3 plavby, které stojí za to podniknout dřív, než bude pozdě

Jsou místa, která v klidu počkají, až je objevíte, a otevřou se vám stejně dnes jako pozítří. A pak jsou taková, která se dnes nabízí v určité podobě a jaká budou zítra, se teprve uvidí.

Amazonka

Snaha o záchranu pralesů je sice úctyhodná a zapojila se do ní spousta lidí, přesto je klidně možné, že tady s námi moc dlouho už nebudou. Aspoň ne v té podobě, jak je známe dnes. Kolem Amazonky se sice pralesy táhnou na území dosahujícím téměř tři miliony kilometrů, každý den se však jejich plocha o něco zmenší, a jakkoli se zatím jeví praticky nekonečné, směr je daný a dokud se nezmění, jednou přijde i cíl. Spor o to, kdy se tak stane, je vlastně nepodstatný. Raději se na ně jeďte podívat a aspoň trochu si je zkuste zažít na vlastní kůži. Dobrou příležitost k tomu poskytuje společnost Aqua Expedition se svou lodí Aria.

Aria, Amazonka: spoustu času strávíte na výletech mimo loď
Aria, Amazonka: spoustu času strávíte na výletech mimo loď

Plavby peruánskou částí Amazonky vám dají nahlédnout do nitra džungle, budete podnikat výlety na kajacích i motorových člunech, zároveň budete mít dokonalé zázemí o pouhých šestnácti luxusních kajutách a ideálním poměru pasažérů k personálu – 1:1. Pokud si vyberete správný čas, zastihnete na palubě Jeana-Michela Cousteaua, Jacquesova syna. Malý počet pasažérů přitom zaručuje, že se s vámi o své zkušenosti bude moct podělit na velmi osobní rovině. A pokud by vám Amazonka nestačila, stejná společnost provozuje podobně přepychové plavby i po asijském Mekongu. Syna slavného přírodovědce zastihnete i tam.

Antarktida

O stavu a budoucnosti Antarktidy se vedou nekonečné spory, v nichž je jistá jen jedna věc: vzhledem k tomu, že je tam uhlí, musely tam kdysi být lesy, což znamená, že nějaké podstatné období bez antarktických ledovců už Země zažila. Jestli u toho mohou být i lidé, je jiná věc. Každopádně zatím tam ledovce jsou a krajina je to jako žádná jiná.

Antarktida: výpravy s National Geographicem jsou zasvěcené a pro menší skupiny lidí
Antarktida: výpravy s National Geographicem jsou zasvěcené a pro menší skupiny lidí

Plavby do Antarktidy zajišťuje mnoho společností. Pokud přitom chcete kombinovat dostatečné pohodlí se zasvěceným výkladem, jedna z nejlepších možností jsou výpravy National Geographicu.

Nil

Co je na Nilu tak zvláštního? Momentální nastavení celkové situace. O tom, že je v Egyptě leccos pozoruhodného k vidění, pochybuje jen málokdo. Plavit se po řece, kolem níž před tisíci lety vznikala část naší civilizace, jež po sobě zanechala spousty velkolepých stop, je samo o sobě povznášející. Však se tudy také donedávna valily zástupy turistů. Čímž ovšem celá zkušenost poněkud degradovala. Až přišla revoluce, nestabilita a z 280 lodí, které po Nilu vozily zvídavé návštěvníky, jich zbylo jen 40.

Nil, Philae: žádná luxusní společnost nepodstupuje bezpečnostní rizika
Nil, Philae: žádná luxusní společnost nepodstupuje bezpečnostní rizika

Jednou z těch, které stále fungují, je Philae indické společnosti Oberoi, která se specializuje na velmi náročnou klientelu. Philae je tradiční loď, která nedávno prošla kompletní rekonstrukcí za 10 milionů dolarů a nabízí velmi komfortní plavbu. Kajut je tu jen 22, přičemž každá z nich je dobrá i pro faraona. Adekvátní jsou i všechny ostatní služby a kapitán lodi vypluje, i kdyby měl mít na palubě jediného pasažéra. Nedávno se to stalo jednomu Američanovi a moc si to pochvaloval.
Momentálně je prý na Nilu bezpečno a skoro nikdo tam není. To nemůže dlouho vydržet. Buď se tam brzy zase navalí davy, nebo se to stane místem jen pro opravdové dobrodruhy. V tuto vzácnou chvíli to však vypadá, že by to šlo.


Další inspiraci k zajímavým výpravám načerpáte v tištěném vydání časopisu Travel Design. K dostání pouze na předplatné.

Related Stories

Prozkoumejte

Six Senses, Bhútán: 5 nových rezidencí Šesti smyslů ve...

Dlouho se na to čeká a postupně k tomu dochází. Z pěti nových rezidencí...

Instagramová architektura ve městě i v divočině

Výhled jako žádný jiný Současnou kulturu významně ovlivňují...

Potápěčský ráj pro začátečníky i pokročilé

Chcete partnerovi ukázat krásy potápění a přimět ho, aby se do hlubin spouštěl...

Perla v Dubaji

La Perle, Al Habtoor City Už skoro dva...

Sedm dní v Persii

Vstup do paláce Tabatabai v Kášánu. Ve stejném duchu fungují všechny...

Populární kategorie

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno