10 zemí s nejvyšší průměrnou délkou života

Kde se dlouho žije, tam nemůže být špatně. Uveřejnili jsme na těchto stránkách žebříčky nejzdravějších a nejbezpečnějších zemí světa, které sestavovaly dvě různé ctihodné agentury s různými metodikami. Strhla se kolem toho jistá diskuze, takže do třetice: toto je žebříček CIA (jo, té americké bezpečnostní agentury) a nestará se o nic jiného než o to, kolik se v různých zemích mají lidé v průměru naději dožít let, když se dnes narodí a všechno půjde jako doposud (což je oficiální definice toho, čemu se v anglicky mluvících zemích říká „life expectancy“ a my to překládáme jako „průměrná délka života„).

10 Guernsey

82,5 roku

Guernsey, St. Peter Port
Guernsey, St. Peter Port

Ostrovy v Lamanšském průlivu znají nejlépe zakladatelé firem se zálibou v daňových optimalizacích.  Jinak je to výborná destinace pro všechny, kdo mají rádi zapomenuté kouty. Určitě tam najdete dost pohodlí, třeba v St. Peter Portu v někdejším sídle guvernéra, které už dlouhá léta slouží jako špičkový hotel. Výlet se dá spojit také s cestou do tajemných míst Cornwallu nebo Devonu, kde můžete vyzkoušet podnik michelinského kuchaře Michaela Cainese Lympstone Manor, jehož otevření jsme avizovali už v únoru.

9 Švýcarsko

82,6 roku

Švýcarsko, můžete zkrátka jít a jít

Na devátém místě skončilo mezi nejbezpečnějšími zeměmi, mezi nejzdravějšími dokonce na třetím. Proč je tady tedy deváté? Někdo nepočítá to a jiný zase něco jiného, navíc žít dlouho ještě neznamená být zdravý. Jedna věc je ale jistá: v podzimním čísle tištěného čtvrtletníku Travel Design najdete ze Švýcarska bezvadnou reportáž.

8 Andorra

82,8 roku

Andorra, Andorra la Vella
Andorra, Andorra la Vella

V předchozích žebříčcích se do první desítky nevešla, ovšem na pyrenejské zemi mezi Francií a Španělskem nemůže být nic špatně. Moc dobře to tam neznáme, ale určitě se tam dříve nebo později vypravíme.

7 Hongkong

82,9 roku

Hongkong, takhle by to šlo
Hongkong, takhle by to šlo

Pulsující metropole, která ještě nedávno patřila pod britskou korunu. Na devíti stranách jsme se jí věnovali v prvním čísle tištěného čtvrtletníku Travel Design.

6 Island

83 let

Island, tady se stárne pomalu
Island, v horkých lagunách se nestárne

Stálice všech pozitivních lifestylových žebříčků. Je tam sice dost zima i v létě, ale horké prameny a divoká krajina vám trochu páry od pusy bohatě vynahradí. Navíc tam poslední dobou vznikají mimořádné projekty.

5 San Marino

83,3 roku

San Marino, nejstarší republika světa
San Marino, nejstarší republika světa

Oblíbená země naší reprezentační fotbalové jedenáctky, která si na tamních amatérech vždycky trochu vylepší sebevědomí. Jinak je to nejstarší stále fungující republika světa a také jedna z nejbohatších zemí světa. Není členem EU a přesto se v ní platí eurem. Víno, olivy a turisté. Až se tam někdo z nás podívá, podáme vám zprávu, jak se nám tam líbilo.

4 Macao

84,5 roku

Macao, neřestí k dlouhověkosti
Macao, neřestí k dlouhověkosti

Donedávna portugalské území v Číně, město zaslíbené hazardu. Jak to jde dohromady s dlouhověkostí? I kdyby někdo vědecky dokázal, že to přímo souvisí, nebude se mu oficiálně věřit. Ale třeba na tom něco je. Zvažovali jsme, jestli Macau nevěnovat pár stránek v tištěném magazínu spolu s Hongkongem, ale nakonec autor článku, David Eder, usoudil, že je to tak nudné místo, že to za to nestojí. (On totiž nehraje).

3 Japonsko

85 let

Japonsko, i se zemětřeseními se dá žít
Japonsko, když se umí žít, nevadí ani častá zemětřesení

Obvykle se v žebříčcích dlouhověkosti objevuje v samém čele. CIA na to má jiný názor.  Doporučit vám můžeme třeba Amanemu nebo nový Four Seasons v Kjótu. Recenzi hotelu Aman v Tokiu najdete v podzimním vydání tištěného Travel Designu.

2 Singapur

85 let

Singapur, zřejmě nejčistší velkoměsto světa
Singapur, zřejmě nejčistší velkoměsto světa

Superčisté město, asi dobrá zastávka na pár dní čistě pro zajímavost, co nás čeká v jedné z možných budoucností, ale co si v Singapuru počít déle, pokud tam člověk zrovna nepracuje, nevíme. Ani proč se tam vracet. Pokud to víte vy, dejte vědět.

1 Monako

89,5 let

Monako, útočiště bohatých
Monako, útočiště bohatých

Nízké daně, krásné jachty, pořádné kasino, dobré jídlo a pití, většinu roku prima počasí.  To se to pak žije samo. Mimochodem, pár pěkných jachet jsme představili v letním čísle Travel Designu.