10 nejzdravějších zemí na světě

Aspoň tedy pode agentury Bloomberg. Takové pomocné kritérium, kdybyste někdy váhali, kam vyrazit. Pokud byste vůbec nevěděli, mrkněte občas do našeho tištěného magazínu Travel Design a nějakou inspiraci určitě najdete. A teď k těm nejzdravějším zemím. Bloomberg je hledal podle průměrné délky života, příčin úmrtí, různých zdravotních ohrožení, jako je špatná výživa, vysoký krevní tlak, kouření, ale také čistota a množství zdrojů pitné vody (přesto se Norsko umístilo až na 11. místě, což považujeme za zvláštní).  Je to takový americký žebříček, takže je třeba ho brát trochu s rezervou, ale k základní orientaci poslouží.

10. Lucembursko

Relativní klid, malé výkyvy počasí, téměř dokonalá zdravotní péče a hlavně hodně pohybu pro všechny. Také nejvyšší HDP v přepočtu na hlavu na světě. Pak se prý dá přehlédnout i kuchyně, která podle momentálních měřítek není zrovna nejzdravější. Ale najíte se tu báječně. Je to velkovévodství, takže je to země prodchnutá historií a všechno je tu takové pohodlné.

Luxembourg
Lucemburk

9. Izrael

Tady sice musí být místní obyvatelé neustále ve střehu, zato se tu jí hodně ryb, ovoce a zeleniny. Navíc si Izraelci umějí přes všechny potíže života užívat. Lidé sem nejčastěji putují objevovat biblickou krajinu nebo si léčit různé neduhy k Mrtvému moři. Historie je tu bohužel až příliš živá.  Přesto se průměrný Izraelec dožívá kolem 88 let.

Jeruzalém
Jeruzalém

8. Švédsko

Těžko říct, čím zrovna tahle země zaujala víc než zbytek Skandinávie. Zřejmě tím, že Švédové údajně ze všech nejvíc pravidelně cvičí.  Jenže k čemu by takový norský rybář cvičil, že? Pár tipů na cestu do Skandinávie najdete v letním čísle tištěného magazínu Travel Design. Jedno z velkých lákadel Švédska jsou lososové řeky.

Švédsko - lososová řeka
Švédsko – lososová řeka

7. Japonsko

Tady je to evidentně směs zdravé kuchyně, disciplíny a zdravého povětří. Na ostrově Okinawa údajně žije nejvíc stoletých lidí. Kromě toho se do Japonska jezdí za designem, mírně mystickou exotikou a špičkovou technikou. Japonské zahrady,  zenové kláštery a velkoměsta, jaká v Evropě vůbec neznáme. Výborné místo k vychutnávání japonské kultury je například zde.

Japonsko - Fuji
Japonsko – Fuji

6. Španělsko

Hodně olivového oleje, červeného vína a odpolední siesta. V porovnání s ostatním světem tu lidé mnohem méně chodí do fastfoodů, na druhou stranu umí pořádně slavit. Španělsko nám není cizí a bezvadné tipy pro cestu do této země najdete například tady nebo tady. Za samostatnou návštěvu stojí i Madrid.

Španělsko, Ibiza
Španělsko, Ibiza

5. Austrálie

Australané rádi plavou, surfují a vůbec dost sportují. Kromě toho mají hodně slunce, pláží a s ničím si nedělají moc těžkou hlavu. Mají také ještě takového malého bratříčka – Nový Zéland.  Reportáž z cesty po Novém Zélandu a zpravodajství o jeho luxusních resortech najdete v jarním čísle tištěného magazínu Travel Design.

Austrálie, Sydney
Austrálie, Sydney

4. Singapur

Je to sice město, zato neuvěřitelně čisté, a funguje tu téměř dokonalý zdravotní systém. Pokud tu nemáte zrovna práci, za samostatnou návštěvu asi nestojí, zato je to přirozené východisko k  několika senzačním privátním ostrovům, například Bawah nebo Cempedak.

Singapurská marina
Singapurská marina

3. Švýcarsko

Hory,  jezera, čistý vzduch i vody a údajně nejdokonalejší zdravotní péče na světě. Lyžování, cyklistika, horská turistika. Švýcarsku určitě věnujeme některé z příštích čísel tištěného magazínu.

Švýcarsko, hory a jezera
Švýcarsko, hory a jezera

2. Island

Islanďané se musí sice v chladném podnebí trochu ohánět, zato kolem sebe mají moře plné ryb, na pevnině spousty termálních pramenů a žijí v poměrně zralé pospolitosti. Ještě nedávno se tu na většině míst, kromě Reykjavíku, nezamykalo. To se ovšem s přibývajícími zástupy turistů pomalu mění. Pokud chcete zažít opravdový Island ještě i dnes, vyhněte se Zlatému okruhu a zamiřte do Západních fjordů. Je to sice méně pohodlné, ovšem tím úchvatnější.

Island, typická turistická atrakce
Island, typická turistická atrakce

1. Itálie

Několik tisíc let nepřerušené kultivace umění žít se musí někde projevit. Nejvíc pochopitelně v kuchyni, o níž je zbytečné se rozepisovat. A pak je tu také správně vyvážená kombinace hor a moře, svou roli hraje i přístup k životu. Stálý hospodářský růst ke zdraví evidentně ničím podstatným nepřispívá. Parádní místo k návštěvě najdete například zde.

Itálie, Vernazza, Cinque Terre
Itálie, Vernazza, Cinque Terre

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Related Stories

Prozkoumejte

Instagramová architektura ve městě i v divočině

Výhled jako žádný jiný Současnou kulturu významně ovlivňují...

Potápěčský ráj pro začátečníky i pokročilé

Chcete partnerovi ukázat krásy potápění a přimět ho, aby se do hlubin spouštěl...

Perla v Dubaji

La Perle, Al Habtoor City Už skoro dva...

Sedm dní v Persii

Vstup do paláce Tabatabai v Kášánu. Ve stejném duchu fungují všechny...

Lekkerwater Lodge, Jižní Afrika: Kdysi se tu před světem...

Lekkerwater Beach Lodge, Jižní Afrika: v místě někdejšího útočiště prezidenta de...

Populární kategorie

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno