dělá to tak, že zadává stavbu domů předním světovým architektům a jejich díla potom pronajímá lidem ke krátkodobým pobytům. Od roku 2007 už uskutečnili sedm projektů. Jedním z nich je právě „Vyvážená stodola“ od holandského studia MVRDV v Suffolku. Osmý projekt přibude letos a o jeho otevření vás budeme rozhodně informovat, protože za ním stojí jeden z nejzajímavější tvůrců dnešní architektury – Švýcar Peter Zumthor.

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Related Stories

Prozkoumejte

Six Senses, Bhútán: 5 nových rezidencí Šesti smyslů ve...

Dlouho se na to čeká a postupně k tomu dochází. Z pěti nových rezidencí...

Instagramová architektura ve městě i v divočině

Výhled jako žádný jiný Současnou kulturu významně ovlivňují...

Potápěčský ráj pro začátečníky i pokročilé

Chcete partnerovi ukázat krásy potápění a přimět ho, aby se do hlubin spouštěl...

Perla v Dubaji

La Perle, Al Habtoor City Už skoro dva...

Sedm dní v Persii

Vstup do paláce Tabatabai v Kášánu. Ve stejném duchu fungují všechny...

Populární kategorie

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno